לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ספרות שתאית - טיולים לרחבי העולם

ספרות שתאית

ספרות זו משקפת מסורות לגבי שת בן אדם וחווה כפרדיגה של אדם. בתנ"ך נאמר שלאחר הולדתו של שת בני אדם החלו לקרוא בשם האל. (בראשית, פרק ד 25-26). הטקסטים עוסקים בפרשנות מקורית של סיפורי בראשית. משולבים בפילוסופיה יוונית ורעיונות מיתולוגיים, המלאות הייתה עם אדם קדמון בהרמוניה עד לטעות והנפילה של סופיה. וצריך גאולה לעולם.

הספר החשוב ביותר הוא: הסוד של יוחנן, ספר יהודי גנוסטי שעבר כריסטניזציה. בספר זה ישו – מחשבה אלוהית מתאר ירידה בת שלושה שלבים של המושיע לעולם, וזה משתקף גם בספר אחר (וולנטיני): שלוש הצורות של המחשבה הראשונית. ספר זה מופיע שלוש פעמים באוסף של נאג חמאדי, בגרסה מקוצרת וגרסה ארוכה.

 

ספרים נוספים הם שלוש הסטלות של שת, הספר הקדוש של הרוח הגדולה - הבשורה אל המצרים (האמת), 
הנושא המרכזי הוא החוכמה של התובנה. הנפילה והעלייה של סופיה. בימי קדם החוכמה נתפשה כנשית והתגלמות אלוהים, יש דרמה שלמה אתה בספרות הגנוסטית הקשורה לנפילת וישועת העולם. זאת מאת המצרית, אשתר, בספר משלי פרק ח "הלא החכמה תקרא ותבונה תתן קולה..."

אתנה היא חוכמה, היא המנטור. זאוס מוליד אותה ממצחו, כתגובה הרה מולידה מפלצת מעצמה, טיפון, הסיפור מזכיר את המיתולוגיה הגנוסטית. ייתכן והדואליות של סופיה, המקום הנמוך שלה, נובע ממקומה של הלנה בסיפור של סימון מאגוס. הלנה היא מחשבה ראשונית אנואיה שנהייתה זונה, כמו שקורה למחשבות שלנו.

 

ספרים נוספים שנוטים לייחס לקבוצה זו הם הספרים של פיסטיס סופיה - חוכמה אמונה, והמציאות של השליטים


השתאים, שנקראים על שמו של שת בן אדם, מזוהים לעיתים עם האופיטים - הנחשיים, שני השמות מתייחסים למסורת העברית העתיקה בפרשנות מקורית, אחת על הנחש ואחת על שת וצאצאיו. אלו הזרמים הגנוסטיים העתיקים והמקוריים. הם נקראים גם "ברבלו" על שם האיון הנשי הראשון, המייצג את החוכמה. בספרות של המתנגדים מוזכר סימון מאגוס כאבא הראשון של כל הזרמים והכתות השונות.

שת הוא המושיע שלעיתים מזוהה עם ישו, לעיתים יש לו קיום עצמאי וקדום הקשור לשם, מלכיצדק ודמויות תנ"כיות אחרות.

לשתאים מיתולוגיה מפותחת ואפשר לאפיין אותם כחולקי סיפור משותף, שהוא נמצא ברקע המגילות שהם כותבים ולא בהכרח מופיע שם במפורש (מאייר).

 

לחצו לקריאת סיכומים על הזרמים והספרות השתאית

מורים

סימון מאגוס

קרפוקרטס

בסילידיס

זרמים

הזרם השתאי

הזרם האופיטי - נחשי

הקיינים

ספרים

הסוד של יוחנן

שלושה הסטלות של שת

הבשורה למצרים

שלוש צורות של מחשבה

חוכמה אמונה

זוסטריאנוס ואלוגונס

המציאות של השליטים

 

ספרות שתאית נוספת: האפוקליפסה של אדם, מחשבה של נוראה

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו