לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות גיאורגיה - טיולים לרחבי העולם

אגדה גיאורגית עתיקה

אגדה גיאורגית עתיקה מספרת שאלוהים הגיע לגיאורגים לאחר שסיים לחלק אדמות לכל שאר העמים. כשפגש אותם הם היו חוגגים, שותים ושרים והזמינו אותו להצטרף. אלוהים כל כך נהנה מהחבורה העליזה שהחליט לתת להם את חלקת האדמה שהוא שמר לעצמו

בגיאורגיה התקיימו ממלכות עתיקות כבר לפני 3000 שנה, יאסון יצא לכאן בחיפוש אחר גיזה הזהב ומצא יחד איתה גם את המכשפה מדיארה. אלא שתקופת תור הזהב הייתה בימי הביניים, עת גיאורגיה שלטה על חלקים גדולים של הקווקז, הצליחה לנצח את התורכים ולהיות הממלכה הנוצרית החזקה ביותר במזרח. עקבות של תור זהב זה נמצא באמנות, ציור ואדריכלות

מעבר להיסטוריה בגיאורגיה תמצאו טבע נהדר, מסלולי טיול בהרים, חוף ים נפלא, נהרות גדולים, יערות ואנשים שמחים.

 

רוסתוולי – עוטה עור נמר

האפוס הלאומי של גיאורגיה. מספר על שר צבא המאוהב בבת המלך שלגיאורגיה. יום אחד הם רואים אביר מסתורי עוטה עור נמר ומנסים לתפוש אותו, אך הוא חומק. שר הצבא יוצא למסע חיפוש של 3 שנים אחריו ובסופו מתברר שהאביר היה מאוהב בבת מלך הודו ונאלץ לגלות מארצו ואהובתו נאסרה כי המלך לא הסכים לשידוך. שר הצבא עוזר לאביר וביחד הם משחררים את האהובה. רוסתוולי כתב את הפואמה בזמן גלותו במנזר המצלבה בירושלים. היה זה בשנים 1190 או 1200. לאחר שירושלים נכבשה על ידי סלאח א דין. רוסתוולי היה שר האוצר של תמרה – מלכת גיאורגיה ויצא כנראה בפקודתה לירושלים לקנות את המקום ולדאוג לזכויות הגיאורגים. הפואמה בנויה בחריזה אופיינית.

הפואמה מתחילה בהקדשה לתמרה: "למלכה תמר נרנה בדמעה בדם נמלחת, שאותה הללתי שבע ברנה היטב צולחת; סוף זקוף היה לי חרט, דיואי-דמעה קולחת, השומע - תנחת בו כחנית בלב פולחת". וזה ממשיך: "אנכי, נגיד רוסתוי, שמתי זאת על צווארי, כי בשל מנהגת חיל אשתגע לאין הבריא; נחלשתי, כי בחלד אין תחבשת לשברי: או תגהה מזור לפצע או מהר תכרה קברי".

 

 

 החברה הגיאורגית

הייתה מצד אחד פיאודולית, זאת אומרת כוח רב לשליטי המחוזות, ומצד שני מלכותית, כוח רב למלך, שמינה את אנשי שלומו. וזאת בניגוד לארמניה שם השליטים המקומיים היו חזקים יותר. החברה הייתה גם חברה מעמדית שבטית, דומה לאיראנים. היה את בית המלוכה וסביבותיו, את האצילים שלימים למדו להילחם על סוסים משוריינים, את מעמד הכוהנים הפאגאניים שנעלם עם הופעת הנצרות ומעמד האיכרים שהיו חצי משועבדים וחצי משוחררים.

 

הכתב הגיאורגי

הומצא על ידי מסרופ, שהמציא כתב גם לאלאנים – עם פרסי קדום, וגם לארמנים, אך מקורות ארמנים שונים מייחסים את המצאת הכתב לאנשים אחרים, ויש כאלו הטוענים שהכתב הוא קדום הרבה יותר והוא מתקופת הפיניקים. הכתב היה אמצעי להילחם בפרופוגנדה המזדית שקודמה על ידי איראן.

 

מאמרים על גיאורגיה - לחצו לקישור

היסטוריה גיאורגיה

תרבות גיאורגיה

אתרים גיאורגיה

מנזרי גיאורגיה

נינו הקדושה

גיאורגיה כללי

טיול גיאורגיה

טיול ארמניה וגיאורגיה

 


הרשמו לרשימת התפוצה שלנו