לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

נצרות קתולית - טיולים לרחבי העולם

הזרם הקתולי

בתחילת דרכה של הנצרות הייתה הפטריארכיה ברומא חלק מהעולם האורתודוכסי ולא שונה מכל השאר, אלא שרקע שונה ומאורעות פוליטיים שונים הביאו להיפרדותה משאר העולם האורתודוקסי וגיבוש האמונה הקתולית בדבר בכורתו של הפטריארך של רומא וזכותו להנהגת העולם הנוצרי. התהליך של ביסוס מעמד האפיפיור הושלם רק במאה ה-11 עם העברת הבחירה בו לידי מועצת החשמנים (עד אז נבחר על ידי המלך), הקרע הסופי עם ביזנטיון, ומאבק האינסטיטורה עם מלכי הקיסרות הרומית הקדושה שבסופו נקבע שרק האפיפיור הוא שממנה כמרים באזורי השפעתו.
האפיפיורות הפכה להיות חזקה ומשפיעה מאד החל מהמאה ה11 זה הביא למסעי הצלב, כיבוש ביזנטיון, הקמת האינקוויזיה ורדיפת הקתרים, מלחמות דת במוסלמים בספרד, איטליה ומקומות נוספים.
במקביל לכך התפתחו בתוך העולם הקתולי מסדרים שונים ומעניינים כגון הפרנציסקנים, דומינקנים, כרמליתים, מן הצד האחד, וטמפלרים, הוספיטלרים וטבטונים מהצד השני.
הכוח הבלתי מוגבל הביא גם לשחיתות והתנגדות שהובילה בסופו של דבר לרפורמציה ולהומניזם של תקופת הרנסנס.

עד למאה ה11 לא משחקת הנצרות הקתולית תפקיד חשוב, אירופה עסוקה בתוך עצמה ותהליך ההתנצרות שלה עדיין לא מושלם, המדינה החשובה והמשפיעה היא האימפריה הביזנטית המתחדשת. איש לא חלם שיבוא יום ויהיו 1.1 מיליארד מאמינים קתולים בעולם. עם עלייתה של אירופה ותחילת עידן הכיבושים הקולוניאליים מתפשטת הקתוליות ברחבי העולם וכיום רוב המאמינים נמצאים בדרום אמריקה וארצות העולם השלישי. ישנם 22 כנסיות מזרחיות ואורתודקסיות עצמאיות כגון המרונים, יוונים קתולים, מלכיתים, המכירים בסמכותו של האפיפיור.
במאה ה16 החלה תנועת מחאה כנגד האפיפיור והקתוליות בצפון אירופה שהובילה לפרישה של ארצות אלו מתחום השפעתו וייסוד הכנסיות הפרוטסטנטיות.


מסדרים קתולים:

המסדר הפרנציסקני והקלאריסיות – אלו הן שני מסדרים, אחד לנשים ואחד לגברים, שנוסדו במקביל על ידי שני אישים שפעלו יחדיו: פרנציסקוס הקדוש ואחותו הרוחנית – קלרה הקדושה. פרנציסקוס חי בזמן מסעי הצלב והטיף לסובלנות ודיאלוג עם המוסלמים, הוא ביקר בארץ ישראל וזכה לברכתו של הסולטאן הממלוכי. הוא נחשב למחייה הרוח הנוצרית באיטליה, הופעתו השנייה של ישו, והקדוש של האלף הבא. ואכן: הוא היה הראשון שבגופו הופיעו הפצעים של ישו על הצלב, וזה נקרא נס ה"סטיגמטה".

פרנציקוס הקדוש - לחצו למאמר נוסף
קלרה הקדושה - לחצו למאמר


המסדר הכרמליתי – הוא טוען להמשכיות מאז בית ספר לנבואה של אליהו הנביא על הר כרמל. אך למעשה נוסד על הר הכרמל בזמן מסעי הצלב על ידי הפטריארך של ירושלים – אלברתוס. שייתכן וקיבל ידע בדרך רוחנית מאליהו הנביא.
המסדר מתחלק לנשים וגברים והושפע מאד מ2 מיסטיקנים שפעלו יחדיו במאה ה16 בספרד ולמעשה נתנו לו את צורתו הנוכחית. תרזה מאווילה גיבשה את דרכן של הנזירות, בעוד שיוחנן של הצלב גיבש את דרכם של הנזירים.

תרזה מאווילה - לחצו למאמר באתר תרבויות עולמי ישראל
אידית שטיין - לחצו למאמר


המסדר הדומיניקני – נוסד על ידי דומיניקוס הקדוש בדרום צרפת במאה ה13, כחלק מההטפה כנגד הכפירה הקתרית. המעניין מבחינת דומיניקוס הוא התגלות של מריה שגילתה לו לראשונה את סודות מחרוזת הרוזרי (מחרוזת התפילה הנוצרית המשמשת כלי למדיטציה ובעלת משמעות עמוקה). מאז ועד היום מריה ממשיכה להופיע בפני אישים נבחרים ומנסה לעזור ולכוון את המין האנושי באופן כללי ואת הנוצרים באופן פרטי, כלפי הפעולה והמחשבה הנכונה. המסדר הדומיניקני מדגיש לימוד והשכלה ובתוכו הופיעו הוגי דעות ומיסטיקנים גדולים כגון תומס אקווינוס ואלברטוס מגנוס. שני האישים החזירות לנצרות את ההגות האריסטוטלית והעלו על נס את דמותו של דיוניסוס מאראפגוס, דמות אגדתית מאתונה במאה ה1 שתחת שמה התפרסמו כתבים נאופלאטוניים במאות 5-6 לספירה. מאוחר יותר הופיעו בשורות המסדר מיסטיקנים גדולים כגון מאייסטר אקהרט וגם נשים כגון קתרינה מסיינה. מרכזו של המסדר הדומיניקני בסנט אטיין בירושלים.

דומיניקוס הקדוש - לחצו למאמר
קתרינה מסיינה - לחצו למאמר

 

המסדר הבנדיקטי - זהו המסדר הנזירי הראשון במערב אירופה שייסד בנדיקטוס הקדוש מנורסיה, בתמיכת האפיפיור המשפיע ורב החשיבות – גרגוריוס הגדול. היה זה זמן עיצובה של הנצרות הקתולית. גרגוריוס עיצב את הליטורגיקה, חיבר מזמורים ותפילות, וחיפש דמות מופת חדשה לאידיאל הנוצרי המאמין, אותה מצא בבנדיקטוס. מן הצד השני בנדיקטוס (לאחר כשלונות ראשונים) הגיע לנוסח מתאים לתקנון נזירות המשלב עבודה ותפילה ומהווה בסיס למוסדות המתאימים לימי הביניים. המסדר נהיה גדול וחשוב, אך גם מבוזר, נסיונות רפורה נעשו בתחילת המאה ה11 בדרום צרפת. לבנדיקטוס הייתה אחות תאומה בשם סקולסטיקה (לימוד) שייסדה מסדר נזירות מקביל. כיום יש ענף גרמני של המסדר המחזיק את דורמציון וטבחה

בנדיקטוס מנורסיה - לחצו למאמר ייעודי 


המסדר הישועי - התחיל על ידי איגנטיוס מלויולה שעלה לרגל לירושלים והיה לו חזון במקום כנסיית העלייה בהר הזיתים. המסדר עסק בחינוך והפצת הנצרות בעיקר באוזרי עולם חדשים וכך גם נוסע באתיופיה, הודו, המזרח הרחוק ודרום אמריקה. היו אלו הישועים שהיוו את חוד החנית של העולם הקתולי. איגנטיוס הנחיל לתלמידיו תרגילים רוחניים, לימד אותם את חובת הציות והנאמנות לאפיפיור בכל מצב, והפך אותם לחיילים של ישו. 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו