לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

שמס טבריזי - טיולים לרחבי העולם

מי היה שמס טבריזי?

שמס הוא דמות מסתורית, מעין מדריך נשמות פלאי, שהגיע לקוניה בדמות דרוויש נודד בן שישים, שייתכן והיה קשור לדרווישים הקלנדרים מהזרם של אנשי האשם – המלמאתיה ממרכז אסיה. במסדר הבקטשי טוענים, לעומת זאת, שהוא היה משורותיהם ושראשו קבור בהאגי בקטש שבקפדוקיה. כך או כך, הוא הפך את חייו של רומי על פיהם ולפי דבריו כמו נועד לתפקיד זה מראש עוד מילדותו. שמס הוא דמות בעלת עוצמה מלידה, שכמו קשורה למימד אחר; בו שוכנת האמת באופן טבעי, הוא כמו שמש, ואילו רומי הוא כמו ירח, המשקף אמת זו. השמש זקוקה לירח כדי להאיר את החושך. במיתוס הפגישה שלהם נאמר שאלוהים שלח את שמס לרומי בכדי שימצא בו את הנשמה המשלימה שלו, את "החבר".

ישנו סיפור על המולא נאסר א-דין הבא לתלמידיו ואומר להם:

"הירח יותר חשוב מהשמש." למראה תמיהתם הוא מסביר: "מכיוון שהירח מאיר בלילה, מתי שצריך אותו, ואילו השמש מאירה ביום, כשיש אור ממילא."

 

שמס ראה את עצמו כשמש ואת רומי כירח. הוא אומר: "ובכן, רומי הוא הירח ואני השמש, אנשים יכולים להסתכל על הירח אבל הם לא יכולים להסתכל על השמש ישירות."

שמס אומר: "אומרים שאני קדוש, ואני אומר: "יהי כן", אך איזו שמחה זה מביא לי? אם הייתי גאה בזה, זה היה לא נאה. אבל 'מוולנה'? אם אדם מסתכל על התכונות המוגדרות בקוראן ואמרות הנביא, הוא קדוש. ואני הקדוש של הקדוש, החבר של החבר, ולכן אני מתערער בפחות קלות ויותר יציב."

 

מספר סולטן וואלד על חוויה שהייתה לו עם שמס בדמשק:

"שמס החל לדבר ולהוציא פנינים מפיו, הוא זרע אהבה חדשה בליבי ובנפשי. על ידי דיבורו על הקוראן והמסורות של מוחמד הוא גילה סודות, גורם לי לעוף בשמיים בלי כנפיים ומאפשר לי לנוע ולנוד ברקיע האלוהי. הוא משך את המסך של עיני, כך שהלילה נהיה כמו בוקר. הוא גרם לי להגיע לים שאין לו גבולות, ובמקום זה מצאתי מנוחה. כמו ציפור ששוחררה מכלובה, הרגשתי בטוח מכל סוגי הסכנות."

 

שמס נולד כנראה בטבריז שבפרס, ומכאן שמו. הוא הסתובב במשך עשרות שנים בכל רחבי המזרח התיכון, כשהוא מופיע מדי פעם בדמשק ובמקומות שונים ונעלם באופן פתאומי. לאחר המפגש שלו עם רומי הוא ניסה להשתקע בקוניה, נשא אישה בעידודו של רומי וגר במדרסה שבה גרה המשפחה במשך חצי השנה האחרונה להיכרות ביניהם. במשך שנתיים וחצי של היכרות עם רומי הוא הפך את עולמו וגרם לו להיהפך להיות מה שהוא, ולבסוף נעלם.

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו