לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סולה ומאריוס - טיולים לרחבי העולם

סיכומים מתוך ספר נפלא על מאריוס ופועלו הנקרא "האזרח הראשון ברומא"

של קולין מקאלוג – מומלץ...

 

מאריוס - האזרח הראשון ברומא

פעל בסביבות שנת 100 לפנה"ס. נבחר 7 פעמים למשרת קונסול. מנצח את יוגורתה, עושה רפורמות בצבא. והכי חשוב מצליח לנצח את הגרמנים שמאיימים לפלוש לרומא. באותו זמן יש מאבק ברומא בין שתי סיעות פוליטיות האופטימיסטים והפופולארים. האופטימיסטים הם השמרנים הדוגלים בכוחו של הסנאט ובמסורת. הפופולארים הם אנשים מאותו מעמד אך שנשענים מבחינת כוח פוליטי על אסיפת הפלבס ועל המוני העם והם רוצים לעשות רפורמות, בעיקר רפורמות אדמה, חלוקת אדמה לעניים, וכן מתן זכויות לבעולות הברית, יותר צדק וזכויות לאזרחים. מאריוס בתחילה הוא אזרח חדש ותומך ברפורמיסטים, יותר מאוחר הוא עוזר לסנאט להתגבר על מחוללי המהומות.

 

 

סולה

סולה עלה לגדולה ביחד עם מאריוס, והתבלט לראשונה במלחמה בנומידיה עת לכד את יוגורתה, לאחר מכן היה עוזרו הקרוב של מאריוס והתבלט גם בקרבות כנגד הטבטונים והקימברים. השינוי שסולה קידם ביחד עם מאריוס היה גיוס צבא מקרב העם והם יצאו לצורך כך נגד הסנאט. ההשפעה הייתה שצבא זה היה יכול היות נתון לנאמנות למצביא ולא למדינה.

לאחר מכן היה סולה נציב באסיה הקטנה ונלחם במיתרידס בהצלחה, הוא היה הרומאי הראשון שיצר מגע מדיני עם האימפריה הפרתית, ובנוסף לכך פעולותיו במזרח תרמו ליצירת האימפריה הרומית. ולאחר מכן פיקד על החזית הדרומית במלחמת בעלות הברית האיטלקיות ברומא. בשנת 88 הוא מונה לקונסול ונכנס לעימות קשה עם הטריבון סולפיקוס, כתוצאה מעימות זה נאלץ סולה לברוח מרומא, אך כשהגיעה הפקודה להחליפו במאריוס כמפקד הצבא, עת חנה הוא במצור על העיר נולה בדרום איטליה, החליט סולה לשבור את הכללים, בהציגו את עצמו כמגן הסדר הישן והסנאט כנגד החלטות הפופולארים, הוא עלה עם 6 לגיונותיו על רומא והשליט בה לראשונה שלטון בכוח החרב, בדרכו הוא נלחם במאריוס וסולפיקוס. היה זה מהלך מכריע שהביא לכדי יצירת דיקטטורה צבאית לראשונה ובהכרח לכדי הפיכת הרפובליקה לקיסרות בהמשך. כל הכללים הישנים נשברו. במהלך השלטון שלו ברומא העביר סולה רפורמות לחיזוק הסנאט ויצא לאחר מכן למזרח למלחמה במיתרדאס

בזמן המלחמה במזרח התחרשה גם מלחמת אזרחים ברומא, הקונסול קינה ביחד עם מאריוס יצאו כנגד סולה ובעלי בריתו, הם כבשו את רומא וטבחו בסיעת האופטימאטים שתמכה בסולה. הפופולארים השתלטו על רומא ואיטליה, לאחר המלחמה במזרח חזר סולה ונלחם בהם וכבש בחזרה את כל איטליה ורומא. בקיצור: סולה היה הציר העיקרי של מלחמות האזרחים ברומא שהביאו לשפיכות דמים רבה ולסופה של הרפובליקה. לאחר המלחמות החל סולה ברפורמות תחיקתיות במטרה לחזק את הסנאט כנגד שלטון העם.

 

 

 

מאמרים נוספים בנושא רומא העתיקה - לחצו לקישור

רומא העתיקה

אוגוסט

כלכלה רומאית

הטריאומווירט

אדריאנוס

האחים הגרקכים

סולה ומאריוס

חוק רומאי

עבדות ברומא

צבא רומאי

שלטון רומאי

פילוסופיה רומאית

 

 

 

מאמרים בנושא היסטוריה רומאית

היסטוריה רומאית 1

היסטוריה רומאית 2

האטרוסקים

האימפריה הרומאית

עמי איטליה בימי הביניים

שושלת בית סבוי

 

מאמרים בנושא דת רומאית

דת רומאית

אלים רומאיים

הסיביליה הרומאית

נבואות הסיבליה (הנביאה בעולם הקלאסי) באיטליה

מקדשי רומא

אסטרולוגיה כדת

 

 


הרשמו לרשימת התפוצה שלנו