לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מדיינים וסוד המדבר - טיולים לרחבי העולם

מדיינים תושבי המדבר הקדומים והסוד שלהם.


הסוד עבר, ברח, ממצרים אל מדיין, אל שולי המדבר, מקום שם איש לא יכל ולא רצה להגיע, ורק משה בבורחו מפני פרעה מכוון לשם, משה לוקח את הסוד איתו ומנסה להנחילו לבני ישראל, אבל כשזה לא עובד מעבירים המדיינים את הסוד שלהם לנבטים ומהם אל האיסיים ואל הנצרות שהייתה צריכה להיות ישראל החדשה, ישראל שברוח. זאת רק השערה כמובן, אך יש הקבלות מעניינות בין העמים והתנועות השונות, וכן יש הרגשה של איזשהו סוד באזור הזה שקשור אולי לאדמה הקדומה.

 

הסוד של מכה קשור באדמה שלה, שהיא אדמה מיוחדת מבחינה גיאודטית (מיקום על פני כדור הארץ – קו רוחב 10 קו אורך 10), במכה יש אבן קדושה שחורה. מכה קשורה לאברהם, הכול בא מן האדמה ושב אליה. מכה קשורה למצרים, האסלאם הוא איזשהו קו השפעה שהחל, כמו הרבה דברים אחרים, במצרים, קו השפעה שמוחמד תפש עליו טרמפ, עלה עליו.

מצפון למכה יש את אזור מדיין, צפון מזרח ערב הסעודית, דרום ירדן, וחצי האי סיני והנגב. כל האזור הזה קשור לאדום, שהרי הוא לחופי הים האדום, כשהשיא שלו הוא בהרי אדום שבירדן שצבעם אדום ממש. במרכז הרים אלו יש את העיר הקדושה של פטרה, בתוככי נקיק אדום שקשור, לפחות לפי שמו, למשה.

 

 

משה ואהרון ומה שהם מייצגים

הצבע שנקשר למשה בתרבויות רוחניות שונות, הוא הצבע האדום. צבע אדום מסמל את תכונת העוצמה שהייתה למשה, יכולתו לעמוד מול פרעה כשווה מול שווים, יכולתו להנהיג את העם, יכולתו להתווכח ולהיות בקשר ישיר עם האלוהים, אף נביא לא היה כמותו בעל תכונת העוצמה הזאת. כעזר כנגדו מינה אלוהים את אחיו אהרון כעוזרו,

 

באהרון לפי היהדות מגולמים תכונות הרחמים והחמלה, הוא תמיד ריחם על העם ותיווך למענו, משה השמיד את העם שהיה צריך, אהרון עשה למען העם אף את עגל הזהב. ולכן אהרון מונה לעמוד, הוא ומשפחתו, בראש הכוהנים במקדש, מקדש שהתכונה העיקרית המתבקשת בו ביום הקדוש ביותר – יום הכיפורים, היא הרחמים.

הצבע שצריך להיות קשור לאהרון, לכן, הוא הצבע הלבן, וזה המשיח שהוא כהן מבית אהרון, הצבע הקשור למשה הוא אדום, שזה המשיח שהוא מבית דוד, המסמל את המלוכה, שהיא במידה רבה המשך מעמדו של משה.

 

אחד הדברים שאפיינו את היהדות של האיסיים היא שהם העריצו את משה ונתנו לו תפקיד יותר חשוב משאר היהדות, הוא היה הכול בשבילם. גם פטרה קשורה למשה בכך שהיא נבנתה בוואדי הקרוי וואדי מוסה, וואדי משה. לידה נמצא האתר המקודש לאהרון, מקום קבורתו המשוער, הור ההר, האתר הקדוש ביותר בדרום ירדן, שצבע כיפתו לבן, הקבר על הר גבוה ממנו נשקפים נופי הנגב וסיני. האתר המקודש למשה נמצא צפונה יותר ברמת מואב בהר נבו.

 

 

 

ראו מאמרים:

אתרים פטרה

תעלומות בפטרה

פטרה המקודשת

היסטוריה נבטית

מדיינים וסוד המדבר

אדום

הדת הנבטית

חיי יום יום אצל הנבטים

סוציולוגיה נבטית

מאמרים נוספים על הנבטים באתר - "תרבויות עולמי ישראל"  לחצו לקישור

 

טיול לפטרה בירדן - לחצו לפרטים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו