הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פלפונס - טיולים לרחבי העולם

חצי האי פלפונס בדרום יוון

זהו חצי אי גדול (בגודל מדינת ישראל) מיועד ומחורץ ובו מפרצים יפהפיים, ערים גבוהים (עד 2350 מטר), הרבה מים ונוף מקסים. הפלפונס היה ערש התרבות היוונית, בו התיישבו הדורים ובדרומו התקיימה ספרטה, אלא שהיו בו גם ערים עתיקות אחרות ומגוון תרבותי שקיים עד היום. העיר העתיקה והחשובה שבו בתקופה הטרום דורית הייתה מיקני, ועל שמה נקראה תרבות יוון העתיקה בתחילת תקופת הברזל – התרבות המיקנית

הפלפונס מחולק לאזורים

צפון מזרח – קורינתוס
צפון מערב – אכיאה
מערב - איליה
מזרח – אגוליס
מרכז - ארקדיה
דרום מערב – מסיניה
דרום מזרח – לאקוניה

 

אתרים בפלפונס

קורינתוס
חצי האי פלפונס מחובר ליבשת יוון במיצר צר שרוחבו 6 קילומטר. מיצר זה הוא שער הכנסיה לפלפונס, ולכן לעיר השולטת עליו יש חשיבות גדולה, ועיר זו מבחינה היסטורית היא קורינתוס. היא הייתה אחת הערים הראשיות של יוון, חשיבותה גדלה לאחר שתושבי העיר בנו מסילה בין שני הימים שמצדי המיצר ועליה היו גוררים סירות מצד אחד לצד שני, חוסכים על ידי כך את המסע הארוך מסביב לחצי האי. לעיר יש נמל, מתחם מקודש, אגורה ואקרופוליס השולט עליה שהוא בעצם מצודה על שתי גבעות סלעיות מבוצרות. האתרים הבולטים בקורינתוס הם מבצר אפולו, דרך המובילה מהעיר לנמל, האודיון, האגורה ששופצה בתקופה הרומאית. שרידי התיאטרון, והמעיין העתיק.

לא רחוק מקורינתוס יש מקדש לפוסידון, בצד האחר של המיצר שנקרא איסתמוס, וכן מקדש להרה מצפון למיצר במקום הנקרא פרהצורה. בקיצור, האזור שסביב המיצר שווה ביקור הכולל גם התרשמות מתעלת קורינתוס שנחפרה בסוף המאה ה19 ומחברת את שני צדדי המיצר. היום קורינתוס היא עיר יחסית גדולה וכל המיצר והמפרצים שמשני צדדיו מרהיבים ביופיים ומכילים בתי מלון ונופש מכל הצדדים. כשחוצים את המיצר כלפי הפלפונס ישנה דרך יפה ההולכת לאורך הרים מיוערים הגובלים בים בחוף המזרחי של חצי האי ומובילה את המטייל אל אפידראוס ומשם אל נאפיליו והאתרים ההיסטורים של ארגוס ומיקני

לפי האגדה לקורינתוס הגיעו מדיארה ויאסון מגיזת הזהב, ואת העיר ייסד סיזיפוס, התחלה לא כל כך טובה לעיר כה מוצלחת.

קורינתוס החדשה – יש שם כנסייה של סנט פאול שכתב מכתב אל הקורינתיים. בספטמבר אוקטובר פסטיבל תיאטרון.

איסתמוס – במיצר המחבר את הפלפונס, שם התנהלו תחרויות פאן הלניות כמו באולימפיה כל שנתיים. יש שם מקדש לפוסידון. מוזיאון קטן ונחמד ובו ציורי זכוכית.

 

 

אכיאה - דרום מערב הפלפונס

פטרס
העיר הגדולה באכאיה, שם הטיף וזכה למות קדושים השליח אנדראי, ושם גם הנצרות התחילה מוקדם יותר מאשר בשאר יוון. בעיר יש כנסייה על שמו וכן מצודה ביזנטית מהמאה ה-6, אודיאון רומי משוחזר. 

הר הלמוס
מתנשא לגובה 2400 מטר ושולט על הנוף של צפון מערב הפלפונס, למרגלותיו יש כפרים ציוריים, מרכז סקי, וערוצי נחלים יפים. אחד מהם הוא של נהר הסטיקס, שנחשב לכניסה לשאול. 

 

איליאה - מערב הפלפונס האתר הקדוש של אולימפיה

אולימפיה
אחד האתרים הארכיאולוגים החשובים ביוון הקלאסית ואולי החשוב שביניהם, במקום זה התקיימו המשחקים האולימפיים שהיו האירוע הפאן הלני החשוב ביותר. במרכז המתחם שרידי מקדש זאוס שבו היה פסל של פידאס. האתר נשלט על ידי גבעה מקודשת והוא בעמק פורה ויפה לחופי נהר. לרגלי הגבעה מקומות ה"אוצרות", שם היו מחזיקים ערי יוון את האוצרות שלהם. באזרו בית הארחה גדול, מקדשים רבים, מרחצאות, בתים היסטורים, ומה שחשוב ביותר – האיצטדיון האולימפי בו היו נערכים התחרויות. המוזיאון של אולימפיה מצטיין בממצאים שבו, פסלים ששרדו מהמקדשים ובהם מיטב אמנות יוון, מפורסם במיוחד הפסל של דיוניסוס.
המשקים האולימפיים התחילו במאה ה-8 לפני הספירה והתקיימו במשך 1200 שנה עד למאה ה-4 לספירה. עם חידושם במאה ה19 מובא כל פעם לפיד מאולימפיה העתיקה למקום המשחקים של היום. בזמן המשחקים, שהתקיימו כל ארבע שנים, הייתה מוכרזת הפסקת אש בכל רחבי יוון – השלום האולימפי.

מקדש אפולו אפיקאוריוס
נמצא בהרים לא רחוק מאולימפיה, ליד הכפר של פיגאליה, ונחשב למקדש היווני השלם ביותר, נבנה על ידי ארכיטקט הפנתאון באתונה.

 

ארגוליס

זה היה האזור החשוב ביוון בתקופה הארכאית, לפני פלישת הדורים. כאן יש כמה מהאתרים הקלאסיים החשובים ביותר, ובראשם העיר מיקיני שעל שמה נקראה התקופה (המיקינית). 

 

נאפיליו
אחד ממרכז התיירות החשובים שלייון, עיר חוף מקסימה עם חצי אי ציורי שעליו מצודה מרשימה, היה בשליטה וונציאנית עצמאית במהלך המאות 15-16 והבירה הראשונה של יוון לאחר השחרור. 

 

ארגוס
אחת הערים החשובות של יוון הארכאית והקלאסית. וכיום מרכז חקלאי ומסחרי של האזור. מעל האיר יש מצודה מרשימה ולרגליה תיאטרון, ניתן לראות בעיר את שרידי המרחצאות הרומים, האגורה. תשע קילומטר מחוץ לארגוס, על מורדות הר אוויה, נמצאים שרידי ההראיון, אחד המתחמים המקודשים החשובים בתקופה הקלאסית שהוקדש להרה. 

 

לרנה –lerna   ליד ארגוס יש את מעיינות קרסטיים גדולים של לרנה lerna במפרץ של נפפוליוס, שם הייתה הידרה שהרקולס הרג, למים תכונות מרפא והם קדושים לפוסיידון אל הים, יש שם בארות שהיו אחד הכניסות לעולם התחתון, בהם היו חוגגים את המסתורין של דמטר. בימי קדם היה בלרנה אגם בלי תחתית, דיוניסוס הודרך לאגם זה, שבינתיים התייבש, על ידי רועה בשם פרוסימנוס.

 

 

מיקני - עירו של אגממנון

המרכז של יוון הארכאית. עיר זו התחרתה בכרתים והיו לה קשרים לתרבות המינואית שהתפתחה שם. העיר נמצאת על גבעה מבוצרת בין שני הרים במיקום שנראה, על פניו, מקודש. הדבר הבולט למבקר מייד אלו הם החומות המרשימות הבנויות מאבני ענק בגדלים לא סדירים. מעל שער הכניסה יש אחת האבנים הגדולות ביותר ועליה מפוסלים שני אריות פונים אחד כלפי השני. המקום נותן תחושה של מיסתורין וענקים. האקרופוליס מעל העיר היה מקום של מקדשים, קבורה, ארמונות, וגם הגנה. הוא זה שמוגן על ידי החומות, מתחת להם ניתן לראות את בתי העיר. ממערב לאקרופוליס יש גבעה מלאכותית שהיא למעשה תל קבורה ענק. מקום זה נקרא קברו של אגממנון מהאיליאדה, שנקשר לעיר. זאת פירמידה אדירה הבנויה מאבני ענק ובמרכז חלל כיפה עגול מאורך. הכניסה אליו דרך שדרה עם קירות עולים בשני הצדדים ויש גם כמה חדרים בצד. המוזיאון של מיקני מרשים ביותר וניתן לראות בו ממצאים שנחפרו במקום, כולל ה"אוצר ומסכת הזהב של אגממנון". 

 

מיקיני היא עירו של אגממנון ממלחמת טרויה: הנריך שלימן חפר את האתר בסוף המאה ה19 לאחר שמצא את טרויה. הוא מצא קסדה מלוחות המתוארת לפרטים באודיסאה, מצא מסכת זהב המתארת את פרצופו של אגממנון (לפי הרומנטיקינים הבריטיים),  מצאו גם את פילוס שבה גילו ארמון ומבצר, היא נשרפה ולכן יש שם הרבה לוחות של כתב ליניארי, שפוענחו על ידי מייקל ונטריס, יוונית קדומה, מעידה על ביורוקרטיה מפותחת וריכוזיות שלטונית.

יחד עם זאת אי אפשר להגיד שמה שאנחנו רואים בהומרוס זה תרבות מיקנית, המציאות בחפירות לא תואמת במאה אחוז את המציאות ההומרית. יש הרבה דברים שהם  נכונים למאה ה8 ולא לתקופת מיקני  

 

אפידראוס
מקום מקדש אסקליפיוס, בית החולים הראשי של העולם העתיק. נמצא באזור מיוער לא רחוק מחוף הפלפונס המזרחי. במקום יש שרידי מקדשים, תיאטרון יווני שהוא מהשלמים והיפים בעולם, ומוזיאון עם חפצים שנמצאו בחפירות. זהו אתר חובה למתעניינים ביוון הקלאסית ואחד היפים שביניהם

 

ארקדיה
אזור של יערות, הרים, כפרים נידחים, מנזרים, שרידים עתיקים. במרכז הפלפונס. בכפרים ניתן למצוא עבודות עץ מסורתיות ואמנות מקומית. במרכז ארקדיה העיר מגאלופוליס בה שרידים יוונים וכן העיר טריפולי שהיא בירת המחוז

 

לאקוניה

במרכזה שוכנת ספרטה העתיקה. לאקוניה נשלטת על ידי נופו הדרמטי של הר טאיגטוס המתשא לגובה 2400 מטר, זאת הייתה ממלכתה של ארטמיס.

 

ספרטה
עם פלישת הדורים ליוון לפני 3000 שנה ספרטה נהיית מרכז חשוב.היא נמצאת במרכז מישור פורה, כיום יש שם עיר חדשה וניתן לראות חלק משרידי ספרטה הישנה. מוזיאון, קבר ליאונידס, האקרופוליס הישן. העתקיות לא מרשימות כמו אתונה מכיוון שכוחם של הספרטנים היה ביכולת הלחימה שלהם, המשמעת והארגון החברתי, והם היו "לאקונים" אם אפשר לומר, בבניינים.

 

חצי האי מאני
מפורסם במגדלים שלו והיה מעין מחוז אוטונומי במהלך השנים. בקצה חצי האי היה מקדש לפוסידון (כף קיפריסוס), שם היה גם אוראקל ומתחם מקודש של הלאקונים הכלל מקדשים לדמטר ואפרודיטה. בהמשך יש את הכף של מרמרי שם יש מערה של האדס אל השאול ומקום כניסה אל השאול, לפי אמונת המקומיים לשם הלך אורפיאוס בחיפושיו אחר אאוריקה

 

מיסטרס
העיר הגדולה בלאקוניה שהיא מרכז של יוון הביזנטית בימי הביניים. יש בה מצודה אדירה שנבנתה על ידי הפרנקים במאה ה13. היא הייתה הבירה של השליטים הביזנטיים החל מהמאה ה13 שהייתה להם מעין ממלכה עצמאית בפלפונס. ממנה שלטה השושלת הפאלאולגית על חלקים מיוון. באותה תקופה האימפריה הביזנטית התחלקה לשלושה – ארבעה חלקים. חלק שנשלט מאפירוס, חלק מטרזון, חלק מניקיאה וחלק ממיסטרס. במיסטרס כנסיות רבות ואומנות ביזנטית חשובה מימי הביניים.

 

האי של קיתירה
כמה קילומטר מדרום ללאקוניה, הוא מקום הולדתה של וונוס ונקרא האי של "ארוס". 

 

 

מסיני 

שוחררה מעול ספרטה על ידי תבי במאה ה-4 לפני הספירה ואז הוקמה העיר מסיני העתיקה והמצודה של איתומי. ליד מצודה זו יש כפר ובו מעיין שנקרא העין השחורה. במקום זה לפי המיתולוגיה היוונית, גידולו שתי נימפות את זאוס ורחצו אותו במעיין. ההר שמעל איתומי שנקרא כיום – ואולקנו, הוא הר קדוש. עליו היה מקדש לזאוס ולאחר מכן הוקם מנזר שהוקדש לבתולה. במיסיני העתיקה מתנהלים כיום חפירות וזה הופך להיות אתר ארכיאולוגי חשוב 

 

קלמטה
בירת מסינה, נשלטת על ידי מצודה מימי הביניים ולה חוף יפה ומקים נעים, כל שנה יש שם פסטיבל ריקודים חשוב. האזור של מסיניה מאופיין בחופים יפים ומזג אוויר נעים, אדמה פוריה והרבה מעיינות. ניכרות בו עקבות השליטה הפרנקית בימי הביניים

 

 

מאמרים נוספים על יוון

היסטוריה עתיקה של יוון

מיתולוגיה יוונית

הדרך היוונית

אלי יוון

מקדשי יוון

דת יוון

מיתולוגיה יוונית

תיאטרון יווני

המיסטריות

אורפיזם ודיוניסיה

הפיתייה בדלפי

 

מידע על מקומות/אזורים ביוון - לחצו לקישור

תרקיה היוונית

מקדוניה היוונית

אפירוס

מרכז יוון

פלפונס

סלוניקי

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו