לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מקדוניה היוונית - טיולים לרחבי העולם

מקדוניה היוונית

אחד החבלים היפים ולא מוכרים של יוון. סלוניקי היא הבירה ההיסטורית של חבל ארץ זה, אך יש בה אתרים נפלאים נוספים

 

מקור השם והיסטוריה קדומה

לפי הסיודוס בקטלוג הנשים, מקדון היה בן של זאוס מצד אחד ותייה מהצד השני, הבת של דואקלון. האיש ששרד לאחר המבול (בנו של פרומתיאוס, שנישא לבת של אפימתאוס), הוא נולד באזור האולימפוס וכבש את חבל הארץ של מקדוניה מידי התרקים, נשא אישה מקומית והוליד שני בנים, פיארוס ואמתאוס, על שמם נוסדו שתי ערים במקדוניה העתיקה. האזור המרכז של מקדוניה היוונית נקרא חבל פיארוס pierus, בירתו היא קטריני, וממערב לה הר פיארוס שהוא התאום של האולימפוס מצפון לו ומתנשא לגובה מעל 2100 מטר. פיארוס הוא סבו של אורפיאוס. אחיו של מקדון הוא מגנוס, האב הקדום של השבטים המגנזים, שעל שמם קרוי חבל מגנזיה בדרום תסליה, מסביב לעיר וולוס, הוא האבא של פרסאוס.

המקדונים היו כנראה עם יווני, עם קשר לדורים. ייתכן והם היגרו לשפלה הפיארית, ליד קתריני, מאזורי הרמות של קסטוריה, יש טענות שמקור הדורים בהרי הפינדוס והמקדונים הם חלק מכך. בשפלה הם התערבבו עם הדורים שנעו דרומה. אין אזכור של המקדונים לפני תקופת החושך של יוון (מאות 8-12 לפני הספירה), מי שאיחד את המקדונים לעם היה השושלת הארגאידית. השם נובע מכך שהם באו מהעיר ארגוס בפלפונס. הם נחשבו לצאצאי הרקלס, ולכן קידמו את פולחנו במקדוניה. וזאת לצד האל הראשי זאוס.

 

נהרות מקדוניה היוונית:
שני נהרות גדולים: האחד זה ההאליאקמון, הזורם כולו ביוון לאורך 300 ק"מ ויוצר כיום מערכת אגמים אדירה, והשני זה האקסיום (וורדר). לפי היוונים הקדומים אם אתה רוצה שהכבשה שלך תהיה לבנה, תן לה לשתות מההאליאקמון, אם רוצה שחורה, תן לה לשתות מהאקסיום.

 

אתרים במקדוניה

סלוניקי ראו מאמר נפרד – לחצו כאן

 

דיון dion- המרכז הדתי של מקדוניה היה בדיון, הבירה בוורגינה, המקדונים אמצו אמונות של שכניהם כגון התרקים, ופולחן השמש של הפאונינים מצפון להם. המקדונים האמינו במאגיה והיו להם חיי דת עשירים. אלכסנדר הגדול הקריב כאן קורבנות לפני היציאה למסע לאסיה. בדיון יש מקדש גדול לזאוס, וגם מקדשים קטנים לדמטר, איסיס – שהייתה אהודה על ידי אלכסנדר, פסיפס יפה בבית דיוניסוס. חומות ותיאטרון הלני.

 

טירת platamon - בכניסה למעבר טמפי, טירה צלבנית יפה עם מגדל דונג'ון, צופה על הים, אך ממוקמת מעל עיר הלנית עתיקה של הראקליה, נמצאת ליד הדרך הראשית.

 

מעבר טמפי – מעבר יפה לאורך 10 ק"מ בנקיק בין הרים, זאת הייתה ארצו של אפולו והמוזות, ולימים התנהלו כאן מלחמות רבות, מכיוון שזה המעבר העיקרי בין מישורי תסליה ויוון למקדוניה.

 

ליטוכורו litochoro  - עיירה המשמשת בסיס ליציאה להר אולימפוס, נוף הרים יפה

 

ווריה veria  - הייתה שם קהילה יהודית עתיקה ויש בית כנסת שאפשר לפתוח אותו. יש אתר של ראובן עמנואל http://www.veria-greece.com/  על הקהילה היהודית העתיקה

 

לוטרה פוזאר  Loutra pozar - אזור של טבע, מעיינות חמים, ואזורי הרים כשעתיים נסיעה מסלוניקי, על גבול ההרים במקדוניה, ליד הכפר aridaias ואזור ההרים kaimaktasalan

 

ורגינה vergina -  בירת מוקדון העתיקה עד לימי פיליפוס ומקודשת גם לאחריו, בה נרצח פיליפוס בזמן החתונה של מלך אפירוס ושם נקבר. ב1977 ארכיאולוג יווני שחפר את התל גילה את העיר העתיקה. במקום מוזיאון ובו ממצאים מהחפירות, חפצי זהב, פולחן, וגם חפצי יום יום של פשוטי העם. בכניסה לקבר בהרואיון שבמקום שני ציורים יוונים עתיקים ונדירים של חטיפת פרספונה על ידי פלוטו ו7 גברים יוצאים לציד, ביניהם אלכסנדר ופיליפוס. על אחד מארונות הקבורה צלב ורגינה. בנוסף לקבר פיליפוס נמצא באתר גם קבר אלכסנדר הרביעי בנו של אלכסנדר מוקדון וכן אתרים נוספים הקשורים לעיר כגון ארמונות, תיאטרון ומקדשים.

 

פלה pella - הבירה ההיסטורית של מקדוניה לאחר וורגינה, הוקמה על ידי פיליפוס ששאף להתפשט צפונה, ממוקמת בלב מישור פורה, כיום שי באתר שרידים ארכיאולוגיים רבים ומוזיאון מרשים, נמצאת על הדרך לאדסה ואזור הצפון

 

למאמרים על מקדוניה העצמאית - לחצו כאן

 

מאמרים נוספים על יוון

היסטוריה עתיקה של יוון

מיתולוגיה יוונית

הדרך היוונית

אלי יוון

מקדשי יוון

דת יוון

מיתולוגיה יוונית

תיאטרון יווני

המיסטריות

אורפיזם ודיוניסיה

הפיתייה בדלפי

 

מידע על מקומות/אזורים ביוון - לחצו לקישור

תרקיה היוונית

מקדוניה היוונית

אפירוס

מרכז יוון

פלפונס

סלוניקי

 

 

 הרשמו לרשימת התפוצה שלנו