לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מנזרי אתיופיה - טיולים לרחבי העולם

מנזרי אתיופיה.

המנזרים הבאים הם אתרי עלייה לרגל חשובים ומקומות השזורים בהיסטוריה האתיופית


מנזר קולובי גבריאל
kulubi Gabriel

מנזר שנבנה רק לאחרונה ב1887 עלי ידי ראס מכונן – אביו של היילה סלסי שהביא לשם ארון ברית של מיכאל שנשאר חבוי באי באגם זיוואי, המקום נהיה אתר עלייה לרגל פופולארי אליו באים מאות אלפים פעמיים בשנה ב28.12 וב26.7. האתר נמצא בדרך להראר, אזור שהוא מוסלמי ברובו, ראס מכונן היה מושל אזור זה. לפי האמונה זהו מקום מושבו של המלאך גבריאל והרבה ניסים קורים במקום.


מנזר גישן מרים -
gishen mayram

במקום זה נמצא החפץ המקודש השני בחשיבותו באתיופיה, שרידים של הצלב האמיתי שעליו ישו נצלב. שרידים אלו הובאו לאתיופיה ממצרים במאה ה14 על ידי המלך דוד.הוא מת בנושאו את הצלב ממצרים לאתיופיה ובנו – זרע יעקב הביא את גופתו והצלב לאתיופיה וחיפש מקום לשים את הצלב.  הוא מצא בשואה הר בצורת צלב ונאמר לו בחזון: שים את הצלב על הצלב. הוא בנה כנסייה בצורת צלב ומנהרה המוליכה אל חדר תת קרקעי ובתוכו הצלב. הצלב הושם בתוך תיבה מזהב, שנמצאת בתוך תיבה מכסף, שנמצאת בתוך תיבה מברזל, שנמצאת בתוך עוד תיבה מברזל, שנמצאת בתוך תיבה מברונזה, שנמצאת על מיטה עשויה שנהב. יש הוראות חמורות שרק הכמרים רואים את הצלב ואסור למלכים לקחת אותו. האחרון שניסה זאת היה תיאודורוס, הו אז היכה ברק את חייליו והוא וויתר.

כל האזור הוא מקודש, יש שם הר שנקרא סיני וקובץ של מנזרים


מנזר תדבבה מרים
tedbabe miriam

זהו בית ספר עם מסורת חיה של לימוד קוואין, חיים בו גם כיום מלומדים רבים והתפילה אינה פוסקת לעולם. הוא נמצא באזור הר תבור – בית לחם, אך קשה להגיע אליו. במקום יש מסורת של לימוד קרוב לשלושת אלפים שנה והוא יוסד על ידי בן הכוהן הגדול עזריה מירושלים ואחיו של דוד – סובק שהגיעו עם מלניק וארון הברית לאתיופיה. הם עברו את נהר תקזה והגיעו לאזור הר סיני באמהרה, שם ייסדו בית ספר וקראו לו גליל. ייתכן ואף היה כאן מעין מקדש לאלוהים. בכל מקרה בזמן המלך אבהרה שהפך לנוצרי המקום שינה את שמו למרים והפך להיות מרכז להפצת האמונה הנוצרית. המקום החזיק מעמד גם בימי אחמד גרן ולעולם הלימוד בו לא פסק, אפשר למצוא בו את עצמותיו של הקיסר גלוודיוס ונוספים. יש בו ארבעה כתרים וכל מלך של אתיופיה צריך היה לבוא לכאן ולהיות מאושר על ידם. כך ניתנת בידו חרב השלטון במדינה. חג המקום הוא ב9.5

כל האזור היא מקודש


מנזר דברה הייק
debra hayk

נמצא על אגם הייק שבמחוז שואה, היה המנזר החשוב ביותר באתיופיה מהמאה ה-12 ועד המאה ה-15 במאה ה-13 אב המנזר איאוסוס ממואה כרת ברית עם יכונו אמלק שהביאה לייסוד השושלת הסולומנית, תלמידו – תקלה היינמות עבר לדברה ליבאנוס, שנקרא אז דברה אצאבו וייסד שם מנזר שירש את הבכורה במאה ה-15. כיום יש שם מנזר חשוב.


שבעה הכוכבים באגם טאנה.

מנזרי אגם טאנה הגיעו לשיאם בתקופת השושלת הסל ומונית, בנוסף לכך הם ניצלו מן ההרס שעבר על כנסיות הארץ בזמן הכיבוש המוסלמי של אחמד גרן, מכיוון שלמוסלמים לא היה סירות. ישנם שבעה מנזרים שנחשבים לשבעה כוכבים  מסביב לאגם, הם קשורים לשבעה קדושים. בנוסף לכך מזכירים את שבע הכנסיות הראשיות המופיעות ביוחנן.

מנזר דגה סטפנוס daga estifanos

המנזר החשוב ביותר הוא דגה סטפנוס – על האי הגדול ביותר, בו נמצאים שלדיהם של המלך דוד, זרע יעקוב, יכונו אמלק, ועוד. השלדים נמצאים בארונות שיש. את המנזר ייסד בן אחיו של יכונו אמלק שהיה תלמידו של איאוס ממואה – ממנזר דברה האיק אסטפנוס. הוא היה חבר לכיתה של תקלה היינמות וכונה שומר הזמן. המקום נחשב כנציג גן עדן עלי אדמות ומלכי גונדר נהגו לבלות בו כמה שבועות בהתבודדות. כל יום ראשון אחר הצהריים נושבת במקום רוח מגן עדן. היילה סלסי שיפץ את הכנסייה.

מנזר אורה קידנה מיהירת ura kidane mihiret

זהו מקום שמבוקר על ידי הרבה תיירים ונמצא על חצי האי זנגהי. יש שם ציורי קיר מרשימים. המקום הוקם על ידי עמדה ציון ויש בו גם הרבה ספרים וכתרים קדושים. הקדוש של המקום שמו בטרה מרים, betre משמעו מקל. היה לו מקל פלאי שבעזרתו הוא גירש את השדים והפך את האזור לנוצרי. הוא היה עוזר למלך

 

מנזר דברה דאמו debra damo

מראשוני וחשובי המנזרים באתיופיה, נוסד אל ידי אגאוואי בכיר תשעה הקדושים במקום כמעט בלתי נגיד, הוא התגבר על נחש ענק מקומי שגר במרום הר בצורת מצדה, והכריח אותו להיות סולם שעליו מטפסים לראש ההר, יש שם קהילת נזירים מבודדת, כניסה רק לגברים, נמצא לא רחוק מאקסום. היה המנזר החשוב ביותר עד נפילת אקסום ועדיין החשוב בתגראיי


מנזר דברה ליבאנוס
debra libanos

היה המנזר ואתר עלייה לרגל החשוב ביותר באתיופה מהמאה ה-15 ועד למלחמת העולם הראשונה. ראו מאמר נפרד - לחצו כאן


מנזר גיש אביי
gish abay

מקורות הגיחון - או הנילוס, מקום קדוש ומיוחד - לחצו כאן למאמר נפרד


כנסיות ומנזרי ללילבה - לחצו כאן למאמר נפרד


כנסיות ומנזרי אקסום - לחצו כאן למאמר נפרד

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו