לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרטוני לזרוונה - טיולים לרחבי העולם

סרטוני הלזרוונה lazaruvane בבולגרית, או lazarice באנגלית

 

מסורת של ריקודים, שירים וטקסים שנעשים על ידי נערות צעירות שמונה ימים לפני חג הפסחא, בשבת לפני יום ראשון של הדקלים, יום תחייתו של לזרוס הקדוש, אדם שישו הקים לתחייה מהמתים בהר הזיתים. ואכן הטבע קם לתחייה מתרדמת החורף בזמן הזה. הטקס מלווה בהצגת שולחן שפע וחיים כפריים אידיאליים


 

בדיוק כמו שבתהליך ההולדה הגבר הוא זה שנותן את הזרע והאישה מגדלת את העובר והתינוק, כך בטקסים הגברים הצעירים נותנים את הקודים של השנה שתהיה על ידי ריקודי ושירי הקולדרי והנשים הצעירות את הטיפוח, העידון והביטוי בריקודי ושירי הלזרוונה.


 

הלזרוונה מבוצעת על ידי נערות לפני החתונה, עלמות חן, הלובשות תלבושות צבעוניות מעוטרות בפרחים, ועל ראשם סרטים וזרי פרחים.


 

עלמות הלזרוונה עוברות מבית לבית, רוקדות, שרות ומברכות את בעלי הבית והגרים בו בברכות ובריאות לפריחה וההנצה של החיים עם בוא האביב, הם מברכות בשפע ופריון את בני האדם וגם חיות הבית, קדות קידה לפני כל אדם בנפרד, ושרות לכל אחד באופן אישי. נושאות כתרי פרחים וסרטים צבעוניים על ראשיהם.


 

הטקס מזכיר מאד את מסורת יוון הקלאסית של הקריאטידות, עלמות של העיר קריאה שהיו נושאות על ראשם סלים עם קנה סוף ופרחים בחגיגות טקסיות לכבוד האלה ארטמיס, שש קריאטידות כאלו תומכות את מבנה הארכתאון באקרופוליס של אתונה, ואכן טקס הלזרוונה בבולגריה מבוצע בדרך כלל על ידי שש עלמות.


 

טקס הלזרוונה הוא מעין חניכה לנשים צעירות המכינה אותם לחיי הבגרות והנישואים, השתלבות בחברה, ומראה על היכולת שלהם להוליד ולגדל ילדים ולטפל ולטפח את הבית. הנשים הצעירות לבושות לרוב בבגדי כלות, או בבגדים הכי יפים שלהם, שלרוב הם רוקמות בעצמם. .


 

רק נערות שהפכו להיות נשים רשאיות להשתתף בטקסים והן נקראות לזרקה


 
 
שם מלא אימייל טלפון מתעניין בטיול/הערות

חיפוש באתרחדשות האתר

המלצות המטיילים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו