לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אסיה הקטנה

ממלכות עתיקות באסיה הקטנה - תורכיה


טרויה

קרובה להר אידה שהוא מקור המסורות של הסיבליה, והאלוהות הנשית שנודעה בשם סיבל. זה היה מרכז מקודש ונבואה, אליו באו להתחדשות מכל רחבי יוון וכרתים. הייתה מאורגנת כחברה תיאוקרטית הנשלטת על ידי מלכים כוהנים, כדוגמת המזרח. הניצחון של היוונים על טרויה מסמלת השתחררות מכבלים אלו. הנפילה של טרויה הביאה בעקבותיה גם סבל רב על המשתתפים במלחמה, ובסופו של דבר גם לחורבן יוון החדשה, הצאצאים של טרויה עברו לאיטליה וייסדו שם את העיר אלבה לונגה ולימים גם את רומא.

מסע אודיסוס מסמל חניכה, הוא הגיבור האחרון וחביבה של אתנה שנהיית המנטורית שלו ושל בנו, אשתו פנלופה מסמלת את הנפש, והוא יכול להתאחד איתה רק לאחר שהשלים את מסעו האישי.


פריגיה:

הפריגים היו חלק מגויי הים, בתקופת מידס, המאה השמינית, הם הקימו ממלכה חזקה ששלטה במרכז ודרום מזרח אנטוליה, המלך מידס נודע כדמות אגדית בין היוונים, האגדות שקשורות אליו הם האגדה על הקשר הגורקי, ועל האצבע שהופכת כל דבר שהיא נוגעת בו לזהב.

האגדה על הקשר הגורקי מספרת על גורדיוס שהיה איכר עני והגיע עם עגלתו לפריגיה, היכן שנביא מקומי אמר שהמלך העתידי יופיע עם עגלה. האנשים הפכו את גורדיוס למלך, והוא כאות תודה הקדיש את עגלתו לזאוס, קושר אותה בקשר מיוחד שנאמר עליו שמי שיתיר אותו ישלוט באסיה, האדם שהתיר את הקשר היה אלכסנדר מוקדון, והוא עשה זאת על ידי מכה בחרבו.

אגדה אחרת מספרת שמידס המלך היה שופט בתחרות מוזיקה בין פאן לבין אפולו. הוא פסק לטובתו של פאן, ובתגובה אפולו העניק לו אוזניים של חמור, מידס החביא את האוזניים תחת כובעו ולא הרשה לאיש לגלות את סודו. הספר, שלא יכל להכיל את עצמו לחש את הסוד לחור באדמה ומילא את החור עפר, על החור גדלו קנים שלחשו את סודו של מידס לכל רוח.

אגדת מגע הזהב מספרת שהמלך מידס קיבל ברכה מדיוניסוס שכל דבר שיגע בו יהפוך לזהב. כתוצאה מזה נהפך מאכלו, משקהו, ואפילו ביתו, לזהב. המלך המתחרט ביקש לבטל את המתנה וצווה לרחוץ את ידיו בנהר פקטולוס, כתוצאה מזה מזמן זה והלאה עפרות הנהר מכילות זהב.

לפריגים הייתה אלה חשובה בשם קובילה שהייתה אלת הטבע, הם הקדישו לה נסכים שמזכירים את החמאם הטורקי של היום.

 

לידיה:

ממלכה גדולה במערב תורכיה שהגיע לשיאה ב680 לפני הספירה, ותרבותה השפיעה על כל תורכיה. ב546 המלך שלה הלך לאוראקאל מדלפי בכדי להיוועץ האם לצאת למלחמה עם הפרסים או לא? תשובתה של האוראקאל הייתה שהמלחמה תביא לנפילתה של ממלכה גדולה. המלך קראוסוס פירש זאת כנפילתה של ממלכת פרס בעוד שלמעשה הנפילה הייתה של ממלכתו שלו כתוצאה מהמלחמה הזאת.

התרומה החשובה ביותר של לידיה לתרבות האנושית הייתה ההמצאה של המטבעות, לראשונה הוטבעו מטבעות של אלקטרום ב640 לפני הספירה ושימשו במסחר.

 

מערב תורכיה (ממלכות יווניות)

הברית האיונית:

היוונים הקימו מושבות במערב טורקיה כבר בימי החיתים. במאה השמינית הוקמה ליגה של 12 ערים ראשיות, כשאחת הראשיות מביניהן היא מילטוס. האיונים נכבשו  על ידי כורש ב546 לפני הספירה ומילטוס נחרבה לאחר מרד ב494 לפני הספירה. כשנכבשו הערים האיוניות כל הפילוסופים והאמנים היגרו לאתונה ולאיטליה. לפי חלק מהחוקרים זאת אחת הסיבות לפריחה התרבותית של אתונה. ההישגים של אתונה מקורם בניסיונות מוקדמים באיוניה, אפילו הדמוקרטיה היוונית מקורה בניסיונות מוקדמים באיוניה.

 

אפסוס

לאחר תום תקופת המלכים כוהנים, עם חורבן טרויה, החל ביוון החיפוש אחר איכויות האישיות, מסע הגיבור, ובעיקר פיתוח האינטלקט, כתהליך לימוד וחניכה המקבל השראה שמימית. זה התרכז בארבעה מרכזי לימוד רוחני: בתי ספר של מסתורין בקנוסוס – כרתים, אלואסיסי – ליד אתונה, סמותרקיה – ליד הדרדנלים, ואפסוס באסיה הקטנה. במקומות אלו ניסו לחבר בין שני הדרכים הרוחניות שמקורם באטלנטיס: המיקרוקוסמוס – האדם והאדמה, והמקרוקוסמוס – השמיים ויכולת החשיבה. האלים הרמס ואתינה היו מדריכי החניכה, אתנה גילתה את העולם החיצוני, והרמס היה המדריך לעולם הפנימי, מביא את האדם לעולם התחתון, האגדות היווניות נחוו והוסברו.

אפסוס נוסדה במאה ה11 לפנה"ס על ידי מתיישבים מאתונה במקום עיר קדומה אחרת, היא הייתה בית ספר ומרכז המסתורין של ארטמיס, או בשמה האחר דיאנה. אחותו של אפולו הייתה אלת הירח ושליטה על התהליכים הלא מודעים בחיים. אדונת החיות, מקדש אחר שלה היה בבוארון בצד השני של הים האגאי לא רחוק מאתונה, כנראה שהפולחן שלה נקשר לים, מכיוון שהיא נולדה על האי של דלוס. ארטמיס – דיאנה הייתה גם אלת הציד ואדונת החיות. במסגרת הלימודים שלה הלוגוס, המילה היוצרת נחוותה ככוח הנמצא בטבע ובבני האדם, המסוגל לאחד אותם עם עולם הרוח. ארטמיס קשורה לאינטואיציה, הכוהנות שלה היו נשים צעירות בתולות שנקראו "דובות". המרכז באפסוס חדל להתקים במאה ה4 לפני הספירה.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו