לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות יהודית - טיולים לרחבי העולם

הנצרות האתיופית בעל מאפיינים "יהודיים".


אחד הדברים שחשוב להבין לגבי הנצרות האתיופית הוא שהיא שונה מכל נצרות אחרת בכך שהם רואים את עצמם כעם שקיבל על עצמו קודם כל את היהדות והאמין בארון הברית במשך 1000 שנים לפני שהפך להיות נוצרי. אין זה משנה כלל אם דבר זה נכון היסטורית או לא, מכיוון שזאת אמונתם, וממנה נובעת האמונה הנוצרית שלהם. זאת נצרות המבוססת על יהדות, ממשיכה את היהדות, סוג של נצרות יהודית שכמותה נעלם מכל מקום אחר בעולם. בתחילת דרכה של הנצרות היו זרמים יהודים נוצריים, אנשים ששמרו את מצוות היהדות וראו בישו את המשיח שעליו מנבאים הכתובים, אלא שאלו נרדפו על ידי הכנסייה החל מהמאה ה-4 ונעלמו מן העולם. בנוסף לכך היהדות שאליה מתייחסים נוצרי אתיופיה שונה מיהדות בית שני שאותה המשיכו הנוצרים – יהודים באימפריה הרומית. היהדות שאליה מתייחסים נוצרי אתיופיה היא במידה רבה זו של בית ראשון, בה יש תפקיד מרכזי לתורה, חוקי הפולחן, עשרת הדברות, המקדש וארון הברית. זאת יהדות מאגית ופולחנית המתייחסת לנוכחות אנרגטית, שהיא שונה במהותה מהיהדות המלומדת והפרשנית של חוגי הפרושים מבית שני.

לפי אמונת האתיופים ארצם הייתה כבר מתקופתו של אברהם ארץ של אמונה מונותאיסטית, יש בין חוגי הכנסייה המאמינים שמלכיצדק מלך שלם הגיע מאתיופיה והיה דוגמא לנזיר הראשון בזמנו של אברהם. ובכל מקרה בתקופת מלכת שבא אימצו האתיופים את עיקרי האמונה היהודית ולמעשה היו שני עמים יהודים בעולם – אחד בישראל והשני באתיופיה – הלא היא ציון השנייה. בנה של מלכת שבא – מלניק הביא את ארון הברית מירושלים לאתיופיה, ויחד איתו באו גם רבים מטובי ישראל, כולל בנו של הכוהן הגדול ומכובדים. הם ייסדו באתיופיה מרכזי לימוד, כמו זה שבהר תבור, שמלמדים מאז ועד היום את סודות האמונה הנכונה. האתיופים אמצו קוד ההתנהגות של עשרת הדברות ונוכחות ארון הברית תרמה ליציבות, שגשוג וקידוש הארץ והעם.

האתיופים מוצאים בתנ"ך מספר התייחסויות המראות את חשיבות וקידוש ארצם. לדוגמא בעמוס פרק ט' פסוק 9. מדובר על ילדי אתיופיה שהם בשבילי כילדי ישראל. בתהילים נאמר אתיופיה תישא ידיה לאלוהים.
וגם בברית החדשה מדובר על מלכת הדרום כסמל לאמונה. מתי יב' פסוק 42. 

 

 

קבלת הנצרות באתיופיה:

האתיופים מאמינים ששלושת המלכים שהביאו מור, לבונה וזהב לישו התינוק היו מלכים אתיופים שקלטו את הופעותיו של המשיח בעולם. הם הלכו בעקבות כוכב עד בית לחם. וההוכחה לכך שהם אתיופים היא שאתיופיה הייתה ארץ ייצור המור באותה תקופה. לאחר מכן השליח פיליפוס פוגש סריס אתיופי שהוא האדם היחיד ששואל: "מה ימנע ממני להיטבל לישו?" מביע את נכונותו לקבל את הברית החדשה מבלי שהתבקש, ביוזמתו שלו. האתיופים גם מתגאים בכך שהם העם היחיד שקיבל את הנצרות כדת רשמית ללא רדיפות דת וללא מרטירים. וזה היה בשנת 330 לספירה במקביל לקבלה של הנצרות על ידי הרומאים והארמנים.

כך או כך, עם קבלת הנצרות נשמרו עיקרי האמונה היהודית על ידי העם האתיופי. שושלת המלכים שהתייחסה לשלמה המלך המשיכה לשלוט, ארון הברית המשיך להיות החפץ המקודש ביותר, נשמר בכנסייה מריה ציון באקסום, אך העתקים שלו קיימים בלב כל כנסיה אחרת במדינה. ההתייחסות למבני קודש כאל מקדשים המחקים את בית המקדש בירושלים אומצה באדריכלות הכנסיות. חוקי הטהרה ושמירת השבת נשמרו, וכך גם מסורת לימוד התורה, הפרשנות שלה, ואימוץ המוסר היהודי. ספרות חיצונית יהודית כגון ספר חנוך ויובלים נשמרה בתוך הכנסייה האתיופית. מנהגי הנזירות יוחסו לנביאי ונזירי התנ"ך ולא רק לאבות הכנסייה.

באתיופיה יש מעבר אורגני מיהדות לנצרות, שנראות כמשלימות אלו את אלו ולא כמתנגדות, בנוסף לכך יש שימור של מורשת העבר היהודית והתרפקות עליה. יש קשר ישיר בין מעמד הר סיני וארון הברית לבין הולדתו של ישו והצלת העולם על ידו, שנתפשת כמילוי נבואות התנ"ך, כהמשך להם והתגשמותם.

 

 

קראו את המאמרים הבאים  - לחצו לקישור

הגעת הנצרות

נצרות יהודית

תשעה הקדושים

יארד הקדוש

השושלת הסולומונית

שירת הקוואין

מאפיינים ייחודיים

מנזרי אתיופיה

מוסדות הדת

אמנות נוצרית

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו