הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תימור לנג - טיולים לרחבי העולם

תימור לנג

הוא הצליח לאחד את השבטים המונגולים באזור מרכז אסיה תחת הנהגתו בתחילת המאה ה-15 וליצור אימפריה אדירה שהשתלטה על חלק גדול מהעולם, מתורכיה ועד סין, מהודו ועד סיביר. הוא שאף להפוך את סמרקנד ובוכרה למרכז העולם. צאצאיו מלכו באוזבקיסטן אחריו. זמן פעולתו היה עד 1405 ושלטונו הוא אולי הסנונית הראשונה של שלטון מדינה. לתימור הייתה מערכת מיסים משוכללת, הוא הראשון שהנהיג תקציב שנתי של המדינה כולה, תקציב זה אפשר לו להחזיק צבא קבוע ולעשות מפעלי בנייה. בעיניי רבים הוא נחשב לשליט אכזר, אך בעיניי האוזבקים הוא נחשב לשליט האידיאלי, דמות מופת, ופסליו מחליפים עתה בכיכרות את פסלי הקומוניזם – סטלין ולנין.

הסמל שלו הוא הכוכב המתומן שבתוכו עיגול ובו שלושה עיגולים קטנים. אומרים שזה סמל פגאני קדום שהאמיר אימץ, ומשמעותו שלמות. העיגול נחשב למגן בפני הרוע.

 

 

 

המשימה של אמיר תימור

המשימה של אמיר תימור הייתה מאבק כנגד הפולשים לאוזבקיסטן והקמת מדינה עצמאית. הוא נחשב ל"חץ הגורל" ושלטונו נתפש כבעל כוחות מאגיים. תימור התחיל את דרכו כאחד מהתקיפים המקומיים, מנהיג כריזמטי שמאחוריו חבורה של לוחמים. בזמן שכל המנהיגים האחרים ברחו מהארץ בעקבות פלישה מונגולית, הוא בחר להישאר ולשרת בשרות החאן הפולש.

הוא כותב לשייח' שלו, שייח' קולל מהמסדר השרוורדי, בהקשר להתלבטות אם לשרת את החאן הפולש או לא: "אם הארץ היא המיתר והשמיים הם הקשת, והחץ הינו המאורעות והיד המושכת אותם היא ידו של החאן המונגולי, היכן עלי למקם את עצמי?" והשייח' עונה: "שים עצמך היכן שהחץ וההפך להיות אתה עצמך, בבוא הזמן, ליד המכוונת אותו".

בסוף ימיו נהג האמיר לכנס מועצות עם חכמים ואנשי דת, מועצות שבהם ניסו למצוא את הדגם הנכון לחברה של זמנו ולאדם. "עד כה מטרתנו הייתה לגלות את העולם, תודות לאלוהים כל מה שרצינו התגשם. עכשיו מאמצינו צריכים להיות מכוונים למען החיים המאושרים והשלווים וההרמוניים של האנשים. ולמען שהעולם יהיה מאוכלס ומסודר. ולכן, על האנשים להגיד כל מה שלא נראה בעיניהם, ואנו נעשה כמיטב יכולתנו להלחם ברוע". המוטו של אמיר תימור היה: "כוח שלא נשען על דת וחוק, לא ישמור על מעמדו והשפעתו לאורך זמן."

 

 

לאחר מותו של אמיר תימור

לאחר מותו של אמיר תימור המשיכה שושלתו להתקיים בממלכות שונות למשך מאה השנים הבאות, ולמעשה האימפריה המוגולית בהודו נוסדה על ידי צאצא של תימור לנג – בבור והיא המשך ישיר של השושלת התימורידית. הידוע מבין ממשיכי דרכו של תימור לנג היה אולוג בק - נכדו, ששלט באוזבקיסטן ובנה ופיאר את הערים בוכרה וסמרקנד. תקופתו נחשבת לתקופת הזוהר של אוזבקיסטן, תקופה שבה פרחו המדעים והאומנויות. אולוג בק עצמו היה מדען ואסטרונום בעל הישגים נכבדים, שגם האמין באסטרולוגיה. הוא בנה את מצפה הכוכבים הגדול ביותר בתקופתו והקדים את אירופה בחישוביו ביותר מ-300 שנה. אחת ה"חנקות" בכיכר רג'סטן קשורה אליו. וכן מדרסה בבוכרה ובכפר קג'דוון.

אדם נוסף מהשושלת התימורידית שנודע בתמיכתו באומנויות היה חוסיין בייקרה מהרט. ראש הממשלה שלו היה לא אחר מהסופר החשוב ביותר בשפה האוזבקית – נבוי (שקספיר של האוזבקים). בייקרה עצמו כתב שירים תחת שם העט חוסייני. בייקרה התפאר בכך שבארצו יש יותר מאלמשוררים. הוא שלט כמעט ארבעים שנה, בעיקר בחורסן. אלישר נבוי - ראש הממשלה והמשורר הדגול דאג להתפתחות המדינה ורווחת האנשים, ובין לבין כתב שירים. כמובן שהוא תמך במשוררים ובאמנות. יצירתו "קהזואין אול מאוניי" נחשבת לאחת מיצירות המופת העולמיות. כותב בייקרה על נבוי: "הוא (נבוי) השליט של ארץ המילים. לא, לא השליט אלא המלך. הוא לא מלך אלא גיבור, הוא לא גיבור אלא המלך המנצח השמח ביותר." מפליאה העובדה שגם הבנים של בייקרה נהיו משוררים.

 

 

מאמרים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  

היסטוריה אוזבקיסטן 

תימור לנג 

סמרקנד 

שאחריזאבס 

טשקנט 

בוכרה 

ליד בוכרה 

חיווה

 

אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:

אימאם בוכרי 

שייח' אל הרר 

דרוויש סמרקנדי 

נקשבנדיה ואוזבקיסטן 

מדרסות בחיווה

מאמרים נוספים על מיסטיקה סופית במרכז אסיה

 

מאמרים בנושא יהדות אוזבקיסטן מאת ד"ר זאב לוין - לחצו לקישור

היסטוריה של היהודים במרכז אסיה

יהדות בוכרה במאות 19-20

יהודי אוזבקיסטן בתקופה הקומוניסטית 

  

הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן

אוזבקיסטן בחג הנוורוז - אביב 

אוזבקיסטן לקבוצות סגורות

אוזבקיסטן לנוסע העצמאי

 

 

טיול קרוב - לחצו לקישור

חג הנורוז וסופים באוזבקיסטן 15-26.3


 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו