לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טיול לפטרה בירדן - לחצו לפרטים

נבטים וכבוד.
הנבטים הראשונים היו פירטים ושודדים, סוחרים, וגם זונות וסרסורים, אופורטוניסטים, רמאים, ומספרי סיפורים, וגם פחדנים... בתקופת הביניים, מ85 לפני הספירה, הם עברו תהליך הלניזציה, הם עברו תהליך אורבניזציה, רכישת עושר, וסטטוס בין האומות. בתקופה המאוחרת מ106 הם עוברים תהליך של רומניזציה, ומתפזרים בין האומות.

דיודורוס מתאר את הנבטים כך: הם מפוזרים על פני ארץ שהיא חלקה מדבר וחלקה ללא מים, למרות שחלק קטן שלה פורה.... הם חיים חיי שודדים, ופושטים על חלק גדול המרצות השכנות לשדוד אותם, חלק הגיעו לחוף המזרח התיכון, שם הם עוסקים בפירטיות, תוקפים ברווח רב ספינות סוחר של מצרים התלמית.... הם מביאים לים מור ולבונה ותבלינים יקרים, מקבלים אותם מאלו שמייצרים אותם בערב המאושרת, הם אוהבי חרות אדוקים ובורחים לתוך המדבר, משתמשים בו כמצודתם... הם ממלאים בורות ומערות עם מי גשם, מסווים אותם עם שאר הארץ, הם משאירים סימנים שידועים רק להם, ולא מובנים על ידי אף אחד אחר". תכונות אלו של הנבטים בוודאי שהפכו אותם מושא לגנאי בקרב הבדואים האחרים, וגם העמים האחרים באזור. בתנך אומר הנביא מלאכי: הרי עשיו נשמו ומורשתו ניתנה לתנים של המדבר". ייתכן שהוא מתכוון לנבטים..

מתיאור זה ומאחרים של הנבטים כשולי חברה מסיקים חוקרים כמו הארכיאולוגי פיליפ המונד, ואתר נבטיה שהתפתחות התכונות שלהם קשורה לכך. הם חפרו בארות מים כי השבטים האחרים לא נתנו להם גישה למקורות המים שלהם,מכיוון שהיו מבוזים, כמו הצוענים בינינו, התיישבו בסלע, מכיוון שזה היה גיא ההריגה של אדום אל ידי אמציה ונחשב מקום מקולל, היה להם שפה סודית משלהם כמו הצוענים שהם השתמשו בה רק ביניהם, בניגוד לשפה הרשמית שנתגלתה בחפירות, היה להם ארגון כמו הצוענים שיש להם מלך הצוענים, היו להם דרכי סחר משלהם, הם הרגישו חופשי להשתמש בשיטות של רמאות ושוחד, לא היו כבולים על ידי חוקי המוסר הרגילים, זה גרם להם לרצות לנדוד ולא להיות קשורים למקום, זה גרם להם לרצות להצטיין במה שהם עושים, למשל את בורים המים הם בנו ריבוע מדויק, מדוע? מהיכן הרצון לפרפקציוניזם?

החוקרים טוענים שהיה דחף סוציאלי לא מודע להשיג כבוד דרך מה שהם עשו, ולכן הבניינים הנפלאים.

ממלכה אמצעית.

ארטס השלישי עושה כמה דברים: מאמץ שם יווני – אוהב יוונים, מטביע מטבעות שמכילים 97% כסף, ושווים בערכם למטבעות רומאים. מתחיל את הארכיטקטורה הנבטית, פטרה, אגרה ומדינה סלע, וכן בונה בירה חדשה בבוצרה וערים נוספות כמו חומיימה. בתחילה בונים מבני ציבור. דבר נוסף שהוא עושה זה להחליף את אמצעי התחבורה מהגמל לסוס. מכאן והלאה הנבטים מגדלים עדרי סוסים לשירות ביחידות פרשים והכלאת סוסים נהיית בעלת תפקיד חשוב הממלכה. החזנה נבנית להרשים את אלו שנכנסים לפטרה.

סטרבו כותב בקשר לנבטים: הם נוטים לרכוש כה הרבה שהם קונסים כל מי שמפסיד רכוש, ומכבדים ונותנים פרסים למי שרוכש עוד. הבתים שלהם ראוותנים ומאבן ועריהם מבלי קירות בזכות השלום השרוי ביניהם". הנבטים רדפו אחרי כבוד דרך כסף, הם בנו ובנו והשקיעו בדברים מפוארים, כמו השייכים של ערב הסעודית היום, והגיעו מכך לפשיטת רגל.

המלכים הנבטים מלכו בזכות הצבעה כללית, ובמשך זמן רב. לפי סטרבו המלכים דאגו לעניינים הדתיים והחברתיים של נתיניהם.

כנראה שרבאל השני עשה הסכם עם הרומאים, הם היו הקליינטים העיקריים שלו והוא לא יכל להרשות לעצמו לריב אתם. היו פשיטות מהמדבר ומלחמת אזרחים במדינה סלע. מאז מופיעים סוחרים נבטים ברחבי האימפריה, כולל מקדש נבטי שנמצא ברודוס. לפתע סוחרים רומאים סוחרים עם סין, הודו, ציילון. ייתכן שזה בעזרת סוחרים נבטים. הרומאים בנו דרך מעקבה לבוצרה ודרכה עבר הסחר מהמזרח, במקום שיפליגו דרך מצרים, הם שמרו את פרובינקיה ערביה בצורה שהייתה, וזה נשאר עד דיוקליטינוס. סוחרים נבטים שלא רצו להיות חלק מהאימפריה עברו לפלמירה, מוקה ומכה. לפי מקורות מוסלמיים סבו של מוחמד, עבדולה אין עבאס, היה נבטי שבא מקותה בצפון. כשהרומאים כובשים את נבטיה הם מטביעים מטבעות שבהם כתוב "ערביה הנרכשת" ולא "ערביה הנכבשת". סירות ערביות הפליגו להודו

מחשבות על הנבטים

הסמל של האל דשורה הוא מרובע ועליו עניים ואף, מרובעים היו קדושים ומרובעי אבן נקראו אבני השדים. המרובע הוא צורה מופשטת. המרובע גם מסמל את החומר. האלים היוונים היו בצורת בני אדם, האלים של הנבטים הם מרובע עם קווי פנים מופשטים. מרובע הוא גם סמל ללפיס לזולי – אבן החכמים. האבן המיוחדת היכולה להפוך נחושת פשוטה לזהב, לגרום לאדם להתחבר לאור שבתוכו.

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו