הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרביה המוקדמת - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה עתיקה של סרביה

 

תרבות ווינצה vince

לא רחוק מבלגרד על חוף הדנובה, התגלה יישוב נאוליתי גדול בן יותר מ7500 שנה שעל שמו נקראת תרבות שלמה שהשתרעה על פני חלקים גדולים מהבלקן בזמנים שלפני ההיסטוריה הידועה – פרהיסטוריים.

מדובר על גבעה לחופי הנהר בה גרו כ2500 איש. הממצאים הארכיאולוגים מראים על עיר שבה רחובות ישרים ומצטלבים, בתים גדולים עשויים ממסגרת עץ ובוץ, גגות קש, ובהם מרחבים למגורים, בישול וציבורי. לתושבים היו תנורים מחימר כך שהעשן לא נכנס לבית וזה היווה מעין מערכת חימום מודרנית.

התרבות החומרית הייתה מתקדמת ומפותחת, אבני אוניקס onyx הובאו לכאן מהרי הקרפטים, מרחק מאות קילומטר ומכאן הופצו לכל הסביבה, תכונתה של אבן זו שהיא מאד חדה ומשמשת עד היום בניתוחים. הנוכחות של אבני אוניקס בווינצה מראה על מסחר מפותח בתקופה הניאוליתית. בנוסף לכך הם ידעו לקדוח חורים עגולים באבנים בעזרת מקדחה פרימיטיבית של קנה סוף מסתובב וחול. ליצור קרמיקה מתקדמת ומזוגגת על ידי שריפה חוזרת , כלי אבן עדינים ומתוחכמים, ואפילו לייצר נחושת.

במוזיאון בווינצה רואים חכות, קערות, כדים, אבנים עם קדח בתוכם, לפי הארכיאולוגים תרבות ווינצה עסקה בחקלאות בהנהגת הנשים ואילו הגברים יצאו למסעות צייד ודייג. הם בייתו את השור והייתה להם מחרשה, גידלו פשתן וייצרו ממנו בגדים, את צורת הבגדים ניתן לראות על הפסלים ושרידים שלהם נמצאו בחפירות.

התרבות הייתה שלווה ולא ידעה מלחמות, מעין זמן של אוטופיה שהתקיים במשך אלפיים שנה. החוקרת מריה גימבוטס Marija Gimbutas  כתבה על כך ספר: תרבות האלה באירופה The Civilization of the Goddess, ובו היא טוענת שבימי קדם היו חברות אוטופיות מטאריאליות שהיו הרבה יותר מתקדמות ומתוחכמות ממה שאנו יודעים וחושבים, ואלו נהרסו על ידי שבטים פולשים שהביאו איתם את הברזל הסוס, המלחמה ואלוהים גבר, השבטים ההודו אירופאים שהחלו להתיישב באירופה החל מהאלף השלישי לפנה"ס. (היפותזת קורגן)

בתרבות הקדומה של וויצנה נמצא תכשיטים, אבני חן, כדים מקושטים בעיטורים בסגנון מיוחד המזכיר ספיראלות. ישנם גם סמלים שהם אולי הופעה ראשונית של כתב. מעל אלף חפצים עם כתב קדום זה התגלו בכל רחבי סרביה והבלקן, ברובם על חימר. לרוב מופיע רק סמל אחד. ברומניה התגלו לוחות שנקראים tartarian tablets שהם העתיקים ביותר מלפני יותר מ7000 שנה. ועליהם כתבים רבים

 

חלק מהותי מתרבות ווינצה היה הדת והפולחן, במקום נמצאו צלמיות רבות של דמויות נשים לבושות במחלצות ועם עיניים גדולות, העיניים מסמלות את הערנות ותשומת הלב של האלה והאדם, הצלמיות נלקחו כקמע לדרך. בנוף על כך בבתים נתלו גולגלות שוורים מכוסים במסכת בוץ, מסמלים את האמונה בקרני הבקר והתכונות האנרגטיות שלהם, אולי קשור למזלות אסטרולוגיים.

הממצא המרשים ביותר הוא כד מחימר מזוגג בצבע שחור ועליו מכסה בצורת ראש של חתול או חיה דומה. לפי הארכיאולוג החופר במקום, העיניים הגדולות מסמלות את הערנות הנדרשת מבני האדם והאזניים כאפרכסת גם כן, זה ייצוג של האדם העירני, המודע, שהיה האידיאל של תרבות זו, לשים לב לסביבה, לשים לב לאחר, לשים לב לעצמך, בתוך הכד נשמרו הזרעים של היבול לשנה הבאה.

 

 

תרבות הדנובה

זהו מונח נוסף שארכיאולוגים משתמשים בו לתאר תרבות שהתקיימה בעמקי הדנובה התחתונים החל מ5500 לפני הספירה. ובעצם היא מקבילה לתרבות ווינצה, האתר החשוב ביותר בהקשר זה הוא לפנסקי וויר הנמצא בקניון שערי הברזל, בין הרי הקרפטים לבלקן.

 

לפנסקי וויר lepenski vir

אחד האתרים המרשימים בסרביה הנמצא לא רחוק מהעיירה donji milanovac  באמצע קניון שער הברזל על שפת הדנובה. לפי הארכיאולוגים הוא בן יותר מ9000 שנה, דבר שהופך אותו לאחד העתיקים בעולם.
בלפנסקי וויר נמצאו בקתות בצורת טרפז המכוונות ומחקות הר בולט סמוך מהצד השני של הנהר. הוכחה לכך שאנשי הישוב העריצו את ההר וראו בו אתר קדוש, ולכן אולי הקימו את ישובם במקום. 

נמצאות עשרות בקתות המראות על ישוב בן מאות אנשים, בנוף על כך במהלך החפירות נמצאו יותר מ270 שלדים של אנשים גבוהים ובריאים, לאף אחד מהם אין סימני פציעה, דבר המראה על תרבות של שלום ושגשוג.

הקברים הם בעלי מאפיינים פולחניים, השלד הונח במקביל לנהר עם הרגליים לכיוון הזרימה, הישוב התקיים במשך אלפי שנים ובזמן הזה השתנתה תנוחת הקבורה, מצורת דג השט בנהר אל עובר ברחם. 

בקברים נמצאות קישוטים, קדרות ופיסול של דמויות משונות מאבן עם עיניים גדולות.

לסיכום: השרידים מצביעים על ישוב קדום של אנשים בריאים שחי בהרמוניה ושלווה עם הסביבה, לא ידע מלחמות, העריץ את כוחות הטבע: ההר והנהר.

 

הקלטים בסרביה 

הם עם הודו אירופאי שהתיישב בכל אירופה בגלי הגירה המתחילים באלף השני לפני הספירה. התיישבו באזור פאנוניה במאה ה3 לפני הספירה. הייתה להם פלישה גדולה במסגרתה הם שדדו את רומא, דלפי והתיישבו בבלקן, חלק מהם עברו לתורכיה והתיישבו באזור גלאטיה, לא רחוק מקפדוקיה. הם היו שבטים בעלי יכולת עיבוד ברזל המאורגנים בצורה חברתית גמישה עם מעמד כוהנים ששולט עליהם ולא היו ברברים כפי שתיארו אותם לאחר מכן הרומאים.

 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

היסטוריה סרביה

חופש ועריצות סרבים

הסלאבים

סרביה המוקדמת

סרביה הרומאית

אתרים במזרח סרביה

אתרים במערב סרביה

אתרים במרכז סרביה

בלגרד

מנזרי סרביה

סאבא הקדוש - האבא של הסרבים

 

הצעות לטיולים - לחצו לפרטים

טיול מוזיקאלי לפסטיבל חצוצרות הגדול בעולם

טיול המגלה את מסתרי הדנובה

 טיול לקבוצות סגורות סרביה

טרק סרביה

טיול ג'יפים סרביה

סוף שבוע בהרים

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו