לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סנט פטריק - טיולים לרחבי העולם

סנט פטריק:

 

פטריק היה נער צעיר שגדל באנגליה הרומאית בתחילת מאה ה5 לספירה וקיבל חינוך רומאי קלאסי, אלא שבגיל 16 הוא נחטף על ידי סוחרי עבדים ונמכר כעבד באירלנד, תפקידו היה לרעות את החזירים, ומנת חלקו היו קור ורעב. הוא פונה ביאושו אל אלוהיו, מתפלל ללא הרף יומם ולילה. עד שלאחר שש שנים הוא זוכה לחזיון בו נאמר לו ללכת לספינה הממתינה לו. בלי לחשוב פעמיים הוא יוצא לדרך, הולך מאתיים קילומטר מבלי שייתפס, ובדרך פלאית עולה לספינה שלוקחת אותו אל החופש.
במשך 16 השנים הבאות הופך פטריק להיות נזיר, אבל גורלו כבר שזור בגורלם של האירים. יום אחד הוא חולם חלום בו מופיע לפניו איש אירי שמוסר לו ערימת מכתבים. על אחד מהם הכותרת: "הקול של האירים". ברגע זה הוא שומע קול המון שנמצא ביער ליד הים הקורא לו: אנו מתחננים לפניך לבוא ולהלך ביננו שוב. פטריק נדקר בליבו ולא יכול להמשיך לקרוא – ואז מתעורר. מכיוון שהכיר את הקלטים מקרוב, ונפשו נקשרה בנפשם, נשלח כשליח המבשר את הנצרות לאירלנד. בעקבות הטפתו הופכת אירלנד לנוצרית, בלא שתשפך טיפת דם אחת,
סוג הנצרות שהוא מייסד שונה מהנצרות הנהוגה ברומא: פטריק רואה את האלוהים בכל דבר ובמיוחד בטבע. מאמין בטובו של האדם ומייצג בדמותו את הטוב הזה. וזאת בניגוד לנצרות הקתולית של אותה תקופה, שראתה באדם חוטא והטיפה להתכחשות לעולם החושים.

 

פטריק הוא כמו אבא גדול ורחום של האירים, כואב את כאבם, מתפעל מתכונות רוחם. רוחו הגדולה משנה את אירלנד, כבר בתקופתו סחר העבדים חדל. והאלימות, הרצח והקונפליקטים הפנימיים מופחתים בצורה דרמטית. מוקמים עשרות מנזרים, ובישופויות, המשמשים מרכזי לימוד, השכלה ועזרה לחלשים.

 

לסנט פטריק כמה תכונות שעזרו לו להתקבל אצל האירים: ראשית הוא לא פחד מהמוות, נכון בכל רגע להיות נבגד, להפצע, להשדד, להמכר שוב לעבד, להרצח, בהאמינו שהוא יזכה לגמולו במלכות השמים. דבר זה ענה על הצורך של האירים – להיות אמיץ, וגם על הצורך התת מודע – הפחד מפני המוות.
שנית היה לו יחס חם לנשים בהם הוא ראה את בנותיו.

שלישית, לפטריק העולם נראה כמלא בקסם ושינויי צורה, אלא שזה קסם אלוהי, שמופיע בצורות שונות בכל דבר. זה קסם שמקורו הוא טוב, טרנספורמציה שהיא גם סובלימציה.

 

בכל האגדות הקלטיות מופיע המוטיב של שינוי הצורה, נשר שהופך לדוב, שהופך לאדם, באמצעי קסם. הכל הוא נוזלי, ואין, לכן, גם זהות אמיתית, מכיוון שמה שנראה יכול להיות משהוא אחר לגמרי. העולם מלא גם במלכודות נסתרות. העולם מלא בטאבו, וכל הגיבורים נופלים במלכודת שלא לעבור עליהם.
העולם המיסתורי והמפחיד של הקלטים עובר שינוי לטובה בעזרת פטריק, ישו עובר בכל הדרכים וסולל לנו את הדרך בעולם מפחיד, מלא כוחות זה, ממלא אותו בכוחו הטוב. וכל שנשאר לנו זה לפתוח את עצמנו ולקבל זאת. האלים המפחידים העתיקים מקבלים את צורת הפסלים הדמוניים המצחיקים, הגורגל, של הכנסיות הימיבניימיות.

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו