לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תולדות ארמניה - טיולים לרחבי העולם

תולדות ארמניה

הארמנים קוראים לעצמם "חייק" ולארצם "חייסטן". גמר בן יפת היה אביו של ארמנך ועל שמו ארמניה. אלא שאזכורים ראשונים של התיישבות בארמניה יש לנו בתקופת החיתים – מאה 14 לפני הספירה והאשורי המוקדם – מאה 12 לפני הספירה, אז מוזכר עם בשם "ניירי".

במאה ה-9 לפני הספירה הוקמה באזורי ארמניה ממלכה גדולה שנקראה אוררטו. הם נלחמו באשורים והקימו מבצרים, ירוואן בנויה על מבצר אוררטו עתיק. בזמן הזה גם התחיל קשר בין הממלכה הישראלית יהודית לבין האוררטו. במאה ה6 לפני הספירה נכבשה אוררטו על ידי הפרסים ומאז ועד היום יש השפעה חזקה של דת זרתוסתרא על הארמנים.

עם כיבושי אלכסנדר מוקדון חולקה ארמניה בין ממלכות הדיאודיכים, כשהיא סופגת השפעות יווניות. ההתפוררות של ממלכות אלו הביאה לתור הזהב של ארמניה שאוחדה לממלכה עצמאית גדולה ומשפיעה והגיע לשיא תחת שלטונו של טיגרת הגדול 90 לפנה"ס שהרחיב שלטונו עד דמשק והיה יריב ראוי לרומאים. אלא שאי אפשר היה לעמוד בפניהם וארמניה נכבשה

עם החלת השלטון הרומי על המזרח התיכון ועלייתה בפרס של השושלת הססנית החלה ארמניה להיות אזור גבול בין רומא לפרס, ומאוחר יותר בין פרס לביזנטיון – ממשיכתה של רומא ובין הערבים וביזנטיון. עובדה זו השפיעה על קורותיה במשך 1000 השנים הבאות, היותה מקום מאבק ומלחמה, בתחילה פוליטית, ועם הזמן גם דתית.
במאה ה10 עם החלשות הערבים והביזנטים מגיעה ארמניה לתור זהב נוסף תחת שלטונה של השושלת הבגרטית ולעצמאות בדרגה זו או אחרת.

הפלישות הסלגוקיות במאה ה11 הביאו לנדידת חלק גדול מהאוכלוסיה למזרח הרי הטאורוס והקמת ממלכת קיליקיה הארמנית, זו קיבלה חיזוק עם מסעי הצלב והתקיימה כממלכה עצמאית עד המאה ה14. הארמנים בקיליקיה היו אלו שספגו את עיקר הפגיעה בשואה הארמנית – מלחמת העולם הראשונה ולמעשה היישוב הארמני באזור זה הושמד לחלוטין

1000 השנים האחרונות בהיסטוריה של ארמניה הם שנים של סבל כשאור נמצא בקצה המנהרה. החל מזמן הסלגוקים החלו הארמנים לסבול מפלישות חוזרות ונשנות – המונגולים, תימור לנג, ולאחר מכן כיבוש של העותומאנים ומדי פעם הספאווים הפרסים. הארמנים היו אחד מעמודי השדרה של פקידות האימפריה העותומאנית, למרות כל הכיבושים והסבל הם שמרו על זהותם הדתית, תרבותית ולשונית. שיא השפל הגיע במלחמת העולם הראשונה עת הושמדו מיליון וחצי במה שנקרא השואה הארמנית, אבל לאחר מכן הוקמה רפובליקה קטנה על חלק מהשטח המקורי בתחומי ברית המועצות, שזכתה לעצמאות עם התפרקותה, יש כיום יותר ארמנים בחוץ לארץ מאשר בארץ עצמה.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו