לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

עמי איטליה ימי הביניים - טיולים לרחבי העולם

עמי איטליה בימי הביניים

 

הלומברדים

הם היו עם גרמני שפלש לאיטליה עם הפלישות הגדולות של המאה ה5-6, אלא שבניגוד לויזיגותים והשבטים האחרים שרק עברו באיטליה זורעים הרס ופורענות והורסים את רומא, בדרכם לארצות

מושכות יותר כגון ספרד, צפון אפריקה, הלומברדים מתיישבים באיטליה ויוצרים עם שרידי האוכלוסייה המקומית תרבות חדשה.

הלומברדים מוזכרים בהיסטוריה כבר במאה ה1 כשבט גרמני קטן וחזק, בעל זקנים ארוכים (מכאן מקור השם) לאחר נדודים הם פולשים לאיטליה בשנת 568 המלך אלווין השני מוביל חצי מיליון איש וכובש את צפון איטליה כולל העיר החשובה מילאנו. (עד היום נקרא האזור לומבארדיה), ואת אזורי מרכז איטליה ומקימים ממלכה חזקה שנאבקת עם הביזנטים והפרנקים על שליטה בצפון חצי האי . בתחילה הם נוצרים אריאנים ופאגאניים, אך עם הזמן עוברים לקתוליות.

בתחילת המאה ה7 מפרסם המלך רותרי את החוקים והמנהגים של הממלכה, מגרש את הביזנטים סופית מצפון איטליה. הלומברדים קובעים שבעה מקומות קדושים של עלייה לרגל, שהחשוב שביניהם הוא מערת המלאך מיכאל בחצי האי גרגרנו בעיירה סנטאנגלו.

הלומברדים שולטים באיטליה עד לסוף המאה השמינית – זמנו של קרל הגדול. אך התרבות שלהם משפיעה עד היום, למעשה איטליה החדשה היא במידה רבה המשך של הממלכה הלומברדית.

 

הנורמנים.

עם שנוצר בצפון צרפת כתוצאה משילוב בין וויקינגים, פלמים – בלגים ויסודות צרפתיים קלטים ופרנקים. תחילת היווצרותו במאה ה9 לספירה, לאחר החלשות הממלכה של קרל הגדול.
בשנת 911 הם מקבלים ממלך צרפת את אזור הסן התחתי ומתיישבים בו, עד היום החבל קרוי "נורמנדי". בשלב זה הם מתנצרים ויוצרים תרבות חדשה. הנורמנים הם לוחמים טובים ומשכירים עצמם לכל המבקש, וכך מגיעים לדרום איטליה, במסגרת קשרי חיתון אחד ממלכיהם – ווילהם הכובש הופך למלך אנגליה והם משתלטים על הממלכה בקרב הסטינג 1066, ולאחר מכן מרחיבים כיבושיהם והשפעתם לסקוטלנד, ווילס ואירלנד. קצת לפני כן הם משתלטים על אמלפי 1040 ויוצרים ממלכה עצמאית בדרום איטליה, במהלך אותה מאה הם משתלטים על רוב דרום איטליה, פולשים לבלקן ויוצאים למסעי הצלב לישראל.
במילים אחרות הנורמנים מקימים נסיכויות פיאודליות בצפון צרפת, דרום איטליה, אנגליה והמזרח התיכון. אין הם ישות אחת, אלא קבוצות הנאבקות ביניהם

אלא שבנוסף למלחמה הנורמנים מצטיינים בספנות, ניווט, מפות, באדריכלות ובאדיקות הדתית שלהם. הם בונים מבצרים וטירות ולימים בשטחיהם נבנות חלק מהכנסיות הגותיות. הם מפתחים אתרי קדושים של עליה לרגל כגון מונט סנט מישל בצרפת והר סקרה מישל בפיאמונטה. הם משפיעים רבות באנרגיה הדתית, פוליטית, צבאית, אדריכלית וכלכלית שלהם על אירופה ולמעשה מובילים אותה לתקופה חדשה

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו