לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מניכאיזם - טיולים לרחבי העולם

 

הגנוסטיקה היא תנועה מיסטית נוצרית שהתפתחה במאות 2-3 לספירה ברחבי העולם, ובמיוחד במצרים, מושפעת מתנועות מיסטיות עולמיות ובעיקרה חלוקה דואלית של העולם לחומר ורוח, טוב ורע, שתי ישויות עצמאיות

מאז ומתמיד אחת הבעיות של המחשבה הדתית הייתה מקור הרוע, אם אלוהים נמצא בכל, כיצד אפשר להסביר את הרוע, הגונסטים פירשו זאת כשתי ישויות נפרדות בעולם, בעוד שהדתות המונותאיסטיות פירשו את הרוע כנובע ממתנת יכולת הבחירה של האדם.

במאה ה3 לספירה קם בעיראק של היום מורה בשם מאני שהתחיל דת חדשה – מניכאיזם, המדגישה התכחשות לעולם הזה, חיי פרישות וטוהר, מתוך כוונה לזכך את המרכיב הרוחני באדם מהעולם הטמא הפיזי. מאני שילב בדתו מרכיבים מהבודהיזם, נצרות ויהדות, יוצר סינתזה חדשה שהתקבלה באהדה על ידי המלך הססני בזמנו שאפור ה1.

 

המניכאיזם. Manichaeism זה תורה איראנית גנוסטית שנוסדה על ידי מני (מת ב-276) ופרחה בין המאות 3 עד 7 לספירה, כנסיות שלה התקיימו מסין ועד רומא. (המניכאיזם נעלם מדרום סין רק במאה ה-16)

תורתם מדברת על מאבק בין טוב לרע אור וחושך, התהליך ההיסטורי הוא שהאור מגיע לעולם החומר, עובר תהליך וחוזר לעולם האור שממנו בא. מניכאיזם זה תורת האמת המשלבת בודהיזם, זרתוסטרא, ונצרות. האלוהות הגבוה ביותר של האור נקראת "אב הגדולה" הדמות הראשונית נקראת "האדם המקורי". יש קריאה מעולם האור לאלו המחפשים ישועה בעולם החושך. 

 

מני זכה להתגלות בצעירותו מרוח שקרא לה "התאום" או ה"עצמי האמיתי" והיא הביאה אותו להארה. הוא טען להיות הפרקליט שעליו כתוב בברית החדשה וחותם הנבואה. מני מסתמך גם על ספר שנעלם והוא "ספר הענקים" המשך של חנוך. מלך התהילה יושב כשומר לעולם האור בספירה השביעית או העשירית, ונקרא בארמית "מלכה רבה דעיקרא".

מאבק המתקיים בכל אדם בין כוח האור, טוב, שזה הנפש, לבין כוח חושך רע, שזה הגוף, שני הכוחות שווים. רק ידע אמתי של העצמי ודבקות בנפש מביאים לניצחון על הרוע. הקהילה המניכאית התחלקה למעולים שיכלו להיות נשים או גברים נזירים לאנשים פשוטים.

 

בשנת 330 וועידה בגנגרה gangra בצפון אסיה הקטנה, גינתה את התלמוד של אאוסטטיוס מספסטה eustathius of sebaste, שהתחיל את הנזירות המתבודדת בארמניה ואסיה הקטנה. הוא היה תלמיד של אריוס מאלכסנדריה והדגיש סגפנות קיצונית. חבר ולאחר מכן מתנגד של בזיל הגדול. מכתב נשלח לבישופים של ארמניה המגנה אותו ואת תלמידיו על צדקנות יתר, טענות שאנשים נשואים לא יכולים להיוושע, איסור על אכילת בשר, והעדפת המפגשים הסגורים שלהם על פני הליתורגיקה של הכנסייה. האירוע הזה מראה על קשר בין תנועת הנזירות הארמנית בתחילתה ובין המניכאיזם

 

עם עליית הנצרות החלו המניכאים להירדף, ונעלמו מעל במת ההיסטוריה המערבית, המתנגדים לכפירה מכנים בטעות קבוצות כופרות אחרות בשם מניכאים, ביטוי שהפך לשם כללי המתאר קבוצות כופרות.

 

היו להם שישה ספרים קדושים בארמית סורית. המניכזם נרדף על ידי נוצרים מוסלמים, בודהיסטים וזרתוסתרא. היה גם ספר שביעי שנכתב בפרסית והוצג על ידי מני לשליט הססנידי שפור ה-1 בבירה קטיספון, הספר השביעי נקרא סבוהרגן ובו יש את הציטוט הבא המובא על ידי הערבי בירוני: "מעידן לעידן שליחי האלוהים לא הפסיקו להביא לכאן את החוכמה ואת העבודה. וכך בזמן אחד הם באו לארצות של הודו דרך הנביא שהוא בודהא. בזמן אחר הם באו לארץ של פרס דרך זרתוסטרא, ובזמן אחר לארצות המערב דרך ישו. לאחר מכן, בזמן האחרון הזה, ההתגלויות הגיעו והנבואה הגיעה דרכי, מני, הנביא של אלוהים האמיתי, בארץ בבל."

 

מני יצא במשלחות לכל רחבי העולם, אך עם התחלפות השלטון בפרס נכלא ומת על ידי הקיסר בהרם ה-1. אך הדת המשיכה להתפשט, מקומות מרכזיים היו אזור פיום במצרים, דרום צרפת, רומא, סין ועוד. עם עליית הנצרות החלו המניכאים להירדף, אוגוסטינוס מהיפו היה מניכאי שהפך נוצרי. מניכאיזם היה דת האימפריה האוגרית במזרח סין במאות 8 ו9.

 

 

מאמרים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה

ספרות גנוסטית

מיתולוגיה גנוסטית

היסטוריה גנוסטית וסקירה כללית

בתי ספר גנוסטיים

המאמצים

המניכאים

הפאוליקנים

המסיליאנים

הקתרים בצרפת

הבוגומילים 

 


הרשמו לרשימת התפוצה שלנו