לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פיזה - טיולים לרחבי העולם

כיכר הניסים בפיזה - Piazza dei Miracoli

פיזה של היום נראית כעיירה מנומנמת שאין בה עניין ויופי, אלא שחומה עתיקה הנמצאת מאחורי השווקים מסתירה את שדה הניסים ובו אחד הניסים הגדולים של איטליה, מקבץ של ארבעה בנייני ענק שהם מהיפים שבבנייני איטליה. הידוע שבהם הוא המגדל של פיזה, אלא שהוא רק חלק ממערכת הכוללת גם את קתדראלת סנטה מריה אסונטה שלידו (למעשה המגדל הוא המגדל של הקתדראלה), בית הטבילה של יוחנן הקדוש והקמפו סנטו – קלויסטר גותי שהוא חלק מבית הקברות.

 

פיזה בימי הביניים הייתה אחת מארבעה המעצמות הימיות של איטליה ששלטו בכלכלה האירופאית. ולה נוכחות אף בארץ ישראל (רובע בעכו)

לקומפלקס שדה הניסים של פיזה יש קשר ישיר לירושלים וישראל: אדמת בית הקברות הובאה, לפי המסורת, מגבעת גולגותא בירושלים, הרבה מצלבני מסעות הצלב קבורים בבית קברות זה. בית הטבילה – הבפטיסטריום, תוכנן על ידי מתכנן כנסיית הקבר הצלבנית בירושלים ובקתדראלה קבור גרגוריוס השמיני, האפיפיור שקרא למסע הצלב השלישי למען שחרור ירושלים.

הקתדראלה החלה להיבנות בסוף המאה ה11 והיא נחשבת להישג המרשים ביותר של סגנון הבנייה ה'רומנסקי'. סגנון זה בא לידי ביטוי בסדירות והסימטריה של הבניין, בפירוד שקיים בין הקומות השונות, בקירות המסיביים והחלונות הקטנים יחסית, ובאימוץ מוטיבים קלאסיים כגון כותרות קורינתיות וקשתות. הקתדראלה היא חלק ממערכת של קדושה המתייחסת למגדל שלידה, בית הטבילה ובית הקברות. גם זה חלק מהתפישה ה'רומנסקית' של 'עיר האלוהים' ומסעות העלייה לרגל למקומות קדושים.

ליד הקתדראלה נמצא מגדל פיזה המפורסם, הנוטה על צדו. מגדל זה מחולק לשבע קומות. המספר שבע מופיע גם בחזית הכניסה לקתדראלה (שבע קשתות) ובדוכן הדרשות בקתדראלה, שם מיוצגות שבע האומנויות החופשיות ששימשו כבסיס הלימוד בתקופה הקלאסית, ואלו הן: גרמטיקה, רטוריקה, לוגיקה, אריתמטיקה, גיאומטריה, אסטרונומיה, מוזיקה. מעניין לציין שגלילאו גלילי גילה כמה מתגליותיו החשובות כגון תנועת המטוטלת ונפילת חפצים בשדה הניסים, אולי בהשראת שבע האומנויות...


מהמאה ה-11 עד סוף המאה ה13 הייתה פיזה מהמעצמות המובילות באירופה, עיר מדינה שהיה שותפה בכירה בסחר העולמי. את העושר של שנות הפאר השקיעו הפיזנים ביצירת מופת אדריכלית שנחשבת לביטוי היפה ביותר של אמנות הרומנסקי. בסוף המאה ה-13 הפסידה פיזה במלחמה עם גנואה וירדה מגדולתה

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו