לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שירת הקוואין - טיולים לרחבי העולם

בית ספר של השירה (quene)

אחד הדברים המופלאים במסורת האתיופית. זאת שירה קצרה, כדוגמת ההייקו היפני, שבה יש שתי משמעויות: האחת הגלויה שנקראת – שעווה, והשנייה הנסתרת שנקראת – זהב. השעווה היא התבנית שלתוכה יוצקים את הזהב. על התלמיד ליצור שירה שיש לה שתי משמעויות. התהליך קשור בלימוד מעמיק של השפה, ריכוז ויכולת להתקשר להשראה המגיעה על ידי מדיטציה. מתחילים עם שירים של שתי שורות ובסוף הלימודים מגיעים ל7 או אחת עשר שורות. השורות צריכות להתחרז ולעיתים להיות עם אותה אות סיום. ללמוד את מסורת ה"קנה" לוקח משנה ועד לכמה שנים. גם נשים וגם גברים משתתפים בכך.

 

דוגמא:

תלמיד נתבקש לכתוב קנה ולא הצליח למצוא את המלים. לאחר שבוע המורה שלו שאל אותו מה קורה? והתלמיד הציג לפניו את השורה הראשונה בלבד: "התופים לא עובדים". מתכוון לכך שבזמן זה שהיה לפני הפסחא לא ניגנו בתופים בכנסייה וגם לעצמו שאיננו מצליח להשלים את השיר.
המורה השלים את השיר בשבילו: "הקושי והסבל עוברים דרך ליבך" מתכוון בזה שבימים שלפני הפסח אנשים מתחברים לקושי ולסבל של ישו, ולכן לא מנגנים בתופים, וגם לסיבה שבגללה התלמיד לא מצליח למצוא את המילים.

"קנה" הושר רק פעם אחת, אלא שלהגיע אליו לוקח לפעמים שבועות. בבית ספר של ה"קנה" מוצג לתלמידים כל יום נושא אחד הקשור לקדוש היום או למחזור השנה הנוצרי. רק לאחר שתלמיד שולט ב"קנה" הוא יכול לעבור לבית ספר הבא – בית ספר של הספרים. ל"קנה" יש שתי משמעויות, גלויה ונסתרת. כדי להגיע למומחיות ב"קנה" צריך 20-25 שנה.

שפת הגעז נחשבת למקודשת ומשפיעה על המחשבה, לימוד שירת ה"קנה" זאת הצורה הגבוהה ביותר של היכרות עם הגעז. ידיעת ה"קנה" מביאה ליכולת חשיבה גבוהה ויכולות פסיכולוגיות טובות.

 

דוגמאות לקוואין – קנה

מאז אדם, שפתותיך אכלו מאותו עץ
המושיע, ליבי נתלה עבורך

מובן הפשט:

מפני שאדם אכל מהתפוח מעץ הידע
המושיע של העולם נצלב עבורך

הנסתר – זהב:

מפני השפתיים המפתות שלך
ליבי משתוקק להיות קרוב אליךהרשמו לרשימת התפוצה שלנו