הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פאוליקיאנים בארמניה - טיולים לרחבי העולם

פאוליקיאנים Paulicianism 

הכפירה הפאוליקנית
 
הגנוסטיקה היא תנועה מיסטית נוצרית שהתפתחה במאות הראשונות לספירה בעיקר במצרים ומדבריות סוריה, ממצרים התורה עברה לארמניה והמזרח, שם מצאה מקלט מרדיפות השלטון המרכזי והכנסייה הממסדית, לאחר מכן עברה לבלקן בימי הביניים ומשם לשאר אירופה. הגנוסטיות נעלמה מעל בימת ההיסטוריה עם רדיפות ימי הביניים של הקתרים והבוגומילים, ונשארה כיום רק בכיסים מבודדים של דתות היסטוריות קטנות כגון המנדאים, ובתנועות עידן חדש ומיסטיקה נוצרית עכשוויים
 
במשך כל ההיסטוריה הנוצרית היו תנועות מיסטיות שפירשו אחרת את הסיפור הנוצרי ואף היו בידיהם כתבים נוספים לאלו המופיעים בברית החדשה. המסורת החלה מוקדם מאד, אולי אף בחייו של ישו, שנטען עליו שהיה מורה רוחני מואר, ולאו דווקא בנו של האלוהים. בזכות הישגיו הוא הפך להיות בן מאומץ, כך גם באפשרותינו (הייתה תנועה במאה ה7 שנקראה ה"מאמצים").
 
התנועה המיסטית הנוצרית טענה לאפשרות של ידיעה בלתי אמצעית של האל שאותה לימד ישוע ולכן נקראה בשם "גנוסטיקה". היא הייתה המשך טבעי של זרמים מיסטיים ביהדות כגון האיסיים, הדת הפרסית, המיסטריות והכתות של העולם הקלאסי העתיק, ותורות המאגיה והנאו פלטוניזם שרווחו במצרים ואלכסנדריה במאות 1-3 לספירה. לאחרונה התגלה ארכיב של קהילה גנוסטית במצרים בשם נאג' חמדי השופך אור חדש על היקפה, עומקה ותפוצתה של תנועה זו. שהיוותה לרגעים איום ממשי על בכורתה של הנצרות ה"רגילה". התנועה הגנוסטית הסתמכה על כתבים שבהם יש את תורתו הנסתרת של ישו, כגון הבשורה על פי תומא שלא היו נגישים לכלל הקהל.
לאחר הפיכת האימפריה הרומית לנוצרית, הם הוצאו אל מחוץ לחוק ונרדפו ככופרים, אלא שעד אז הם תורתם הספיקה לחלחל לתוך מוסד הנזירות הנוצרית ולהופיע בסיני, מדבריות סוריה ומצרים, ומקומות מרוחקים כגון אתיופיה, ארמניה וגיאורגיה.
 
קבוצות שונות המשיכו להתקיים מחוץ למעגל ההשפעה של הקיסרות והנצרות האורתודוקסית וגם באופן חשאי בתוכה, וכך מוצאים אנו פאוליקיאנים בסוריה וארמניה במאה ה7 לספירה, מניכאים בדרום עיראק הקיימים עד היום, ו"מאמצים" באזור החסות של אנטיוכיה במאה ה3 לספירה..

 


הפאוליקיאנים היו כיתה גנוסטית חצי מניכאית שפרחה בין 650 ל872 בארמניה ואנטליה. קרויה בטעות על שם הבישוף של אנטיוכיה מהמאה ה-3, פאול של סמוסטה, ממייסדי ותורת המאמצים, אך למעשה התחילה הרבה יותר מאוחר ומקור שמה לא ברור, אולי החשיבות הרבה שיש לפאולוס בתור מורה אמת יחיד של הנצרות לעומת פטרוס שהיה נביא שקר.
מדובר בתנועה שסחפה את ארמניה ומזרח טורקיה במאות 7-9 לספירה. מקבלת משנה כוח מתוקף המחלוקת האיקונוקלסטית שגרמה למלחמת אזרחים באימפריה הביזנטית.
 
בכתביו  של פאולוס יש רמזים לאמונה גנוסטית, חלק מהגנוסטים האמינו שהוא היה גנוסטי ופתחו את תורתו בכיוון זה, מכאן אולי היצירה של התנועה הפאוליקיאנית במאה ה7 שהתפשטה לארמניה ולמעשה קיימה שם מדינה חצי עצמאית על המאה ה10. הפאוליקיאנים נתמכו ותמכו פוליטית וצבאית על ידי צבאות הערבים ששלטו על ארמניה מהמאה ה7 עד המאה ה9, ובגבול שבין ארמניה לביזנטיון, הם הקימו את הממלכות שלהם. הם היו לוחמים, וזה יוצא דופן לגבי תנועה גנוסטית. הם נקראו על ידי הביזנטיים בשם מניכאים, לציין שהם בעצם ממשיכי הדת המניכאית הגנוסטית הקדומה. הם המשיכו מסורות של "אימוץ" של ישו כבן על ידי אלוהים בזכות תכונותיו. תנועה קדומה של גנוסטים שנקראה ה"מאמצים".
 
מי שיסד את הכת היה ארמני בשם קונסטנטין, הוא קרא לעצמו בשם סילוונוס, אחד מתלמידיו של פאול, וראה עצמו כנשלח לחדש את הכנסייה. קונסטנטין טען שהעולם הזה נוצר על ידי כוח רע שהוא השטן, והתנ"ך הוא ביטוי לכך. לעומתו ישו הוא כוח הטוב שבא לעולם כדי לגאול אותו ולהחזיר אותו למצב הרוחני הבראשיתי. הפאוליקיאנים האמינו בברית החדשה וגם בכתבים שנאבדו מהקנון הרשמי, כגון הבשורה אל הלאודיקנים וכתבים גנוסטיים נוספים.
הדת שלהם הייתה דואליסטית, יש שתי ממלכות, ממלכת הרוע שהיא האל של העולם הנראה וממלכת הטוב בהנהלת הרוח הטוב שהיא האדון של עולם העתיד. הם דגלו בחיי טוהר, התכחשו לתנ"ך, לכנסייה, לצלב, לסקרמנטים של הטבילה וסעודת האדון, ופולחן מרי, שבכולם ראו עבודת אלילים. ישו הגיע מהשמיים לשחרר בני אדם מהגוף ומהעולם הזה שהם רעים, מקומות הסגידה שלהם נקראו מקומות תפילה, הם נישאו, אכלו הכול, והיו יחד עם זאת מתקדשים, הם פירשו את הברית החדשה בצורה אלגורית וראו עצמם כנוצרים אמיתיים.
 
לאחר 26 שנה נסקל קונסטנטין בהוראת הקיסר שמעון, הקצין שביצע את הוראת הסקילה נהייה בעצמו מאמין ואימץ את השם טיטוס, הוא נהייה ממשיך דרכו של סילוונוס, עד שנשרף למוות ב690. הכת התקיימה בארמניה, ואף הקימה מעין מדינה עצמאית במעלה הפרת. הקיסרית תאודורה רדפה אותם והרגה 100.000 מהם. במאה ה-19 עדיין היו קיימים פאוליקיאנים בארמניה שטענו להחזקת הספר "מפתח האמת".
כשנרדפו הפאוליקיאנים וממלכתם בארמניה חוסלה עברו רבים מהם לאזור הבלקן. הביזנטיים העבירו 200.000 פאוליקיאנים ליוון, בולגריה ומקדוניה. שרידים מהאמונה שלהם נשארו עד היום בכנסייה הארמנית העצמאית, הדגש על האור ועל טוהר, למשל. ועוד..
 

מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור
אתרים ארמניה
נצרות ארמנית באתר טיולים בארץ
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו