לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מאמר הקולדרי - טיולים לרחבי העולם

מאמר על מסורת הקולדרי koledari

טקס הקולדרי הוא צאצא ישיר של טקסי מעבר עתיקים שהפכו נערים לגברים. באותם טקסים לבשו מסכות תיאטרון שייצגו את המסע לעולם המתים "העולם האחר", המאבק עם תושביו הדמונים וחזרה, במילים אחרות, המתבגרים הצעירים מתים באופן זמני וקמים לתחייה מחדש.
לרוב הם חתנים לעתיד של הכפר או העיר, לעיתים הם אלו שאמורים להתגייס לצבא. הם הולכים מבית לבית עם מקלות עץ ומכים על הרצפה בעודם שרים, המנהיג של הקולדרי הוא הברך, והוא גם היחיד שנשוי ביניהם.

ברבים משירי הכריסטמס (הקולדרי נעשה לפני הכריסטמס), הזמרים מספרים על עצמם. הם קוראים לעצמם אחים לנשק, כל אחד מהם הוא לוחם ורוכב, מכיוון שהם צריכים לחקות את הפטרון שלהם, האל לוחם - שהוא באותו הזמן לוחם בנחש ומביא בחזרה את המים הקוסמים שנחסמו על ידו.

סמל נוסף שבו משתמשים בשירי הקולדרי זה מפתחות הזהב שפותחות את מעיין המים הנעול. הפתיחה נעשית על ידי גיבור טוב שנקרא בבולגרית (בבולגרית vunak  זה גיבור), שמצליח להשיג את הכבשה עם קרני הזהב ולהביא אותה על סוסו המעופף (מזכיר את המסע אחר גיזת הזהב), בעוד שמהמעיין הפתוח עולים גברי הקולדרי הצעירים.

לגיבור - וונק הטוב יש תפקיד מרכזי בשירי הקולדרי והוא מייצג רוכב רב עוצמה. במקרים רבים השם "טוב" (דובור בבולגרית) נהיה השם דוברי ואז השירים קוראים לו "שלי" או שלנו". יש לו את מפתחות הזהב ולכן הוא אדון היקום ומזכיר במלכות השמיים שלו את המסורת התרקית של אלוהים איש רוכב. קשר נוסף לתרקים הוא בשם שנשמע רבות בשירה והוא – בילנה, או בינדה, או בימנה, קיצור שמה של בנדידה bendida אלה תרקית המזוהה עם הירח והציד, המקבילה של ארטמיס.  

 

הקולדרי והכריסטמס

המילה koleda  בבולגרית משמעה חג המולד. והשירים נעשים לפני חג המולד, מכיוון שזה נחשב לזמן רדוף רוחות וצריך לגרש אותם, הלהקות עוברות מבית לבית ושרות שיר לכל אחד מבאי הבית, כולל התרנגולות והעיזים.

הקולדה koleda  היה פסטיבל חורף קדם נוצרי סלאבי שהפך להיות חלק מההכנות לכריסטמס. האל הסלאבי של החורף נקרא kolyada, זה היה אלה שמביאה שמש חדשה כל בוקר
המילה 
calends היא היום הראשון של כל חודש בקלנדר הרומי ומכאן באה המילה קלנדר. זה היה היום הראשון במחזור הירח. צריך היה לשלם חובות.

כיום הקולדה זה ילדים שעוברים מבית לבית ערב כריסטמס, שרים ומסננים גרעיני חיטה, מברכים ומקבלים סוכריות ודמי כיס. כמו דמי חנוכה. הם שרים שירי קולדרי.

הקולדרי נושאים מקל שנקרא gega  ובו שתי ספירלות, נחשים, כמו המקל של הרמס. והם מכים אנשים בגבם עם המקל הגדול הזה. הם מגרשים את השדים עם כוח השירה. הכוח שלהם הוא בלילה והם מאבדים אותו עם בוקר.

הקולדרי מחפשים בבית אחרי שדים, צועקים, רוקדים וקופצים, מכים על הרצפה, הם רוקדים את הקולו kolo
ראש הקבוצה נקרא סבא, הקולדרי מתאספים בביתו בערב הקולדה, ויוצאים לפעילותם בחצות. מסתובבים ברחובות ומרעישים עם פעמונים ורעשנים. אחד מתחפש לאישה הרה, הם מפזרים סיבי קנביס. לעיתים מחופשים בדמויות אדם, חיות ומעורב. לעיתים יש קרניים לבנות, שחורות או אדומות. עור כבשה הפוך, זנב שור עם פעמון, עור פרה.

מסורת ריקודי הקולדרי קשורה לאל החורף הסלאבי שאותו צריך לרצות. ריקודים עתיקים שנועדו לעורר ולהפרות את אימא אדמה ולאפשר לה התחלה – קלנדר חדש,

לסרטונים של הקולדרי - לחצו כאן

 

טיולים שנתיים בבולגריה לפי תאריכים

11-17.12 נס על הדנובה - מסורת ריקודי הקולדרי - לחצו לפרטים

4-7.1 סוף שבוע אתני בסופיה - לחצו לפרטים

16-20.1 סדנא רוקדת ופסטיבלי מסכות בסופיה - לחצו לפרטים

23-29.1 פסטיבל פרניק הגדול - לחצו כאן

5-12.2 פסטיבלי מסכות בשלג - לחצו לפרטים

21-17.5 פסטיבל עמק הוורדים - לחצו כאן 

31.5-7.6 מסורת האנסטנריה בהרי הסטרנג'ה - לחצו לפרטים

6-12.8 אחווה לבנה במרומי הרי הרילה - לחצו כאן

24-30.9 סתיו זהוב בבולגריה - לחצו לפרטים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו