לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מירצ'ה אליאדה - טיולים לרחבי העולם

מירצ'ה איליאדה 1907-1986 mircea iliade

אחד מחוקרי הדתות הגדולים ביותר. יליד רומניה, חי בהודו כמה שנים והתעניין במיסטיקה, היה תומך של התנועה הלאומית הרומנית הפשיסטית. וגם סופר בעניינים חילוניים. למרות הקשר שלו לימין אהד את היהדות, למד עברית והתעניין בקבלה.

התעניין מאד במיתוס וכתב על "מיתוס השיבה הנצחית" וגם "מיתוס ההשלמה מחדש". הוא טען שניתן לחזור לתחילת ההיסטוריה, בעזרת טכניקות של יוגה ומדיטציה, שזה מקום גן העדן, שיש אונטולוגיה ארכאית, שאפשר לחשוף אותה, התעסקות החוקר בחומרי העבר תורמת לעושרו הרוחני ותתרום לעושרה של האנושות. אל המיתוס ניתן להגיע על ידי הריטואל ומכאן חשיבותם של טקסים וסמלים.

ישנו זמן לפני הזמן, שאליו מתחברים בעתות משבר, בריאה נצחית שמתחדשת כל הזמן, היא הקדושה. על זמנית ועל היסטורית, אך גילויה הוא בהיסטוריה. היא מתגלה בזמן ובמקום ומקדשת אותם – תיאופוניה. אלו הופכים להיות מרכזים חשובים לאדם. הסיפורים הקורים במיתוס הם בממד זמן אחר. הריטואלים גורמים למעגל הזמן להתחדש.

הקדוש מופיע ביום יומי וגם חייב אותו, בלעדיו הוא לא קיים, בתוכו יש גם קדושה וגם טומאה. ישנם מקומות שמעבירים אותנו מהעולם הרגיל אל הקדוש. החוויה הדתית מעבירה את האדם ממצב של משבר – כאוס, למצב של סדר – קוסמוס. היא מחזירה אותו תמצב הראשוני שממנו נפלנו. ישנם מקומות שדרכם הריאליות נגלית ואליהם האדם יכול לחזור, גם באופן פיזי וגם באופן סיפורי,

 

הוגי דעות גדולים בתחום מדעי הדתות ומשנתם - לחצו לקישור (מאמרים נפרדים)

מקס מילר

אדוארד טיילור

ג'יימס פרייזר

אמיל דורקהיים

ויליאם ג'יימס

ויליאם סמית

יוליוס ולהאוזן

אוטו רודולף

זיגמונד פרויד

מירצ'ה איליאדה

קליפורד גירץ

ויקטור טרנר

 

מאמרים נוספים בתחום מדעי הדתות - לחצו לקישור

מקדשים במדעי הדתות

קומיניטס ולימינאליות

עלייה לרגל

דאיזם

מבוא לקדושה

יש אלוהים - הוכחות פילוסופיות לקיום האל

ארגונים דתיים

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו