לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות ארמניה - טיולים לרחבי העולם

דת - הנצרות הארמנית היא ענף נפרד. לפי המסורת הבשורה הגיעה דרך תאודוסיוס, אחד מ70 התלמידים של ישו, ועל ידי השליח ברתלמו. מי שניצר את ארמניה בסופו של דבר היה גרגורי המאיר, בתחילת המאה ה-4. אלא שבמאה ה-6 נפרדה הנצרות הארמנית מהאורתודוקסיה, והפכה לעצמאית. וזה בניגוד לשכנתה גאורגיה.

שפה - השפה הארמנית היא שפה נפרדת, ענף של השפות ההודו אירופאיות. הכתב הומצא בתחילת המאה החמישית על ידי אדם בשם מסרופ שנעזר בקליגרף בשם רופינוס. הוא המציא כתב בן 36 אותיות המתאים פונטים לצלילי השפה ולו צורה גרפית יפה. חלק מהאותיות הוא לקח מיוונית וחלק מסורית – ארמית. מעיין לציין שמסרופ המציא כתב גם לגיאורגים ולאלבנים הקווקזים. 

השכלה – כבר בתקופה הקלאסית ארמנים רבים הלכו ללמוד באתונה, אנטיוכיה, אלכסנדריה, ומרכזי ידע נוספים של העולם העתיק. עם הווסדות מוסדות הלימוד באדסה וניסביס במאה ה4 לספירה פנו רבים לשם. לאחר המצאת הכתב הארמני בתחילת המאה ה5 שלח מסרופ תלמידים להביא עותקים של ספרים לארמניה בכדי לתרגמם, הוא ייסד מספר בתי ספר, כשהחשוב שבהם הוא במקום מושב הקתוליקון – ווגרשפט. מהלך הפיכת הארמנים לנוצרים לווה בהפיכתם מעם של חקלאים ולוחמים לעם משכיל, עם ספר. מרכז ההשכלה החשוב ביותר בימי הביניים היה הסמינר של siunik. הרבה מהארמנים פנו למדעים המדוייקים ובמיוחד למתמטיקה, שהייתה לעזר רב בפיתוח האדריכלות.

ארכיטקטורה – לפי חוקרים של המאה ה20 הרי שהארכיטקטורה הארמנית היוותה השראה לזו של ביזנטיון, הבלקן ואפילו הצלבנים ואירופה. היא שאבה את השראתה מהפרסים.
לפי
strzygowski
הארמנים היו הראשונים לבנות כיפה על מרובע בעזרת קשתות בפינות שיצרו מתומן (קשתות זוית) וכן הראשונים לבנות כנסיה עם כיפה ואפסיסים בארבע צדדים (כמו כנסייה אורתודוקסית). הוא טען שאיה סופיה וסנט פטר הושפעו מהאדריכלות הארמנית
הארכיטקטורה הארמנית דומה לזו של הגיאורגים מושפעת ומשפיעה, 2 הארצות התפתחו במקביל והגיעו להישגים יפים. המאות 5-7 ידעו תקופת פריחה ובנייה של כנסיות, כשבמאה השישית מתפשט השימוש בכיפה גבוהה ההופכת לצילינדר ועליו גג חרוטי. החוץ של הבניין היה חרוט והפנים כיפה. האוריינטציה של הבניין הייתה כלפי פנים, הצורות שאהבו להשתמש בהם היו צלב ומתומן, ולעיתים משושה. ימי הביניים ידעו פריחה אדריכלית נוספת

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו