לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

קמפניה - טיולים לרחבי העולם

קמפניה

אחד המחוזות המאוכלסים והפוריים באיטליה כבר מהתקופה העתיקה שבמרכזו העיר נפולי, הממוקמת בלב מפרץ נפלא. לפני 2000 שנה התפרץ הר הגעש ווזוב וקבר ערים בסביבה, כך שניתן למצוא בפומפיי, הראקלום, והסביבה את העתיקות הרומאיות החיות והמרשימות בעולם. חוף אמלפי נחשב למפגש היפה ביותר בין יבשה לים באיטליה ובו מפרצים ציוריים, ואתרי נופש רבים. העיר אמלפי הייתה אחת מהערים החשובות ביותר בימי הביניים, ואילו נפולי הייתה בירת הדרום עד לאיחוד איטליה ב1860 והיא עולם בפני עצמו

 

נפולי

העיר השנייה בגודלה באיטליה לאחר רומא, עיר יוונית עתיקה שהפכה לבעלת ברית של רומא ונקראה נאו פוליס. ומכאן השם. הפכה להיות בירת הממלכה הסיציליאנית במאה ה13 ולאחר מכן הבירה של ממלכת נפולי שהתקיימה תחת חסויות שונות עד למאה ה19. בתקופה זו נבנתה הקתדראלה של העיר, לפני כן הוקמה בה על ידי פרדריך השני האוניברסיטה הראשונה באירופה, במאה ה12. מרכז העיר הוא הטירה שעמדה בפני מצורים וניסיונות כיבוש רבים. נפולי ידועה בפשע המאורגן שבה, באמונתה הדתית, נס הדם הקדוש קורה בקתדראלה פעם בשנה ומזמן מאמינים רבים.

נפולי היא מולדת הפיצה, יש בה ארמונות מלוכה ומוזיאונים יפים. והיא נמצאת בלב מפרץ נפלא שבנופיו הר ווזוב והאי קפרי

 

מערת הסיביליה בקומאי, אורקאל המתים בבאיה, ואגם אוורוס

מצפון לנפולי יש אזור געשי ובו אדים חמים יוצאים מהאדמה, אחת האגמים היפים שבו נחשב בימי קדם לשער לשאול. לידו יש גבעה ובה ישבה הנביאה החשובה ביותר של חצי האי האפניני, המוזכרת כבר באניאדה של וורגיליוס ובמקורות יוונים ורומאים קדומים (למאמר על הסיביליה – לחצו כאן), ליד האגם עיר העתיקה באיה, שהייתה מרכז לצי הרומאי.  בקומאי ניתן לראות מערכת של מנהרות ואולמות מרשימים ובתל שמעליהם מקדשים לאפולו ולאלים ושרידי פוליס יוונית קדומה.

במהלך המאות 5-6 לפני הספירה. נבואה נקשרה לעולם התת קרקעי, והדוגמא הבולטת לכך היא דלפי, אך במקום שבו לא הייתה מערה טבעית נחפרה מערה או קומפלקס מערות מלאכותי שתוכניתו הייתה לפי הגיאוגרפיה האגדית של העולם התחתון.

שניים מהמקומות התת קרקעיים המפורסמים של הרומאים היו: הנביאה של המתים בבאיה והגרוטו של הסיבלילה הקומנית שנחפר ליד הר קומה שליד אגם אוורנוס

 

קומאי cumae

ווירגיל כותב באנאידה: אז אניאס טיפס אל הגבעה המסולעת, היכן שעל הפסגה עמד מקדשו של אפולו, ושם המערה המפחידה של הסיבליה הגדולה הייתה, שממנה באו נבואותיה, שמקבלות השראה על ידי דליוס הגדול בעצמו.

ב1932 חפר אמדאו מאורי את המערה ומצא שאורכה 150 מטר והיא מכוונת צפון דרום כשחדר הסיביליה בדרום. בזמן החפירות התגלתה בהר מערה נוספת באורך 200 מטר שהיא חלק מדרך צבאית שנבנתה בזמנו של אוגוסטוס, מה שמצביע על כך שבזמן זה הייתה כנראה מערת הסיבילה כבר סגורה.

הכניסה לעולם התת קרקעי של קומאי הייתה בפינה הצפון מערבית של מקדש לאפולו, צפון המערב היה החלק בקוסמוס שמוקדש לגורלות ולתושבים של העולם התת קרקעי. המקדש הפנימי כוון כלפי השקיעה ביום הארוך ביותר בשנה, מסמל את המוות השנתי של הטבע. מהכניסה למקדש הפנימי הייתה תעלה באורך 200 מטר, 600 פיט.

 

באיה baia

באיה היא עיר שנמצאת כמה ק"מ דרומה לקומאי, זה היה הבסיס העיקרי של הצי הרומי, ולידה יש אזורים געשיים פעילים. כיום חלק גדול ממנה מתחת למים. באזור זה הייתה מערה של אורקאל למתים, וכנראה שהייתה קשורה במנהרה לאורקאל בקומאי.

המערה בבאיה נסגרה  על ידי האדמירל אגריפה ב35 לפני הספירה בזמן מלחמת האזרחים הרומאית. כחלק מהמסע שלו כנגד האמונה באפולו. הוא מילא אותה בכמויות עצומות של אדמה. המערה הייתה קיימת כבר משנת 1000 לפני הספירה. זה היה מערכת מערות מלאכותית שנבנתה בצורת המדורים השונים של העולם התחתון.

סביב נביאת המתים הייתה כהונה שלפי סטרבו: חיו על מה שהם יכולים להשיג על ידי כריה, ומאלו שבאו להיוועץ בנביא, הנמצא הרחק מתחת לאדמה, ואלו שחיו עם הנביא היה להם מנהג מסורתי שאף אחד לא יראה את השמש אלא שהם יצאו החוצה מהמערות רק בלילה.

 

אגם אוורנוס avarnos

זהו לוע הר געש כבוי, ליד באיה, בתוכו אגם, שבעבר יצאו ממנו אדים רעילים, בעבר האמינו שבתחתית האגם שער לעולם המתים

כותב סטרבו: האנשים לפני זמני רצו לעשות את אוורנוס מקום האירועים של סיפורו של אודיסוס. הכותבים אומרים ששב היה מקום נביא המתים ושאודיסוס ביקר אותו.

 

חצי האי סורנטו soranto

המפגש היפה ביותר בין ים ליבשה, נופים נפלאים, דרכים תלויות בלתי אפשריות, ערים עתיקות, נקרא גם חוף אמלפי

 

אמלפי – Amalfi

אחת מהרפובליקות הימיות החשובות בימי הביניים, עיר בת 70.000 איש כשמסביב לה ערי לווין כגון פוסיטינו ורוולו, והיא שולטת על אוכלוסייה של 200-300.000 איש. אלא שתחום השפעתה של אמלפי חבק את העולם כולו.

בימי הביניים התחדש המסחר בין מזרח למערב, העולם המוסלמי ומה שמעבר לו והעולם הנוצרי, מוצרי מותרות עשו דרכם לאירופה המתפתחת שבה החל יישוב עירוני מחדש, החל מתבלינים, בשמים, בדים, וכלה בסוכר ואבנים יקרות. על המסחר המתחדש השתלטו ערי איטליה שהתנהלו ברובם בצורה של רפובליקה מקומית. ערים אלו למעשה שלטו על הסחר והתנועה הימים בים התיכון, והפכו גם למעצמות צבאיות, פוליטיות וכלכליות. הידועה ביותר ביניהם היא וונציה, אך במקביל אליה היה גם את גנואה – יריבתה הגדולה, פיזה, ועד אמצע המאה ה12, לא הרבה מאחוריהם – אמלפי

אמלפי נמצאת על חצי אי הבולט מערבה לתוך הים התיכון מדרום איטליה, ובתור שכזאת בעלת חשיבות אסטרטגית, המרחק מאמלפי לאפריקה איננו גדול, ובנוסף לכך כל מי שעשה את דרכו לחופי איטליה, היו פוגש בצוקים וההרים הנישאים, האיים של חצי האי שכיום נקרא סורנטו. אלא שבנוסף לכך הגישה לאמלפי מהיבשה, דרך ההרים הסוגרים עליה, היא קשה מאד וקלה יחסית להגנה, ובלתי אפשרית מבחינה מסחרית, כך שאמלפי מהווה מעין חצי אי מבודד, כמעט כמו הר אתוס ביוון, שהוא ממלכה בפני עצמו. מצד אחד שלה יש את מפרץ קמפניה הפורה והמאוכלס עוד מימי קדם, ומצד שני את אזורי דרום איטליה הנרחבים, המפותחים והמיושבים בימי קדם (בניגוד להיום)

בתחילת ימי הביניים נשלטה דרום איטליה על ידי ביזנטיון והתפתחה בה תרבות שונה מהצפון שהיה קתולי וקשור אל ממלכת רומי הקדושה. אמלפי הייתה בגבול שבין הצפון לדרום, בין ביזנטיון לעולם הרומי, ובתור שכזאת בעלת חשיבות אסטרטגית וכלכלית רבה, בידודה היחסי תרם לעצמאותה, ועם החלשות האחיזה הביזנטית בדרום איטליה, החל מאמצע המאה ה10 היא הפכה למעשה לכוח עצמאי וחזק המשלב בתרבותו מרכיבים של מזרח – ביזנטים ומערב - קתולים, דרום - מוסלמים וצפון – נוצרים

אמלפי ירדה מגדולה באמצע המאה ה12 בגלל כיבוש אלים של יריבתה פיזה, עוד לפני כן נכבשה על ידי הנורמנים.

 

פוזיטינו positano 

עיר לווין של אמלפי, בשיאה מנתה 25.000 שנדחסו במפרץ צר בין הים להרים, כיום זהו כפר תיירות שוקק ומפורסם המתחיל את הדרך הנפלאה של חוף אמלפי. יש בה נמל קטן. קתדראלה מהמאה ה13, ובתים עתיקים, וכן בתים של מפורסמים, כוכבי קולנוע ועוד

 

רוולו ravello 

כפר של ווילות עתיקות מעל אמלפי, שחלקן מימי הביניים, התפרסם כמקום של מוזיקאים ובראש ובראשונה ווגנר, שמצא כאן את גן העדן האבוד הגרמני, וכתב רבות מיצירותיו.

 

סורנטוSorrento  

על שמה קרוי חצי האי, נמצאת בצד הצפוני שלו צופה על מפרץ נפולי, על ראש צוק, בעיר רחובות צרים ועתיקים, המשמשים כטיילת לתיירים. יש בה ובסביבה ריכוז בתי מלון

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו