לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

סרייבו - טיולים לרחבי העולם

סרייבו עיר רב תרבותית שמתאוששת ממלחמה אכזרית

סרייבו נמצאת בעמק בין הרים, וזה כשלעצמו מקנה לה אווירה מיוחדת, מסביבה אתרי סקי רבים והיא אירחה את אולימפיאדת החורף ב1986, תור הזהב שלפני המלחמה

במשך יותר משלוש שנים העיר הייתה נצורה, אין יוצא ואין בא, אחד מתקופות המצור הארוכות ביותר בתולדות היסטורית המלחמות של העולם, עורק ההספקה היחיד היה מנהרה משדה התעופה הסמוך. הסרבים רצו לשבור את רוחם של הבוסנים מוסלמים והפציצו את העיר ללא הפסק, צולפים בעוברים ושבים מהגבעות הסמוכות, למרות זאת רוח המגנים לא נשברה והם שרדו. היום סרייבו היא הבירה של מה שנשאר מבוסניה, והחלק המזרחי שלה הוא עיר נפרדת הקשורה לרפובליקת סרפסקה, רפובליקה סרבית שברשותה קרוב ל50% מבוסניה לשעבר. זאת עיר שחולקה לה יחדיו, ורגשות העבר עדיין מפעמים מתחת לפני השטח.

העיר הוקמה על ידי העותמאנים באמצע המאה ה15 לספירה כמרכז שלטונם באזורים אלו של הבלקן. הם טיפחו את הסחר עם אזורי החוף והצפון, את הכרייה בהרים, הדרכים החדשות עברו דרך סרייבו. בעמק היפה שהוא מקום הולדת ומפגש נהרות היו ישובים בעבר, תרבויות קדומות חלקם פרהיסטוריות, אך לעולם לא עיר בסדר גודל כזה.

המאה ה17 הייתה תקופת השיא באסלום של בוסניה וסרייבו הגיעה לגדולתה, נבנו בה מבני דת, מדרסות, מסגדים, מרכזים של סופים, ספרייה, היא הייתה העיר השנייה בחשיבותה בבלקן לאחר סלוניקי. השער לאירופה. מקום היווצרותה של תרבות מוסלמית חדשה ונאורה, בתקופה זו גם הגיעו אליה היהודים והקימו קהילה מפוארת.
בסרייבו נבנו חמישים חאנים שחלקם קיים עד היום, הנציגים של הנוצרים באותה תקופה היו הפרנציסקנים, והם בנו קתדראלה וכנסיות. במאה ה19 נבנו כנסיות אורתודוקסיות, עם הכיבוש האוסטרו הונגרי קיבל חלק מהעיר צביון מערבי

סרייבו נקראת ירושלים של הבלקן, לפני המלחמות התגוררו בה בהרמוניה יהודים, מוסלמים, קתולים ואורתודוקסים. בני סרייבו נודעו בסבלנותם וסובלנותם.

 

 

אתרים בסרייבו

היופי של סרייבו הוא שילוב בין מזרח ומערב, הרחוב הראשי שהוא כיום ברובו מדרחוב, מתחיל במזרח, באזורים עם מסגדים, מדרסות, שווקים אוריינטלים, חאנים, ולו אופי טורקי מזרחי, באמצעו יש קו שמסמל את החיבור בין מזרח ומערב ואכן, ממערב לו אזור שנראה כמו רחוב אירופאי, כנסיות קתדראלות חנויות מפוארות, שריד לשלטון האוסטרו הונגרי.

 

בית הכנסת - באמצע בין שני האזורים נמצאים שני בתי כנסת, האחד האשכנזי העתיק שנבנה במאה ה19 בסגנון מורי (ספרד) ומזכיר קצת את בתי הכנסת בסופיה ובווידין, יש בו מוזיאון לתולדות היהדות בעיר ובשואה, יש כיום עדיין כמה מאות יהודים בסרייבו. והשני קטן יותר ספרדי

 

המוזיאון הלאומי – אחד ממקומות החובה, אוסף חשוב של ממצאים מהתקופה הפרהיסטורית ועד ימינו, אבני סטלק, ממצאים מתרבות רדומיר, שרידים רומאים וביזנטיים, ומההתיישבות של הסלאבים. אחד המוצגים החשובים הוא אגדת סרייבו, שהובאה מספרד, האגדה העתיקה בעולם. בתוך בניין יפה

 

בית הקברות היהודי – נתגלתה לאחרונה מצבתו של רבי אברהם בן אברהם, ראש הקהילה היהודית לאחר רבי משה דנון, שעלה לארץ וחזר, נחשב לקדוש גדול. כמו כן רבי אליעזר פאפו – שכתב את הספר "פלא יועץ" אמור להיות קבור שם, הייתה קהילה גדולה וחשובה.

 

מקורות נהר הבוסנה – לא רחוק מהעיר בפארק נפלא המשמש את התושבים המקומיים

 

הקתדראלה הקתולית של הלב הקדוש – נמצאת בלב הרחוב הראשי, מולה יש תערוכה של רצח העם שאירע בבוסניה במהלך המלחמה.

 

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

אתרים בבוסניה

אתרים הרצגובינה

בוסניה בימי הביניים

הפירמידות של בוסניה

ביקור בפירמידות

סרייבו

בוגומילים בוסניה

סופים בבוסניה

מסתרי בוסניה

נצרות בוסניה

טיול בוסניה


 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו