לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סנט קולומבה - טיולים לרחבי העולם

סנט קולומבה

הוא היה הקדוש שניצר את סקוטלנד במאה ה6. מייסד מנזר חשוב באי של איונה במערב סקוטלנד.
התושבים הקדומים של סקוטלנד היו קלטים, פיקטים, ושבטים קדומים נוספים. הם האמינו בכוחות הטבע ובעולם של נשמות מתחת לאדמה שאליו הולכים המתים. הפתח אל אותו עולם היה אי במערב שנקרא האי של איונה. המוטיב של אי במערב כפתח לארץ המתים מופיע גם באנגליה הסמוכה – שם הוא נקרא האי של אוולון.

 

סנט קולומבה נולד וגדל באירלנד, כילד למשפחה אצילה, הוטבל לנצרות וחונך להיות נזיר במוסדות הדתיים החשובים ביותר, באותה תקופה ההשכלה והלמדנות פרחו באירלנד, שהייתה המרכז התרבותי של מערב אירופה, לאחר נפילת האימפריה הרומית. קולומבה נהייה אחד מ12 אבות הכנסייה האירית וייסד מנזרים בכל רחבי הארץ. אלא שמאבקי כוח עם אישים אחרים בכנסייה הביא לקרבות אלימים בהם נהרגו מספר אנשים, והסכסוך העיק על הממסד הכנסייתי וגם על נפשו של קולומבה. כינוס של ההנהגה הטיל עליו עונש של גלות.

באותה תקופה סקוטלנד הייתה בשלטון אירי, הוחלט שהגלות תהיה לסקוטלנד. סנט קולומבה יצא לשם בנפש חפצה ומתוך רצון לכפר על חטאיו. המסורת אמרה ש12 איש יכולים לייסד מנזר חדש, ובשנת 563 לספירה עברו קולומבה ו12 מתלמידיו את הים והגיעו לסקוטלנד במטרה לייסד מנזר נוצרי ראשון במקום.
סנט קולומבה היה איש גדול וחזק, בעל קול רם ומלודי שנשמע למרחוק. אך יחד עם זאת גם מלומד גדול שכתב שירים ותפילות הנמצאות בשימוש עד היום. הוא כבש את נפשם של הסקוטים. המסורת אומרת ששבט מקליין ושבט מלקולם, שהם מהחזקים והמשפיעים בשבטים הסקוטים, הם מצאצאי חסידי קולומבה.

 

הוא חי בסקוטלנד 16 שנה מתערבב בין השבטים, רוכש את אמונם, פועל בתפקיד של מתווך, עושה ניסים. הסיפורים מספרים שאפילו פגש את המפלצת מלוך נס וגרם לה להיעלם במעמקי האגם, מאז היא כמעט ולא מוציאה את אפה מהמים, וקיומה הפך לאגדה. הוא מת ונקבר במנזר באיונה בשנת 579 לספירה

הסקוטים מאמינים באגדות רבות הקשורות לסנט קולומבה: הייתה לו יכולת לראות את העבר ואת העתיד, פעמים רבות הוא בישר לנזירים על אורח שעתיד לבוא לאי. הוא עשה ניסים כגון ריפוי אנשים ,השתלטות על בעלי חיים, הרגעת סערות ואפילו החייאת מתים.

סנט קולומבה נהפך לקדוש המגן על הסקוטים וגם נלחם למענם, בקרב החשוב ביותר שלהם לעצמאות במאה ה14, קרב שנוהל על ידי המלך ברוס כנגד האנגלים ומופיע בסרט "לב אמיץ". מובאים שרידיו של קולומבה אל שדה הקרב וזה מה שעוזר לסקוטים לנצח.

 


מאמרים על סקוטלנד - לחצו לקריאה

אדינבורו

פינדהורן

אתרים בסקוטלנד

סנט קולומבה - האיש שניצר את הסקוטים

סקוטלנד כללי

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו