לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פולקלור בלקני ומסתורין יווני - טיולים לרחבי העולם

הרצאה לראש השנה: מסתורין יווני ופולקלור בלקני 

זאב בן אריה ביחד עם הדוקטורנטית לפולקלור מבולגריה - דיליאנה קורדובה


יום שני 18.9 שעה 20.15 ליד קניון איילון - בני ברק
קמפוס חושבים מחוץ לכיתה - רחוב לח"י 31 -
לחצו לקישור


מחיר: 50 שח
משך ההרצאה כשעתיים


לתשלום - לחצו כאן

 

המסתורין האורפי היה בית ספר חניכה המופיע בכתבי התיאוסופיה, אחווה לבנה, ועוד. שריד לתרבות עתיקה ומתקדמת שהתקיימה באזור הים השחור לפני ה"מבול" (ההצפה שלו עקב חיבור לים התיכון) ונרמזת באגדת מסע האראגונטים. הוא המשיך במיסטריות של דמטר - אלת האדמה, דיוניסוס, ופיתגורס. שהיו ידועים בעולם העתיק, ודרכם אנשים הגיעו לחיי נצח

 

הפולקלור הבלקני ידוע בגיוון, צבעוניות, יופי וחיות שבו. ריקודים, מוזיקה, תחפושות, ומנהגים שהתפתחו במשך אלפי שנים. בבולגריה יש מסורת של חמת חלילים, במקדוניה חלילי הרועים, הקצב הלא רגיל מקפיץ את המעגלים של הרוקדים. והתלבושות מרהיבות את העין.
במחקר האנתרופולוגי והפולקלורי הולך ומתברר שחלק גדול מהפולקלור הבלקני שואב את השראתו ממסורת הריקודים והמוזיקה המקודשת של ימי קדם, המיסטריות של היוונים, המוזיקה של הספירות, וטקסי האקסטזה של דיוניסוס והאל פאן

 

הדוקטורנטית דיליאנה קורדובה והמומחה לבלקן ודתות זאב בן אריה, יספרו על תרבות נשכחת באזור הבלקן שהתקיימה לפני אלפי שנים, ורק לאחרונה מגלים את שרידיה: פירמידות, מקדשים מופלאים, אתרים מקודשים במרומי ההרים. הממלכה ה"תרקית" הביאה את הזהב, הסוסים והיין לעולם, התאפיינה בתורת מוסר גבוהה, והאמינה בסיפור של הנגן האגדי אורפיאוס – האיש היחיד בעולם שירד לשאול וחזר בחזרה. הוא זכה  להארה, ולימד בני אדם את סוד חיי הנצח דרך שירה וריקוד מקודשים.

 

הקשר של תרבות נשכחת זו לריקודים והמוזיקה, פולקלור הבולגרי, וכן הקשר בין המיסטריות של היוונים הקדומים לפולקלור היווני והבלקני..

 


בין נושאי המפגש

- הייחוד של הפולקלור הבולגרי 

- האי הקדוש סמו תרקיה ומסע הארוגאנטים

- תגליות מפתיעות בבולגריה

- טענות לתרבות אלטרנטיבית מזמנים לא ידועים

- מסורת הריקוד המקודש האורפי בעולם הקלאסי

- המוזיקה של הספירות, מקודשת, פיתגורס

- המשכיות המסורת באחווה הלבנה של דונוב והבוגומילים

- תמונות והסברים על הריקוד והמוזיקה הבולגרית.

 

בהקשר להרצאה יצאו שני טיולים

יוון הלא ידועה 9-15.10 - לחצו לפרטים

סתיו זהוב בבולגריה 5-13.10 - לחצו לפרטים

 

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו