לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסורות שבתאיות - טיולים לרחבי העולם

מסורות שבתאיות

סופר על ידי פלורי מקוסובו שאימו הייתה ממשפחה שבתאית, ודודו הוא שבתאי וכן רבים ממשפחתו, הגרים בקהילה שבתאית נסתרת בעיר ג'קובה בקוסובו.

 

כששבתאי צבי הומר על ידי הסולטאן, הוא החזיק סמוך ללבו  יונה, וכך בזמן ההמרה היונה היא שספגה את ההמרה ולא הוא.

אימו של פלורי נהגה להכין ארוחה חגיגית כל ערב שבת, וללכת בבוקר שבת לנהר לחכות למשיח.

הרבי של הקהילה שוכב עם הכלה של הזוג הצעיר לפני שהחתן שוכב איתה

יש כמה משפחות שבתאיות בג'קובה שבקוסובו, יש הרבה שבתאים בתורכיה. הם מוסלמים בחוץ אבל מקיימים את מצוות היהדות בסתר. יש להם ספרים קדושים עבים שכבר השחירו מרוב יושן.

השבתאות קשורה לקבלה וליהדות

בשבת השבתאים מתפללים שלוש שעות עם שירה הם מתפללים בבתים פרטיים, בכל פעם בבית אחר, יש להם פסטיבלים מיוחדים שבהם נשים וגברים מתאספים יחדיו ורוקדים ושרים, באיזשהו שלב יש חושך ואז כל אחד תופש את בת הזוג או בן הזוג הקרוב ושוכב איתה או אתו.

ברית המילה נעשית בגיל מאוחר יחסית, שנתיים, שלוש, ארבע, לפלורי עשו עם הרדמה.

בר מצווה הוא לא זוכר במיוחד

חתונה היא רק בתוך הקהילה.

הראש של החבורה של גקובה בקוסובו גר כרגע בגרמניה, הוא מהנדס, בגקובה נשארו שלוש משפחות, לפי פלורי שתיים עשרה איש, והם לא רוצים להיחשף. יש לו חבר באיסטנבול שמוכן לחשוף יותר סודות. אין לשבתאים מקצועות מיוחדים ואין אצלם מלומדים, לפחות לא בקוסובו.

ליד הכפר פטרה שבאלבניה יש קבר שעליו נהוג לשים אבנים, מנהג יהודי, ואנשי הכפר אומרים על משפחה אחת שהיא יהודית, למרות שהיא טוענת שהיא לא. תכננו לנסוע לשם, אבל זה לא יצא. אומרים ששם היה שבתאי צבי בשנותיו האחרונות ושם נקבר.

היהודים לא הכירו במשיחות של שבתאי צבי וכך גם שאר העולם, משמע הזמן לא מתאים עדיין, משיח סבל בשבילנו אבל העולם לא היה מוכן לקבלו, פלורי אומר שאם כולם היו מקבלים אותו הגאולה הייתה מגיעה, ולכן לקבוצה הקטנה שהלכה בעקבותיו לא נותר אלא להסתגר ולהמתין לזמן הנכון, שהעולם יכיר במשיחות של שבתאי.

הם קוראים לעצמם שבתאים

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו