לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסדר היאסוויה - טיולים לרחבי העולם

מסדר היאסוויה.

מסדר שנוסד על ידי אחמד יאסווי הקדוש המרכז אסיאתי האולטימטיבי במאה ה-12. בגיל 23 הוא בא לבוכרה ללמוד אצל שייח חמדני וירש את מקומו, לאחר מכן פרש לטורקיסטן וחי עם השבטים הנודדים, שם פיתח סוג חדש של סופיות - סופים קלנדרים. הוא חי חיי נזיר וגם היה משורר בחסד. שיריו נכתבו בשפה הטורקית המקומית. היה לו תפקיד מפתח באסלום השבטים התורכים הפאגאניים. יש לו זיכר שנקרא זיכר המשור שמזכיר טקסים פאגאניים ומסורות של ריפוי שאמאני. הוא מת ב-1166 ונקבר ביאסה - בקזחסטן של היום, אמיר תימור בונה שם קבר מפואר ב-1399. המסדר הוא תורכי באופיו, מאפייניו: לבוש תורכי, שירה תורכית, שיתוף נשים בטקסים, קורבן חיות. התורה מדברת על לב שהולך בעקבות החוקים של שיפור רוחני ומגלה בתוכו את הניצוץ הנצחי של הנפש. במאות 12-14 היאסוויה הובילה את העולם התורכי. אחמד יאסווי שולח שליחים לכל העולם כולל אדם בשם האגי בקטש המייסד את המסדר הבקטשי בתורכיה. בין תלמידיו של יאסווי: אבא של זנגי אתא הקבור בסמרקנד - חקים אתא, לוקמן פרנדאי (שהעביר את הידע להאגי בקטש) ויונוס אמרה (המשורר התורכי הלאומי). יאסווי קרא לשיריו הספר השני בעוד הקוראן הוא הספר הראשון. הוא התחיל את המסורת של השירה המיסטית התורכית וגם את התפישה של חבר – דוסט. "מי שלא נותן ליבו לחבר הוא לא סופי."


מהיאסוויה התפצלו מסדרים רבים ביניהם המסדר הבקטישי בקפדוקיה ומסדר החלוותיה. ישנה אגדה שאחד המורים של היאסוויה – האליל אתא לימד את נקשבנד. מלוקמן פרנדאי החל מסדר הדרווישים הקלנדרים.

 

זיקר המשור:

הנביא זכריה התחבא בעץ מרודפיו ואלו חתכו את העץ לשניים. אפשר לשמוע את הניסור ואת זעקות הנביא בטכניקות של נשימה וקולות יוגיים. הקצב מותאם לקצב פעימות הלב. הטקס מתמשך שעתיים, בליווי חרוזים של יאסווי.

 

קייגוסוז עבדל - האוצר החבוי הוא בי.

האוקיינוס, השמיים הלא נגמרים, המחצבה ואבני החן הם בתוכי.
פתח את עינייך והסתכל בתשומת לב: שני העולמות הם בתוכי.
הרוח והגוף ההוכחה והעדות, גם רווח וגם הפסד – כל השוק הוא בתוכי.
אני המטרה של המין האנושי, התנועה הסיבובית של האדמה,
אני בית הספר והידע, סמל השלמות הוא בתוכי.
אני המוסלמי, אני הנוצרי, אני המקום ששניהם מחשיבים קדוש.
אני המשיח הצלוב, הטוב והרע, כל שקיים – הוא בתוכי.
אני הנצחי, האינסופי, אני העשיר והעני.
אני הזוכר וגם מה שנזכר – אמונה וכפירה הם בתוכי.
אני האליל שסוגדים לו, הכעבה והחפץ הקדוש.
המטרה של בני אדם וכל מה שבא איתם, זה בתוכי.
אני חלקיק האור והשמש עצמה, הנסתר והנראה.
אני כל מה שמתקיים מתחת לקרניה – אוהב ואהוב הם בתוכי.
אני קייגוסוז עבדל, הנפש בכל אחד.
אני האין סופי והנצחי, האוצר החבוי הוא בתוכי.

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו