לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מלכים תלמיים - טיולים לרחבי העולם

המלכים התלמים.

לפניכם סיכום על המלכים השונים של השושלת התלמית. מהקמת על ידי תלמי הראשון - המושיע ועד לסופה בימי קליאופטרה המפורסמת

 

תלמי ה1, המושיע, 323 – 285,

הוא היה מחבריו הקרובים של אלכסנדר, מפקדי צבאו, שומר ראשו, נישא על ידי אלכסנדר לנסיכה פרסיה כשיא של החיבור בין היוונים לפרסים. הוא זה שהציע את חלוקת האימפריה לאחר מות אלכסנדר. היה דיפלומט מוכשר, עסק בימי חייו במלחמות עם הגנרלים האחרים על רודוס, קפריסין, לוב. בחלק מהם, במיוחד בשנותיו האחרונות, הפסיד, ניצח בקרב מכריע בעזה ב312, הבטיח את שלטונו בסוף חייו בעזרת בריתות ודיפלומטיה ונישואים. בשנת 290 הוא הופך את אשתו ברניקי למלכה ולשולטת אחריו, בשנת 285 ממונה בנה ליורש העצר.

הוא הראשון שמכניס מטבעות למצרים, הוא גם מייסד במפיס את כת סרפיס שהיא ערבוב של אמונות מצריות ויווניות, הוא מחדש את המקדשים של פרעה שנהרסו על ידי הפרסים, וקונה את המצרים דרך מתנות לכוהנים ולמקדשים. הוא היה סופר, וכתב היסטוריה של מסעות אלכסנדר, אחרי מותו הוא הופך לאל על ידי המצרים.

 

תלמי השני – פילדלפוס 285-246.

היה שליט חשוב מאד מבחינת הנבטים, נלחם באנטיוכוס ה1 של הסלווקים, בזמנו התרבות פרחה ומשוררים יוונים כמו תאוקריטוס וקלימקוס חיו בחצרו. הוא שלח משלחות לכל רחבי העולם בחיפוש אחר חוכמה, במסורת המסע של אלכסנדר למזרח בחיפוש אחר נעורי נצח... או המסע של דיוניסוס למזרח ביחד עם פאן, כפי שנתפש בתקופה זו. הוא המשיך בהפיכת אלכסנדריה למרכז מדע ואומנות. הוא התלמי הראשון שנשא את אחותו, מסורת של הפרעונים שנחגגה במצרים בהישג. הוא הרחיב את שליטתו לסוריה, אתיופיה, תורכיה הים האגאי, והשפיע גם על ערב, שלח שליחים לרומא ולהודו. הוא היה בן ברית לספרטה ואתונה, אך נכשל במלחמה נגד המקדונים ביחד אתם.

הכלכלה אורגנה על ידי הממשלה, ההמונים שימשו כוח עבודה זול ולא היה צריך עבדים, הוא הכריז עליו ועל אשתו כאלים אחים, ועודד את פולחן השליט. למלכה ארסינואה הייתה השפעה גדולה על הממלכה במיוחד בענייני חוץ, כשהיא מתה ב269 , תלמי השני ייסד כת מדינה לכבודה והטביע מטבעות עם דמותה.

תחת הנהגתו התפתחה אסטרונומיה וגיאוגרפיה של העולם

 

תלמי השלישי – השופע, 246-221.

תקופתו היא תקופת השיא של התלמים, הצי המצרי שולט בים האגאי. יצא במסע מלחמה שהגיע עד מסופוטמיה, ושלט לאחר מכן על אנטיוכיה, אפסוס, קיליקיה. במצרים הוא המשיך בפיתוח של אל פיום, וסידר מחדש את לוח השנה בוחר כ311 כתחילת העידן התלמי, מאז הכירו באורך האמיתי של השנה, יום נוסף נוסף כל 4 שנים, הקים מקדש באדפו.

 

תלמי הרביעי – אוהב אביו 221 – 205

שליט חלש שבזמנו איבד את סוריה לסלווקים, שיכור ונתון לשליטת חבר מרעיו.

 

תלמי החמישי –210-181

בזמנו איבדה מצרים את נחלותיה בחול.

 

תלמי 6 אוהב אימו 186-145

בזמנו הסלווקים פולשים למצרים אך מושגים אחורה על ידי התערבות רומאית. זה היה אנטיוכוס הרביעי שניצח את המצרים ופלש למצרים, אותו רשע של המכבים. זו תקופה של תככים בחצר התלמית שלמעשה מי שקובע מי ישלוט זה הרומאים.

 

תלמי ה7 145- 116.

אכזר ועריץ, אך גם תורם למוסדות הדתיים

 

תלמי ה10 107-88

שלט תחת הדרכתה של אמו קלאופטרה 3. ביחד עם אחיו תלמי ה9.

 

תלמי ה12 בהפסקות מ80 עד 51,

למעשה שליט בובה של הרומאים.

ידוע כנאו דיוניסוס, או כנגן החליל, קרא לעצמו תאו פילופתור פילדלפוס נאו דיוניסוס. אוהב אחיו החכם האלוהים דיוניסוס החדש. הוא אביה של קליאופטרה 7 הידועה. שהייתה נשואה ליוליוס קיסר. הגיע לרומא במטרה לשחד את חברי הקונגרס והסנאט לתמוך בו והיה מעורב,לכן, בפוליטיקה הרומאית כאיש עשיר בעל נחלות במזרח.

 

תלמי ה13 – תאוס פילופטור – אלוהים אוהב אביו. 55-47

שלט ביחד עם קליאופטרה ה7 הידועה. נהרג בקרב נגד יוליוס קיסר.

 

קליאופטרה 7 69-30 אחרונת המלכים התלמיים – 51-30

הייתה בת 17 כשנהייתה אהובתו של יוליוס קיסר. עברה לרומא וחיה כפילגשו של קיסר, הולידה לו ילד שנהיה תלמי ה15, אחרי הרצחו חזרה למצרים, בשנת 41 נקראה לטרסוס על ידי מרק אנטוני שהתאהב בה. הם חיו שם זמן מה, בשנת 40 אנטוני הוכרח לחזור לרומא שם נשא לאישה את אוקטוויה, אחותו של אוקטווין – אוגוסטוס, לאחר עזיבתו הולידה קליאופטרה תאומים. בשנת 36 נשלח אנטוני למזרח כנגד הפרתים, הוא קרא לקליאופטרה להצטרף אליו, הם נישאו ב34 באנטיוכיה וילד נוסף נולד, לאחר הניצחון על הפרתים הוא עבר לאלכסנדריה , בשנת 32 הכריז אוגוסטוס מלחמה על צמד האוהבים ואנטוני גרש את אוקטוויה. בקרב אקטיום הצי של אנטוני וקליאופטרה נוצח והם ברחו לאלכסנדריה, לאחר מכן העבירו סירות מעמק הנילוס לים האדום בכדי לארגן בריחה להודו. הנבטים הוזעקו והרסו צי זה, קליאופטרה ואנטוני נכנסו לייאוש עמוק, אנטוני שקיבל דיווח שקרי על מותה של קליאופטרה התאבד, וגם קליאופטרה בעקבותיו, בנם, קיסריון, הוצא להורג על ידי אוגוסטוס.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו