לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פאוליקיאנים בארמניה - טיולים לרחבי העולם

פאוליקיאנים Paulicianism 
כיתה גנוסטית חצי מניכאית שפרחה בין 650 ל872 בארמניה ואנטליה. מדגישה את קרויה בטעות על שם הבישוף של אנטיוכיה מהמאה ה-3, פאול של סמוסטה, ממייסדי תורת ה"מאמצים" Adoptionism  (כת גנוסטית נוצרית שטענה שישו הוא בן מאומץ לאלוהים), אך למעשה התחילה הרבה יותר מאוחר ומקור שמה לא ברור, אולי מפני החשיבות הרבה שיש לפאולוס בתור מורה אמת יחיד של הנצרות לעומת פטרוס שהיה נביא שקר.

 

נוסדה במאה ה7 לספירה על ידי שני אחים גון ופאול באדסה. התנועה מצאה בית בארמניה והקימה שם מעין מדינה עצמאית שהגיעה לשיאה בתחילת המאה ה9 לספירה, מאיימת על האימפריה הביזנטית. בתחילת המאה ה9 קם לפאוליקאנים מנהיג בשם סרגיוס Sergius שהצליח לאחד ולארגן אותם  בקהילות., הם היו לוחמים טובים ובנו מצודות במזרח אנטוליה אזור מליטנה Melitene, החשובה ביותר הייתה הבירה שנקראה טפריץ Tephrice. ב867 הם הונהגו על ידי מצביא גדול בשם כריסוקיר Chrysochir, וביחד עם הערבים כבשו חלק גדול מאנטוליה מגיעים עד לאפסוס.

אלא שהקיסרים הביזנטיים השיבו מלחמה שערה. שליח מטעם הביזנטים נשלח לבירה של הפאוליקאנים לדון בחילופי שבויים ותנאי שלום, קראו לו פטר מסיציליה, הוא שהה אצלם במשך 9 חודשים וכשחזר כתב ספר על אמונתם, המהווה את המקור החשוב ביותר להכרתם. הספר נקרא "היסטוריה של המניכאים" Historia Manichaeorum .

בסופו של דבר השיחות לא הצליחו, המלחמה התחדשה, הביזנטים ניצחו את הפוליקאנים והחריבו את בירתם. הקיסרית תיאודורה רדפה אותם והרגה 100.000 מהם. רבים מהם הוגלו לאזור הבלקן. במאה ה-19 עדיין היו קיימים פאוליקאנים בארמניה שטענו להחזקת הספר "מפתח האמת". 

 

הדת שלהם הייתה דואליסטית, יש שתי ממלכות, ממלכת הרוע שהיא האל של העולם הנראה, וממלכת הטוב בהנהלת רוח הטוב שהיא האדון של עולם העתיד. הפאוליקאנים התנגדו לתנ"ך, לתורת אם האלוהים והערצת מרי, ישו הגיע מהשמיים לשחרר בני אדם מהגוף והעולם הזה שהם רעים, הערצה לצלב היא עבודת אלילים, הם דחו את הסקרמנטים של הטבילה וסעודת האדון, מקומות הסגידה שלהם נקראו מקומות תפילה, הם נישאו, אכלו הכול, והיו יחד עם זאת מתקדשים, הם פירשו את הברית החדשה בצורה אלגורית וראו עצמם כנוצרים אמיתיים. בניגוד לתנועות גנוסטיות אחרות הם לא נהגו פרישות ונלחמו על אמונתם ועצמאותם.

 

הפאוליקאנים התקיימו בד בבד עם תחילת התנועה הבוגומילית בבלקן והשפיעו עליה

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו