לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מקס מילר - טיולים לרחבי העולם

פרדריך מקס מילר 1823-1900 Muller friedrich max

ב1870 הוא הדהים את עולם המדע, בהציעו סוג של מדע חדש – מדע הדתות. דבריו סוכמו ב1873 במאמר הנקרא introduction to the science of religion. מילר מציע לחקור באופן שיטתי תופעות, טקסים, מנהגים בדתות השונות ולראות אם יש משותף ביניהם ומה יכול להיות ההסבר. הוא מסתמך על דבריו של גתה שאומר בקשר לשפה "זה אשר יודע אחת, לא יודע דבר". ומכוון למחקר השוואתי. ניסיון להבין את המוצא של הדת או הדתות, על ידי התחקות על השפות, השמות של האלים. אלו מבטאים משהו מהתוכן הראשוני של הדת. מסתכלים על השפה ודרך השפה על מיתולוגיות של עמים שונים כשרידים קדומים של התרבות והדת האנושית הקדומה. אולי דרך המחקר אפשר יהיה להתעלות מעל המחלוקת והפירוד המאפיינים דת ולהגיע למוטיבים כלליים אוניברסאליים.

 

מילר טען שחלק גדול מאנשי ודתות העולם הגיעו ממקור הודו אירופי, בעבר היה לאריים, תחושה עמומה של הנצחי כפי שהוא מתבטא בטבע, אך חוסר יכולת של השפה הפך את התופעות הטבעיות לאלים, לדוגמא: אפולו היה שמש ודפנה שחר, ובמרוצת השנים הם נהפכו לאלים במקום תופעות טבע. המיתולוגיה החליפה את הדת הפשוטה והטהורה.

מילר הגיע ללונדון ללמוד את הוודות ההודיות העתיקות, נישא לאנגליה והיה אנגלי לא פחות מגרמני. מקס מילר, הוא היה נוצרי אדוק, אבל האמין שיש מקור משותף לכל הדתות וחיפש אותו בוודות העתיקות, שלהם הוא היה מומחה. מילר היה במחשבות דאיסט, אבל בחייו רומנטיקן.

הוגי דעות גדולים בתחום מדעי הדתות ומשנתם - לחצו לקישור (מאמרים נפרדים)

מקס מילר

אדוארד טיילור

ג'יימס פרייזר

אמיל דורקהיים

ויליאם ג'יימס

ויליאם סמית

יוליוס ולהאוזן

אוטו רודולף

זיגמונד פרויד

מירצ'ה איליאדה

קליפורד גירץ

ויקטור טרנר

 

מאמרים נוספים בתחום מדעי הדתות - לחצו לקישור

מקדשים במדעי הדתות

קומיניטס ולימינאליות

עלייה לרגל

דאיזם

מבוא לקדושה

יש אלוהים - הוכחות פילוסופיות לקיום האל

ארגונים דתיים

 הרשמו לרשימת התפוצה שלנו