לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מאמר הקוקרי - טיולים לרחבי העולם

הקוקרי

זה הוא הפסטיבל המרכזי של המתקיים לקראת סוף החורף, בהרבה מועדים בימים שלפני צום הלנט, המתחיל כשבעה שבועות לפני הפסח,. לרוב מוקדם יותר. האנשים המציגים בפסטיבל נקראים קוקרי או סורבקי

במהלך טקסי הקוקרי מציגים משפחה מאושרת האוכלת ארוחת ערב לאור נרות, מתפללת ושרויה בהרמוניה, שלפתע מתקיפים אותה כוחות הרוע, ואז הקוקרי עושים הכל בכדי לגרש אותם.

בנוסף לכך מתבצע טקס נישואין היתולי, בין גבר המחופש לאישה לגבר המחופש לגבר, כולל אקט מיני כביכול, כניסת האישה להיריון, לידת התינוק. הנישואין מסמלים את האפשרות של פריון השדות, והם המשך מסורת הנישואים מקודשים. ישנה הצגה של חריש וזריעה ופעולות חקלאיות נוספות. כומר מברך את ה"זוג הצעיר" וגם את הקהל על ידי כך שהוא מתיז עליהם מים.

דמות חשובה בטקסים זה אדם המחופש לדוב. הדוב מסמל את הכוח הפראי, הרע, הוא תוקף את האנשים ומנסה לחטוף את התינוק, נאבקים אתו ומשתלטים עליו. דמויות נוספות הם סוס המוצג על ידי שני אנשים, ומלך, לעיתים נישא בעגלה.

 

 האומנות של הממניג (פנטומימאים) היא שם אחר למסורת הקוקרי הבולגרית. אלו הם גברים (וכיום גם נשים) הלבושים באופן ציורי עם מסכות מפחידות המסמלות חיות עם קרניים כמו ראם, שור, טלה, עז. הם מופיעים במקומות שונים בבולגריה במהלך החורף: באזור פירין בערב השנה החדשה, בפרניק בסוף ינואר, ובשאר בולגריה בימים לפני תחילת צום הלנט (פסחא).

ישנם הרבה תיאוריות לגבי מקור המסכות ומה הם מייצגות, אחת מהם היא שהן קשורות לאל היין היווני דיוניסוס, או יותר נכון לסטירים המלווים של דיוניסוס. הם המודל של הקוקרי. המילה היא ממקור תרקי ומשמעה אנשים גבוהים במסכות.

הממרס ידועים בשמות שונים כגון: גמלים, שורים, הזקנים, ציידים, ועוד. הם לבושים בבגדי נשים וגברים, ולעיתים לבוש חתן וכלה, יש להם כובעים ופעמוני ענק התלויים על גופם ומייצרים רעש אדיר.

הטקס מתחיל במרכז הכפר, הקוקרי הולכים מבית לבית ומברכים לבריאות ופיריון, ולאחר מכן חוזרים לכיכר. שם הם קופצים וייצרים רעש עם הפעמונים, ככל שהרעש גדול יותר כך הרוחות הרעות יפחדו ויברחו. ואז יש הצגה טקסית ולאחריה מסיבה וריקודים.

 

 

במהלך הטקס אומרים ברכות ובסופו של דבר קבוצה גדולה של אנשים משתתפת בו, בנוסף לתחפושות שכבר הזכרנו ישנם את המוזיקאים המנגנים שירים, את המתופפים בתופים גדולים והמחצצרים בחצוצרה, ואנשים שרוקדים. הרקדנים בטקס נעים בצעד מיוחד, כשהפעמונים שעל גופם מתנדנדים, מסמלים בכך את השיבולים המלאות המתנדנדות על הענפים.

 

המסורת כנראה שהתחילה, כאמור, בהקשר של פולחן דיוניסוס והחגיגות לכבודו לקראת סיום החורף. המילה קוקרי בלטינית היא אשפת חיצים. דיוניסוס הוא לא רק אל הפסטיבלים והצמחייה, אלא גם זה המתווך בין עולם החיים והמתים, ולכן החגיגות שלו הם טקסי טיהור המסומל על ידי האש. המשתתפים קופצים מעל אש, נושאים לפידים, ומדליקים נרות. במהלך ימי הטקס הרוחות והשדים, כולל אלו של המתים עולות על פני האדמה וצריך להחזיר אותם למקומם

 

בכל כפר מתרחש טקס קוקרי ביום מיוחד משלו. האנשים נאספים בבית של המתחפש, לצלילי מוזיקה מלבישים אותו ומברכים אותו, ומתחילים כולם בהתקדמות איטית בריקוד וצעדים מיוחדים אל כיכר הכפר, שם מתבצעים הטקסים בסדר קבוע, ולאחר מכן כולם חוזרים לבתיהם.

 

טיולים קרובים למסורת הקוקרי, חורף 2018

4-7.1 סוף שבוע בסופיה חשיפה לפולקלור - לחצו לקישור

16-20.1 סדנא רוקדת בסופיה חשיפה לפולקלור - לחצו לקישור

23-29.1 פסטיבל פרניק הגדול - לחצו לקישור

5-12.2 פסטיבלי חורף אחרונים - לחצו לקישור

 

לסרטונים של הקוקרי מפסטיבלים קודמים - לחצו כאן

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו