לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות סלאבית - טיולים לרחבי העולם

הנצרות הסלאבית היא חלק מהעולם האורתודוקסי, אבל בעלת מאפיינים מיוחדים משלה, ובראש ובראשונה השימוש בסלאבית כשפת קודש, ולא ביוונית

 

הפטריארכיות של הסלאבים

הפטריארכיות האורתודוקסיות המקוריות הם כיום צל חיוור של העבר, ניסיון לשמר קליפה של תהילת האימפריה הביזנטית, ולולא העמים הסלאבים, שעברו בהמוניהם לאמונה האורתודוקסית, כמעט ולא היה לנצרות זו תקווה. במאה ה6-7 מתיישבים שבטים סלאביים ברחבי מזרח אירופה, מקום שם נוצר וואקום יישובי בעקבות פלישות הגרמנים וההונים. בתהליך הדרגתי נוצרות ממלכות שונות כשהראשונה שביניהם היא הבולגרית ולאחריה הרוסית והסרבית. חלק מתהליך ההפיכה לממלכה מלווה באימוץ הנצרות האורתודוקסית בהתאמה לרוח והשפה המקומית. המפעל האדיר הזה מונע מבית ספר בביזנטיון הנקרא מגאורה, השולח אנשים משכילים לכל רחבי העולם  הסלאבי בהצעה להפוך להיות נוצרים . נוצרת יצירה דתית חדשה וכתב קודש חדש, וזה לא דבר של מה בכך, ובמקביל נוצרות פטריארכיות חדשות, פעם ראשונה לאחר 400 שנה.

קיריל ומתודיוס - לחצו למאמר נפרד

 

עדות נוצריות סלאביות עיקריות

הפטריארכיה הבולגרית – הנס של הפיכת הבולגרים לנוצרים התרחש בהשפעת השליחים הראשונים אל הסלאבים, הלא הם קיריל ומתודיוס, אולם התבצע על ידי 2 מהתלמידים הבכירים שלהם – סנט קלמנט וסנט נחום. קיריל ומתודיוס היו אנשים משכילים, בוגרי אוניברסיטת מגאורה בקונסטנטינופול שנשלחו על ידי המנהיג הרוחני והדתי של התקופה – פוטיוס, לנצר את הסלאבים. ההצעה הייתה פשוטה: הפכו לנוצרים ואנחנו נהפוך את העם שלכם למתורבת, וזאת על ידי הבאת מלומדים, פתיחת מוסדות השכלה גבוהה לאצולה והמלכים, המצאת כתב חדש, כתיבת הספרים הלאומיים ותרגום ספרות קודש ואחרת. ויצירת אתוס לאומי חדש הקשור לאמונה החדשה.
במאה ה9 הפכו הבולגרים לנוצרים וזה לווה בהקמת פטריארכיה עצמאית חדשה, בולגריה שלטה אז על חלקים גדולים מהבלקן והייתה הממלכה הסלאבית הראשונה. את המודל של בולגריה חיקו אחר כך רוסיה וסרביה בהפכם לאומות. לכנסייה זו 9 מיליון מאמינים

סנט קלמנט וסנט נחום - לחצו למאמר נפרש

 

הפטריארכיה הרוסית –  מאה שנה לאחר הבולגרים החרו החזיקו אחריהם הרוסים שהפכו גם הם לאומה בהנהגת ממלכת רוס של קייב. במאה ה10 לספירה הופכים הרוסים לנוצרים ונוסדת פטריארכיה עצמאית נוספת. שטחי הפטריארכיה מתרחבים וכוללים שטחים גדולים ברוסיה, אוקראינה ובלרוס. עם הזמן עובר המרכז למוסקבה והפטריארכיה הרוסית הופכת להיות לגדולה ביותר בעולם האורתודוקסי ולטוענת להגמוניה בתוקף היותר "רומא השלישית" ממשיכת דרכה של ביזנטיון.לכנסייה זו 130 מיליון מאמינים.

 

הפטריארכיה הסרבית במאה ה11 מוקמת ממלכה סלאבית חזקה על ידי השבטים הסרבים, במשך 200 שנה הם נהיים האחד הכוחות החזקים ביותר באירופה וכובשים חלקים גדולים מהבלקן. תהליך הקמת האומה מלווה בהתנצרות והקמת פטריארכיה עצמאית על ידי אחיו של המלך הגדול הראשון לשושלת נמנג'ק – סנט סבא, שגדל והתחנך במנזרי מדבר יהודה ובראשם מר סבא. לכנסיה זו 10 מיליון מאמינים, והיא אחראית גם על אזורי מונטנגרו, בוסניה, והמאמינים האורתודוכסים בארצות הקתוליות של קרואטיה, סלובניה והונגריה.

סנט סבא נמנג'ק - לחצו למאמר נפרד

 

הפטריארכיה המקדונית – כחלק מחיפוש הזהות וגילוי האתוס הלאומי של המקדונים הכריזה קבוצה של אנשי דת מקדונים על עצמאות מהפטריארכיה הסרבית בשנת 1967, הכרזה זו קיבלה משנה תוקף בעקבות עצמאות מקדוניה ב1991. אלא שהיא עדיין לא הוכרה על ידי שאר הפטריארכיות עקב התנגדות הסרבים. לכנסייה זו 2 מיליון מאמינים

 

פטריארכיות אורתודוקסיות עצמאיות חדשות - הפטריארכיה הפולנית, הפטריארכיה של הצ'כים והסלובקים, בשני המקרים מדובר על עמי סלאבים שבחרו להיות קתולים, אלא שבתחילת דרכם הייתה במקומותיהם השפעה אורתודוכסית וזו הופיעה שוב במאה ה20 כתוצאה מהתחזקות הרוסים.

 

הכנסיות של אוקראינה, בלרוסיה ומולדובה - הן כיום תחת אחריות הפטריארכיה הרוסית, אך כחלק ממגמת ההתפצלות של העולם האורתודוקסי והלאומיות המתחדשת לאחר פירוק ברית המועצות, ישנו רצון להפוך אותם לפטריארכיות עצמאיות, במיוחד אצל האוקראינים הנמצאים כיום במאבק גלוי למול הרוסים.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו