לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סנט פטקה - טיולים לרחבי העולם

סנט פטקה – הקדושה של הבלקן

היא נולדה לחופי ים השיש במאה ה10 לספירה, שמעה פסוק ממרכוס 8, 34 בתור ילדה ורצתה להיות נזירה  וחיה במדבר יהודה, מנסה לחקות את אליהו ויוחנן המטביל. בגיל 25 שם היה לה חזון ללכת חזרה אל ארץ מולדתה. היא הגיעה להאגיה סופיה, התפללה במקום, ומשם הלכה לכפרה ונפטרה בו בגיל 27. אף אחד לא ידע עליה ועל פועלה, אלא שבחייה הגשימה את אידיאל הקדושה והגוף שלה התמלא באור, ולכן לא נרקב אלא נשאר שלם בקבר

חלפו שנים ובאותו מקום מת שודד דרכים נאלח והגופה שלו הרקיבה והסריח, אחד הנזירים שהתבודד על עמוד לא רחוק משם, לא עמד בריח וירד מהעמוד, קובר את הגופה, במהלך חפירות הקבר התגלתה הגופה של פטקה זוהרת ושלמה, ומאז השרידים הקדושים החלו במסע נדודים,  אל הבלקן, הלכה לטורנבו – למלך הבולגרי, בדרך משם עבר ליד סופיה, הגיעה למקדוניה, ולבסוף לבלגרד, שם יש מתחת למצודה כנסייה על שמה, השרידים שלה הועברו למקומות אחרים, והם נמצאים כיום בלאסי רומניה. בכל מקום היא נערצת כקדושה. בשבוע השני של אוקטובר עולים לרגל מאות אלפי רומנים לחגיגות הקדושה.

כנראה שהשם שלה זוהה עם אלוהויות סלאביות קדומות, ואולי הוא פרסוניפיקציה של יום שישי, יום הצליבה, האטריבוט שלה הוא צלב שמוחזק בידה. לפטקה הרבה כנסיות ברחבי הבלקן, כנסיה מהמאה ה13 בלב בלגרד, מנזר וכנסייה יפה חצי שעה מסופיה, ווילנקו טרנובו, במצודה של בלגרד, בכפר מלובישטה ובבעיר ביטולה במקדוניה, בצפון יוון מעבר טמפי, בכפר של דופיצה באבא ונגה בבולגריה, לעיתים השם שלה הוא parakeva שהמשמעות של זה היא יום שישי. הכת שלה התפתחה במאות ה13-14. ישנם כנראה כמה סנט פטקות שהתערבבו עם השנים, היא נקראת סנט פטקה החדשה, או סנט פטקה של הבלקן.

 

כנסיות על שמה:

בסופיה ליד פסל האלה סופיה

מחוץ לסופיה כלפי מזרח יש מנזר גדול

במקומות שונים בבולגריה

הקבר שלה (אחד מהם) בבלגרד

יש לה גם קבר ברומניה

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו