הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מנזרי סרביה - טיולים לרחבי העולם

מנזרי סרביה

בסרביה יש יותר מ200 מנזרים שחלקם אתרי מורשת עולמית. הדת של הסרבים היא סוג של נצרות אורתודוכסית לאומית עצמאית שהתחילה על ידי הקדוש סנט סבא במאה ה-12. הוא היה אחיו של המלך הסרבי הגדול הראשון – סטפן נמג'ק. ומאז הלאומיות הסרבית קשורה קשר בל יינתק לדת. קשר זה התחזק בזמן השלטון העותומאני והמלחמות הרבות בין הסרבים לעותומאניים. המאבק הלאומי נתפש כמאבק דתי והכנסייה היא שהחזיקה את העם, במנזרים פרחה התרבות, אמנות, ספרות והלאומיות. מכאן שמנזרים בסרביה הם חשובים ביותר להיסטוריה שלה ולתחושת הזהות הלאומית.

 

שלושה המנזרים הגדולים הראשונים:

 מנזר סטודניקה studenica. נבנה בסוף המאה ה12 (1196) על ידי סטפן נמנג'ה – מייסד האימפריה סרבית במקום שממנו בא. זהו האתר החשוב, הגדול, העשיר במנזרי סרביה. המרכז הרוחני שלה, כאן נכתב קובץ החוקים של סנט סאבא - סטודינקה טופיקון וגם הספר החיים של סטפן נמג'ה המתאר את החיים בימי הביניים של סרביה. המלך רדוסלב (1330) הוסיף נרתקס (אולם כניסה) גדול. ליד הקתדראלה יש כנסייה קטנה נוספת של המלך מילוטין, עם פרסקאות נפלאות. בעיקרון כנסיות סטודינקה הם שילוב נפלא של אדריכלות רומנסקית וביזנטית. מזכיר את כנסיות איטליה.


מנזר זיכה zica – נבנה במאה ה13 על ידי סנט סבא ואחיו המלך סטפן, בנאים הגיעו מיוון וצירים מקונסטנטינופול,  היית מקום מושב הפטריארכיה הראשון. והכתרת המלך הראשון , סנט סאבא חזר מניקראה והביא איתו ציירים, המלך מילוטין שיפץ את הכנסייה במאה ה14 והביא ציירים מסוג אחר.  שבעה מלכים סרבים הוכתרו בכנסייה.


פטריארכיה בפג'ה pec – (קוסובו) זה קומפלקס של בניינים, שהחל להיבנות בסוף המאה 13.  הבניין הראשי הוא כנסיית המלאכים, ולידה כנסיית השליחים שניהם תוכננו על ידי סנט סאבה. משמעות השם pec בסרבית זה מערות, הכנסייה הייתה מרכז לנזירים שחיו במערות בקניון הסמוך. הכנסיות הם  תיאולוגיה שלמה שמצביעה על מה שהיה בעולם ומה שיהיה, מבנה העולמות הלא נראים והדרך לאלוהים. הם נבנו בהנחיות ישירות של סנט סאבה, שהיה מלומד ומיסטיקן נערץ.
בנוסף אליהם ישנם שתי כנסות נוספות שנבנו במאה ה14: כנסיית דימטריוס בצפון, וכנסייה מריה בדרום. בהם נמצא ציורים מהרנסנס הפליאולגי. ארכיבישוף דנילו השני במאה ה14 בנה את כנסייה מריה וגם נרתקס לחבר את שלוש הכנסיות הראשיות


סגנון רסקהraska school התפתח בסרביה במאה ה13-14 כשילוב של אדריכלות ביזנטית ולטינית, רציונליזם לטיני ומיסטיקה יוונית. אולם יחידי nave שמעליו כיפה ולפניו נרתקס (מבואה) , תחת גג אחד. החזית שיש או גבס, פסלים וסגנון רומנסקי, דמויות דתיות ופנטסטיות עם עיטורים צמחיים, הציורים בסגנון ביזנטי. פרסקאות, שלוש רצועות של חלוקה היררכית מלמעלה למטה: למטה דמויות אנוש, באמצע העולם המופלא של התנ"ך, ולמעלה ממלכת השמיים.

 


 

ההתפתחות האמנות הסרבית והגעה לשיא מוקדם

מנזר מילישבה miliseva- נבנתה על ידי ולדיסלב נמייק vladislav nemanjic במאה ה13 (1230). המרכז הרוחני החשוב ביותר לאחר סטודינקה, כאן הוכתר המלך הבוסני tvrtkos 1 ובעיקורן אזור זה קשור לבוסניה ולתנועה הבוגומילית, וזה אולי מסביר את הופעת ציור "המלאך הלבן". כאן ובספוקני מגיע הציור הסרבי המוקדם לשיאו, האמנים הסרבים למדו בביזנטיון, אך פיתחו סגנון משל עצמם. זה נקרא בית ספר רסקה. פרטים עדינים של יופי בפרצוף, בקומפוזיציה ובמידות , יופי אנושי, ריאליזם ותכונות פסיכולוגיות ואינדווידואליות. פרצופים צעירים ויפים, אצילות וחוזק במבוגרים. המלאך הלבנן הוא המפורסם בציורי סרביה, מעין מונה ליזה של הסרבים, מיוחד בשל הצבעים, קומפוזיציה והסוד שהתמונה טומנת בחובה. זה המלאך המצביע על הקבר הריק של ישוע.


מנזר סופוקאניsopocani . נבנה על ידי המלך uros הראשון במאה ה13 (1270). לכפר על חטאיו, מתוך כוונה שהמקום ישמש כמקום הקבורה, המאוזוליאום של מלכי סרביה, מכיוון שממוקם ליד העיר ראס, שהייתה בירת סרביה. שילוב של רומנסק וביזנטי, בתבנית בזיליקה עם מגדל פעמונים גדול. דוגמא לבית ספר רסקה, קווים סימטריים. בפנים יש פרסקאות שנחשבות ליפות מסוגם, ציור ריאליסטי מהמאה ה13, קומפוזיציה דרמטית, שימוש באור, שאיננו מוכר בעולם האורתודוקסי באותה תקופה. הסגנון האמנותי ציורי הזה נאבד לאחר מכן. אתר מורשת עולמי של אונסקו

 

 

הרנסנס הפלאולגי של המלך מילוטין וצאצאיו 

המלך מילוטין milutin – היה אחד השליטים הסרבים המוצלחים ביותר. הוא היה השליט העשיר באירופה, עושרו הגיע ממכרות כסף וזהב בקוסובו. בזמנו מתגברת ההשפעה הביזנטית של הרנסנס הפלאולוגי, והכנסיות נבנות בהתאם. בציורים נמצא דמויות קטנות בתנועה, חללים עמוקים, נוף רחב ברקע, נושאים מובכים, באדריכלות נמצא בבסיס הכנסייה את תבנית הצלב היווני.

 

מנזר גרניקה garnica – (בקוסובו) אחד משש שנבנו על ידי המלך מילוטין, ואחת מפסגות האמנות והאדריכלות הסרבית. בבלגרד יש כנסייה שהיא העתק שלו. בית ספר אדריכלות סרבי שנקרא רסקה. ביטוי רגשי רב. הכיפה מתנשאת לעשרים מטר ונתמכת על ידי עמודים דקים בגובה עשרה מטרים, נשענת על שתי קשתות מצולבות. צורת פירמידה מבחוץ, הציור הוא אחד השיאים של הרנסנס הפלאולוגי, הציירים חתמו בעצמם. הציורים מבטאים את התיאולוגיה הסרבית

 

מנזר דקאני decani – (בקוסובו) נבנה במאה ה14 על ידי המלך uros השלישי, נחשב ליצירת מופת של האדריכלות הסרבית המשלבת אלמנטים גותיים ורומנסקיים. הארכיטקט והבנאים הגיעו מקוטור שבחוף האדריאטי והשתמשו בשיש משלושה צבעים. סטפן אורוס קבור במקום, הוא אביט של סטפן דושן הגדול. הציורים מבטאים את הסבל והצער שבחיי אנוש, רצף של עשרים תמונות מהברית הישנה והחדשה יוצרים סיפור אירוע.

 

 

מנזרים סרבים מאוחרים

 

מנזר רבניצה ravanica - נבנה על ידי הצאר לאזר – האיש שהוביל את הסרבים למלחמת גבורה בעותומאנים בקרב קוסובו. הוא קבור במקום. התחלה של סגנון מוראבה, הקרוי על שם העמק שבו הוקמה הכנסייה, שאליו עברה המרכז הסרבי במאה ה14 לספירה, סביב נהר המוארבה. הרבה חלונות, מעברים בין אבן ללבנים, קרמיקה וגבס. המנזר שוכן כמה ק"מ מהכביש הראשי בעמק צדדי ויפה.


מנזר מנסיגה manasija – נבנה על ידי השליט לזרביץ lazarevic האחרון מבין השליטים הסרבים הגדולים שהיה כפוף כווסל לעותומאניים, אך יחד עם זאת שמר על מידה מסוימת של עצמאות, ישנם אגדות רבות עלו, הוא החל את הספרות הסרבית החילונית, כתב את שירת האהבה, היה מיסטיקן, דיפלומט וגנרל מוצלח. במלחמה עם תימור לנג עזר לעותומאניים, תימור כיבד אותו על אומץ ליבו ומנהיגותו ואפשר לו לחזור לארצו עם צבאו. בנה את המנזר כמרכז תרבותי לעם הסרבי, השם נובע ממנה התנ"כי מיהודה, שחזר בתשובה בגלות בבגל והחל לסגול לאלוהים, שבתמורה החזיר לו את ממלכתו. המקום היה מרכז כתיבה, תרגום, וספרות והוא דוגמא טובה לאדריכלות מוראבה. לזרביץ מת צעיר.


דוראד ברנקוביץ brankovic אחרון המלכים הסרבים, קיבל מההונגרים את סמדרבו והקים שם בירה חדשה

 

מלכי סרביה בימי הביניים (12 הגדולים):

סטפן נמנג'ה זופן (תואר שליט, הוא לא היה מלך) של רסקה ודוקליה – איחד כמה מחוזות מאוכלסים בסרבים שהיו עד אז עצמאיים ונפרדים ויצר את המדינה הסרבית.

המשך יבוא

 

אנו מזמינים אתכם לגלות את יופייה ועושרה של סרביה

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

היסטוריה סרביה

חופש ועריצות סרבים

הסלאבים

סרביה המוקדמת

סרביה הרומאית

אתרים במזרח סרביה

אתרים במערב סרביה

אתרים במרכז סרביה

בלגרד

מנזרי סרביה

סאבא הקדוש - האבא של הסרבים

 

הצעות לטיולים - לחצו לפרטים

טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם

טיול המגלה את מסתרי הדנובה

 טיול לקבוצות סגורות סרביה

טרק סרביה

טיול ג'יפים סרביה

סוף שבוע בהרים

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו