לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

קלמנט ונחום מאוכריד - טיולים לרחבי העולם

קלמנט ונחום מאוכריד

במאה ה9 החלה להיבנות המדינה הבולגרית שכללה את מקדוניה, בולגריה, וחלקים נוספים של הבלקן. העם הבולגרי נוצר ממיזוג של רוב סלאבי עם מיעוט כובש תורכי/מונגולי עם זה היה בשל לקבל עליו דת חדשה ותרבות חדשה. פוטיוס (פטריארך קונסטנטינופול) חשב שניצור הסלאבים הוא הזדמנות לתקן את עיוותי העבר וליצור אצלם נצרות שתהיה קרובה ביותר באופייה לנצרות האמיתית שאליה הטיף ישו, נצרות שהיא דרך רוחנית להארה הקשורה לדת אישית פנימית וחיי טוהר. הוא שלח שליחים אל הסלאבים בכדי לנצר אותם.

הראשונים שנשלחו היו קיריל ומתודיוס והם הגיעו בתחילה אל מוראביה שהיא כיום חלק מהונגריה, בה ישב עם סלאבי. יחד איתם הגיעו הרבה שליחים/תלמידים אחרים. לאחר מותם של קיריל ומתודיוס וכשלון השליחות למוראביה הגיעו שניים מתלמידיהם הקרובים לבולגריה. היו אלו סנט נחום וסנט קלמנט, בעידודו של פוטיוס.

 

השליחות של קלמנט ונחום הצליחה. המלך הבולגרי בוריס הראשון קיבל עליו את הנצרות ולימים הפך  לנזיר בהר אתוס. קלמנט היה מיועד להיות היועץ שלו, אבל וויכוח ביניהם על אימוץ האלף בית היווני, גרם להרחקתו לאוכריד שם ייסד אוניברסיטה אגדית בה למדו 3500 איש. הוא לימד על חיי הדת, הקדושים, הארת הנפש, תרגם ללא הרף מזמורים, תנ"ך, ספרות, קלמנט יצר באוכריד מרכז לתרבות והנצרות הסלאבית. נחום נשאר בפליסקה ועסק בעבודה חינוכית ותרבותית, כולל חינוכו של הקיסר לעתיק – סימון הראשון.


קלמנט מונה לבישוף הסלאבי הראשון בבלקן ב-893 לפני הנסיך סימון הראשון, וביקש שנחום יחזור לאוכריד כדי לעזור לו בעבודת הלימוד באוניברסיטה. נחום נהיה ראש האוניברסיטה של אוכריד בעוד קלמנט מתרכז בתפקידו כראש הדתי של הבולגרים. כתוצאה ממאמציהם 3500 תלמידים גמרו את האוניברסיטה הסלאבית הראשונה. הקוריקולום כלל: שירה, נאום סלבי, תרגום של ספרים מיוונית לסלאבית, חוק, היסטוריה דתית ואזרחית, לימוד הטבע, פילוסופיה, רפואה, ועוד.

 

קלמנט מת עשר שנים לאחר אחיו ושותפו נחום ב-916. וקבור במנזר של סנט פנטלימון המרפא שהוא עצמו בנה באוכריד. מהכתבים של קלמנט והאוניברסיטה של אוכריד נשארו הבשורה של מרי, מזמורי סיני, ספרי תפילה קודקס וותיקן ועוד.

קראו מאמר על אגם אוכריד ואתריו - לחצו כאן

 

סנט נחום מאוכריד  (מת 910)

היה אחיו ושותפו של סנט קלמנט מאוכריד. תלמידם של האחים קיריל ומתודיוס מסלוניקי. ממייסדי הכנסייה האורתודוכסית הבולגרית והספרות הסלאבית. פעל בפליסקה ופרסלב, בירות בולגריה, קידם את הנצרות שם והיה אחראי על חינוכו של סימון ה-1. בסוף חייו פעל באוכריד שבמקדוניה.

 

סנט נחום לא היה נזיר פשוט, מאחז עיניים ועושה ניסים, אלא אחד האנשים המלומדים בתקופתו, ראש הכנסייה בפרסלב - בירת בולגריה, מדען ורופא, מורהו ומחנכו האישי של סימון הראשון, הצאר הבולגרי החשוב ביותר בהיסטוריה של בולגריה. וימים ראש האוניברסיטה באוכריד. סנט נחום קיבל את הסמכות שלו מאדם בשם פוטיוס, פטריארך קונסטנטינופול, דמות אניגמאטית שנחשבת לאישיות הדתית החשובה ביותר באימפריה הביזנטית לאחר גון כרוסטמוס ו3 אבות הנזירות האורתודוקסית, שקדמו לו ב500 שנה.

 

לאחר הפיכת הבולגרים לנוצרים בנה המלך בוריס בירה חדשה בפרסלב, במקום פליסקה – הבירה הקודמת, בבירה זו נבנה מנזר שהיה למרכז לימוד ועליו היה אחראי סנט נחום. שם למד סימון הראשון, הצאר העתיד לבוא ובנו של בוריס את מסתרי הדת והדרך הרוחנית בהנחייתו של סנט נחום.

 

לימים נקרא סנט נחום לעזור לידידו קלמנט באוכריד בניהול האוניבסיטה שהוא ייסד. נחום נשא בתפקיד ראש האוניברסיטה שנים ספורות ולאחר מכן בריאותו התדרדרה, הוא בנה ביחד עם קלמנט את המנזר של רבי המלאכים מיכאל וגבריאל הידוע היום בסנט נחום של אוכריד, המנזר נמצא על המעיינות של מקור הנהר דרים, מתחת להר גליקיצה. הבנייה נשלמה ב-905 וקלמנט קידש את המקום, נחום פרש למנזר ובילה את שארית ימיו בבידוד ותפילה, פעולה זו תרמה להפצת הנזירות במקדוניה. הוא מת ונקבר במנזר בשנת 910.
לאחר שנות פעילות ציבורית רבות הן במוראביה והן בפרסלב והן באוכריד עייפה נפשו של נחום באנשים והשתוקקה לחזור לדרך הנזירות, להתאחד שוב עם אלוהים, הוא פרש למנזר המרוחק ובילה בו את שנותיו האחרונות תוך כדי שהוא עושה מעשה ניסים, ומתחיל את מסורת הנזירות של בולגריה ומקדוניה. אין צורך לציין שהמנזר נהפך מהר מאד למקום עלייה לרגל ומקום לימוד ובמיוחד מקום ריפוי מכיוון שסנט נחום היה רופא.

קראו מאמר על הציורים במנזר סנט נחום - לחצו כאן

.

אחרית דבר

הבישופות של אוכריד שנוסדה על ידי קלמנט ונחום הפכה לפטריארכיה וארכיבישופות, מוסדותיה התקיימו במשך שמונה מאות שנים, עד שפורקה על ידי הסולטאן מוסטפה השלישי ב-1767, במקביל לפירוק הארכיבישופות של הסרבים בפגה והכפפת כל הנוצרים לפטריארכיה באיסטנבול. הכנסייה הוקמה מחדש ב1958 והוכרה כעצמאית על ידי הכנסייה הסרבית והפטריארך של איסטנבול.

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו