לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות בוסניה - טיולים לרחבי העולם

נצרות בוסנית עצמאית

המבקר בסראייבו מגלה שילוב מפתיע בין מזרח אירופה ומערבה. זה ליד זה נמצא קתדראלה קתולית גדולה שמנוהלת על ידי הפרנציסקנים ולידה פסל מרשים של האפיפיור יוחנן פאולוס השני, וקתדראלה אורתודוקסית גדולה ובה ציורי קיר ואיקונות קדושות. הקרבה של האורתודוקסיה והקתוליות מראה על מיקומה של בוסניה במרחב הנוצרי. בוסניה היא ארץ מעבר וגבול בין המזרח למערב, ובתור שכזאת נפלה בין הכיסאות, דבר שאפשר לבוסנים, שהיו העם האחרון שהתנצר באירופה, לייסד כנסיה עצמאית משל עצמם שלא כפופה לאף אחד מהזרמים הגדולים, דבר שאין לו אח ורע בתולדות של אירופה.

 

בימי הביניים התקיימה בבוסניה כנסייה עצמאית, שנשבה לכופרת הן על ידי הקתולים והן על ידי אורתודוקסים, קשורה ומושפעת על ידי התנועה הבוגומילית. אלו הייתה להם צורת ארגון משלהם, שהרי התנגדו לכנסייה רשמית, ויחד עם זאת פעלו בשיתוף פעולה עם הבישוף העצמאי שנתמך על ידי הבאן קולין שייסד את בוסניה העצמאית בתחילת המאה ה13. באן קולין שהוא דמות בוסנית אגדית הצהיר כלפי חוץ על נאמנות לרומא, בכדי למנוע מסע צלב נגדו על ידי מלך הונגריה כפי שהיה נגד הקתרים, אך למעשה התיר את פעולת הבוגומילים. הבישוף של בוסניה היה באופן רשמי תחת דוברובניק, אך למעשה עצמאי ולא קשור לאף אחד, הנוצרים הבוסנים העצמאיים נקראו קריסטנג'י או דוברה קריסטנג'י – נוצרים טובים, והתקיימו בקו התפר שבין האורתודוקסיה לקתוליות.

הכנסייה הבוסנית העצמאית התקיימה במקביל לנוכחות הכנסייה הקתולית, שתי הכנסיות התחרו ביניהם ושליטים בוסניים שונים תמכו בזאת או בזאת לפי צרכים פוליטיים. בסוף המאה ה13 מופיעים הנזירים הפרנציסקנים לחזק את הקתוליות ולהם תפקיד חשוב בלאומיות והנצרות הבוסנית, הם מקימים כמה מנזרים חשובים.

 

 

היחלשות הכנסייה הבוסנית והמצב כיום

במאה ה14 הכנסייה הבוסנית נחלשת, חלק מהבאנים תומכים בקתולים (קותרמניק), אך היא ממשיכה להתקיים עד בוא האסלאם, נרדפת על ידי הקתולים והאורתודוקסים כאחד, רבים ממאמיניה החליטו להפוך למוסלמים עם הכיבוש העותומאני ושבירת כוחו של המלך הבוסני שהוא זה שתמך בהם ואפשר את קיומם.


מרכז הכנסייה הבוסנית העצמאית היה בוויסוקו שליד סראייבו.
ב
mile   שליד ויסוקו הוקם מוסד אקדמי כנסייתי גדול וחשוב, אחת האוניברסיטאות הראשונות באירופה. שם הייתה ספרייה חשובה ומקום קבורת חלק מהמלכים. למדו שם תיאולוגיה, קוסמולוגיה, רפואה
ב
Mostre ליד ויסוקו היה את "בית הקסטנג'י" המרכז של הכנסייה העצמאית.

 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

אתרים בבוסניה

אתרים הרצגובינה

בוסניה בימי הביניים

הפירמידות של בוסניה

ביקור בפירמידות

סרייבו

בוגומילים בוסניה

סופים בבוסניה

מסתרי בוסניה

נצרות בוסניה

טיול בוסניה

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו