לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מרכז מקדוניה - טיולים לרחבי העולם

אתרים במרכז מקדוניה

בלב מקדוניה נמצא עמק הוורדר, נהר המנקז את רוב הארץ ונשפך לים התיכון, זאת הייתה דרך הכניסה העיקרית לבלקן, מה גם שמצדדיו יש אדמות פוריות, ולאורך עמק זה התפתחו הערים העיקריות ובראשם סקופיה. מזרחה לעמק הוורדר נמצאת שפלת פלגוניה, אזור גידול הטבק העיקרי, שפלה פוריה שהייתה מיושבת עוד בימי קדם, בקצה שלה העיר ביטולה (ראו מאמר מערב מקדוניה) ובליבה העיר פריליפ. בהרים שלידה מצודת הנשרים של קרוסובו, הקשורה למאבק המקדוני לעצמאות (לחצו למאמר על עצמאות מקדוניה)

 

סקופיה skopje

סקופיה היא בירת מקדוניה והעיר הגדולה שבה, בעלת אוכלוסייה של  שש מאות אלף איש. החלק העתיק של סקופיה מזכיר עיר עותומאנית, ובו אוכלוסיה אלבנית גדולה. ב1963 הרסה רעידת אדמה שני שליש מבנייני העיר. היא נבנתה מחדש בתכנון סוציאליסטי.
העיר נוסדה על ידי הדרדנים במאה ה-3 לפני הספירה, היא יושבת במיקום אסטרטגי, על הנהר וורדר, דרך המלך המובילה אל הבלקן. העיר הייתה חשובה בתקופה הרומית והייתה בירת חבל הדרדן, גם בזמן הביזנטים, עת הייתה מקום מושב בישוף. היא שינתה את שמה עם הפלישה הסלאבית. והפכה להיות בירת הממלכה הסרבית במאה ה-13. במאה ה-14 נכבשה על ידי העותומאנים.

כדאי לראות:
המצודה העתיקה, נבנתה על ידי יוסטיניאנוס, אך לא הרבה נשמר מתקופתו, ניתן לראות שלושה מגדלים עותומאניים ואת החומה. מהמצודה נוף יפה של העיר, לידה מוזיאון לאמנויות מודרניות
הגשר על נהר וורדר: גשר עתיק שנבנה אף הוא על ידי יוסטיניאנוס שנולד לא רחוק מסקופיה.
כיכר מקדוניה והבית של האימא תרזה ליד הכיכר.
הבזאר העתיקה: אזור הבדסטן – שוק סגור, וכן החמאם הכפול.
חאנים עתיקים.
מוזיאון לאומי ואתנוגראפי
כנסיית סנט סייווייר (הגואל). קבור שם הגיבור הלאומי של מקדוניה ויש שם עבודת עץ מדהימה.
מסגדים: סולטאן מוראט ומוסטפה פשה.

 

 

 

פרילפ עיר הטבק של מקדוניה prilep

פריליפ הייתה בירה של נסיכות ימי ביניים קטנה, ומכאן ריבוי המנזרים והכנסיות. בה שלטו המלכים וולקסין ומרקו שנלחמו בעותומאנים וניסו לעצור את התקדמותם במאה ה-14. היא נקראת גם העיר שמתחת למגדל של מרקו. טירה ימי ביניימית הרוסה על גבעה סלעית צופה על העיר.
פריליפ הייתה מאז שחר ההיסטוריה זירה של מאורעות עצובים וקרבות קשים, בה חטף הצאר הבולגרי סמואל הראשון, השליט המתקדם בדורו, התקפת לב לאחר שהתבשר שהביזנטים סימאו עיניהם של ארבע עשר אלף מחייליו. בה התחיל המרד נגש השלטון הפאשיסטי ב-1941.
באזור פריליפ ניתן למצוא את השיש הלבן ביותר בעולם, שנקרא "סיווק", משיש זה עשוי פסל החירות האמריקאי וגם הבית הלבן.
פריליפ היא אזור גידול טבק קלאסי, את עקבות הגידול והייבוש ניתן לראות במשך הקיץ.
כדאי לראות:
מנזר המלאכים, שרידים מהתקופה הביזנטית וכתב קירילי עתיק
כנסיית סנט ניקולה בכפר וורוש שהיה פעם חלק מפריליפ, ולמעשה פריליפ הייתה פרבר שלו! ניתן למצוא שם את אחת הכנסיות היפות במקדוניה.

 

קרוסבו krusevo קן הנשרים של מקדוניה

קרוסובו  היא עיר נופש בהרי מקדוניה, העיר הגבוהה במקדוניה – 1350 מטר, מוקפת יערות והרים וטבע פראי, מרכז למיעוט הוולכי. משמשת כמרכז לסקי בחורף. הייתה מרכז להתקוממות נגד העותמאנים במאה ה-20. נוסדה על ידי וולאכים ומקדונים שברחו מעלי פאשה האלבני בסוף המאה ה-18 ויצרו עיר משלהם בהרים. שימרה חלק מהמראה העתיק שלה, וניתן למצוא בה בתים מסורתיים וארכיטקטורה ייחודית, יש בה כ10.000 איש וכמה בתי הארחה מקסימים.
כדאי לראות:
את הגלריה של ניקולה מרטינובסקי – אחד הציירים המפורסמים במקדוניה ובן קרוסובו, הגלריה בבית עתיק שמשמש גם כמוזיאון אתנוגראפי.
מוזיאון ההתקוממות של לינדן.

 

 

מאמרים מקדוניה  - לחצו לקישור:

היסטוריה מקדוניה 

מצב עכשווי מקדוניה 

תרבות ודתות מקדוניה 

סטונהג בבלקן 

אור מיסטי בבלקן

מרכז מקדוניה

מערב מקדוניה

מזרח מקדוניה

אגם אוכריד

 עצמאות מקדוניה

 

הצעות לטיולים במקדוניה - לחצו לקישור

טיול לקבוצות סגורות

מקדוניה וצפון יוון

טיול מוזיקאלי

ג'יפים מקדוניה

קבוצות קטנות 

טיול יין במקדוניה ובולגריה

טראק בשמורת מברובו

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו