הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות ודתות אלבניה - טיולים לרחבי העולם

שפה אלבנית

השפה האלבנית


השפה הרשמית באלבניה היא אלבנית. ענף של המשפחה ההודו אירופאית. זאת שפה ייחודית לשונית ומתייחסת לשפות הודו אירופאיות אחרות. השפה האלבנית היא ענף עצמאי של שפות המזרח (סטם) ביחד עם ההודו איראנית והבלטו סלבונית והארמנית.
מקורה בשפה האילירית, השפה האלבנית שימרה את ייחודה ונשמרה בטהרתה במשך הדורות. השפה האלבנית נכתב תחילה במאה ה15 והופיעה ב2 דיאלקטים עיקריים: גיגרישט שמדוברת בצפון וטוסקריסט שמדוברת בדרום, או בקיצור: גגר וטוסק. הנהר סקומבין במרכז אלבניה מבדיל בין הצפון לדרום. אלבנית היא שפה מדוברת גם בקוסובו, חלקים ממקדוניה, מונטנגרו, ודרום סרביה. האלבנית ידוע גם בצפון מערב יוון.
אלבנים רבים יודעים שפות זרות ובעיקר, איטלקית, אנגלית, צרפתית, וקצת גרמנית.

 

דתות באלבניה


ישנם שלושה דתות רשמיות באלבניה: אסלאם, נצרות אורתודוקסית ונצרות קתולית, אלא שהמוסלמים מתחלקים ל2 קבוצות עיקריות: בקטשים (זרם שיעי מיסטי מתון) וסונים. הקתולים מהווים 10% מהאוכלוסייה, היוונים אורתודוקסים כ20% הסונים כ40% והבקטשים ה30%. יחד עם זאת הרבה אלבנים רואים את עצמם כחילונים ונישואי תערובת הם מחזה נפוץ באלבניה.
בזמן האימפריה הרומית האלבנים היו קתולים, בזמן השלטון הביזנטי רבים נהיו אורתודוקסים, בזמן העותומאניים רבים נהיו סונים, ובזמן עלי פאשה שליט אפירוס (סוף מאה 18) רבים נהיו בקטשים.
בזמן הקומוניזם נכפתה ההשקפה האתיאיסטית כדת מדינה, לאחר נפילת הקומוניזם יש תחייה של הדתות השונות, בזמן הקומוניזם הייתה קהילה יהודית קטנה באלבניה שעזבה אותה לאחר נפילת השלטון.
אלבניה מחולקת בין דרום לצפון, זה 2 ניבים שונים של שפה, ושני דתות שונות, בצפון יש קתולים, בעיקר בצפון מערב, בדרום יש יוונים אורתודוכסים. החלוקה הזאת מקורה בחלוקה במאה ה11 בין אזורי השפעה של הוותיקן ושל קונסטנטינופול.
מרכז וצפון מזרח אלבניה הוא בעיקרו מוסלמי, ונוטה לזרם החניפי באסלאם. דרום אלבניה ואזור קרויה הוא בעיקרו בקטישי.

 

 

הבקטשים באלבניה

דמות האגדית שהביא את הבקטשיות לאלבניה הוא סרי סיטלק. הוא הגיע לאלבניה, שחט דרקון, והקים 7 זאוויות, הוא נקבר בסופו של דבר בקורפו.
ב1826 הסולטן מהמט השני רודף את הבקטישים במה שנקרא "השואה של הבקטישים". הוא נשבע לערוף 70.000 ראשים, וכשאין מספיק הוא עורף ראשים של מצבות. חלק מהבבות בורחות לאלבניה, מקום שם היה עד אותה תקופה ממלכה עצמאית של אפירוס שבראשה עלי פאשה שהיה בקטשי. ב1860 הבקטשים מוצאים שוב מחוץ לחוק, בתורכיה הם ממשיכים להתקיים תחת התחפושת של נקשבנדים. באלבניה הם יכולים להתקיים ללא מפריע.
ב1922 הבבות האלבניות מנתקות את הקשר עם הבקטש הגדול שמעביר את מקום מושבו מאיסטנבול לאנקרה, והם יוצרים מסדר עצמאי. שמרכזיו בטריאנה וקורצה, המלך זוג הושפע מהם רבות. תחת הקומוניסטים הבקטשים נרדפו, נוצרה קהילה גדולה בדטרויט, והיא עוזרת כיום לבנות את הדרגות מחדש.

 

מאמרים על הבקטשים באלבניה - לחצו לקישור

בקטשים באלבניה

עבאס עלי

קתכיזם בקשטי

דפים בקטשים

מסעות עם בבה 1

מסעות עם בבה 2

 

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.
 
מצב עכשווי אלבניה. 
 
תרבות ודתות אלבניה
 
הדרקון של אלבניה
 
הצלת יהודי אלבניה בשואה
 
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 


 

הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור

אלבניה לקבוצות סגורות

טיול לקוסובו, מקדוניה ואלבניה קבוצות סגורות

טיול עצמאי אלבניה - החל מ10 אנשים

טיול גיפים אלבניה

 


 


רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו