לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שחריזאבס – קש העתיקה.

שחריזאבס נמצאת על דרך ההרים בין בוכרה לסמרקנד, חשיבותה בהיותה עיר הולדתו של אמיר תימור ומרכז סופי חשוב, וכן עיר סוגודינית עתיקה. היא נשלטה על ידי שבט הברלס בימי תימור, מונגולים מהחנאת של צגהאתי. תימור היה משושלת הברלס. הוא אסף סביבו כנופיה שהייתה אימת העמק. לאחר עלייתו לגדולה הוא ביצר את העיר ובנה אותה, הוא בנה שם את ארמונו. העיר הוזנחה בימי עבדולה חאן, הייתה חצי עצמאית מבוכרה במאה ה-19. עבדות לא הורשתה בתוכה. כיום זו עיר עם 40.000 איש, בזאר נחמד ואווירה אוזבקית לבבית.

 

אתרים בשחריזאבס - קש

טירת אק סראיי – ארמונו של תימור.

"מי שמפקפק בכוחנו שיסתכל על הבניינים שלנו". מהמבנה המפואר נשאר רק מגדל הכניסה שנקרא "המגדל הלבן", הוא גדול ודומה מאד לזה של ביבי חנום בבוכרה. החזית הייתה 40 מטר גובה והמגדלים 65. לאחריה הייתה חצר מכוסה שיש באורך של 100 מטר, לאחריה היה אולם קבלת הפנים. על הכניסה כתוב "הסולטאן הוא צל אלוהים על האדמה". כיום יש כיכר ציבורית גדולה וגנים ליד הטירה.

 

מאוזוליאום שייך קולאל ומסגד אולג בק.
אחד השייח'ים החשובים ביותר של המסדר השרוורדי, היה חברו ומורו של אביו של תימור וגם של תימור עצמו, יעץ לו לגבי חץ הגורל. נמצא ליד מסגד קוק גומבז שנבנה על ידי אולג בק כמסגד העיר, כנגד מדרסה דורוט טילוות. יש שם אבן כחולה ששמים בה מים ונותני לילדים חולים לשתות. לידו קברים של קדושים מתרמז, המסורת אומרת שגם אביו של תימור – טרגיי קבור שם. בעבר המאוזוליאום היה חלק מבית הקברות של ברלס.

 

מליק אזהאר חנקה.
חנקה מהמאה ה-14 של דרווישים נודדים - קלנדריים. מתחת לכיפה הגדולה היה מסגד יום שישי בתחילת המאה ה-20.

 

דורוס סיעדד

בית הקברות המלכותי, נבנה כאחוזת קבר משפחתית על ידי תימור בתחילה לבנו האהוב דהנגיר. יש שם גם קריפטה לתימור עצמו, למרות שהוא נקבר בסופו של דבר בסמרקנד.

 

ליד קש – שחריזאבאס

חנקה חודגה אולים חאן.

על גבעות הזראפשן מעל עמק הקשקדריה, חנקה גדולה שבה קבור חודגה אולים חאן שחי במאה ה-16. ליד הגבעות יש 12 בארות ענק שלפי האגדה נוצרו מנגיעת ידיו של חודגה אולים חאן

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו