לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מרטיניצה ופאנוס - טיולים לרחבי העולם

להלן מידע על שני מסורות פולקלור מיוחדות המתקיימות בחודש מרץ בבולגריה - בלקן וביוון

 

המרטיניצה - בלקן

לחודשים הסלאבים יש שמות של אנשים, חודש מרץ נקרא על שם סבתא מרתה, או באבא מרתה, אישה זקנה קפריזית שצריך לרצות אותה ולא יודעים איך היא תתנהג בכל רגע נתון. ב1.3 יש יום חג ואנשים נותנים זה לזה מתנות בצורה של חוטים רקומים אדום ולבן, הרבה פעמים החוטים קלועים בצורה של אישה או גבר ולעיתים רק קלועים בינם לבין עצמם. הלבן מסמל את השלג שהיה והאדום את הזריחה או הלבלוב של האביב.

 

חוטים רקומים אלו נקראים המרטיניצה וצריך לענוד אותם עד שרואים חסידה ראשונה באוויר. הו אז צריך לתלות אותם על עץ פרי, וכך ניתן למצוא עצים כגון שזיף בר עם הרבה חוטים באדום לבן תלויים עליו

 

פאנוס - יוון

מסורת נוספת באותו הזמן נקראת פאנוס fanos, וזה אש גדולה שמדליקים במרכז הכפר, כמה שיותר גבוה מגיעות הלהבות יותר טוב, נוצר חיבור בין שמיים וארץ, לצורך כך שמים את העצים בצורת טיפי אינדיאני, נשענים זה על זה בחרוט גבוה המצביע לשמיים.
הטקס נעשה לפני תחילת צום הפסחא, המדורה היא גם סמל פאלי, כמו בחגיגות דיוניסוס, היא בוערת כל הלילה, אנשים רוקדים, שרים ושותים סביבה, קבוצות של זמרים מציגים שירי פאנוי מסורתיים, האנשים האמיצים ביותר קופים מעל הלהבות, גחלים, אחרים לובשים מסכות.

 

 

טקסי האש המטהרת בבולגריה

עושים אותם ביום ראשון לפני התחלת הצום של הפסחא, לפני הצום האש מטהרת את האדם ומכינה אותו. המדורה צריכה להיות כמה שיותר גבוהה, האש שעולה למעלה מחברת שמיים וארץ החום שהיא מפיצה סביבה מגרש את הרוחות הרעות, הגיצים הם רוחות רעות שנשרפות.  האנשים רוקדים סביב ועל ידי כך מתנקים, לאחר שהאש שוככת הם עוברים מעל המדורה ושוב מתנקים זה נעשה בשש שנים האחרונות בכפר נובי האן בשופוק או אילין פילין

ביוון אלו טקסי הפאנוס.

 

מאמרים על פולקלור בלקני לפי לוח השנה - לחצו לקישור

פולקלור בלקני כללי

מסורת הקולדרי

מסורת הסורבקי

מסורת הקוקרי

מים מטהרים

מרטיניצה ופאנוס

מסורת האנתסטריה - חגיגות דיוניסוס ביוון

פסטיבל הוורדים

טקסי האנסטנריה

 

דפי סרטונים מטקסי פולקלור שונים - לחצו לקישור

סרטוני הקולדרי

סרטוני מסורת הקוקרי - פסטיבל מסכות

סרטוני מסורת הלזרוונה - נשים נושאות פרחים

סרטוני פסטיבל עמק הוורדים

סרטוני מסורת האנסטנרי

סרט האחווה הלבנה

 

טיולי פולקלור לאורך השנה

טיול קולדרי

טיול סורבקי

טיול קוקרי

פסטיבלי דיוניסוס

טיול פסחא

טיול עמק הוורדים

טיול טקסי האנסטנרי

טיול ריקודי אחווה לבנה

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו