לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

תרבות ודתות אלבניה - טיולים לרחבי העולם

שפה אלבנית

שפה
השפה הרשמית באלבניה היא אלבנית. ענף של המשפחה ההודו אירופאית. זאת שפה ייחודית לשונית ומתייחסת לשפות הודו אירופאיות אחרות. השפה האלבנית היא ענף עצמאי של שפות המזרח (סטם) ביחד עם ההודו איראנית והבלטו סלבונית והארמנית.
מקורה בשפה האילירית, השפה האלבנית שימרה את ייחודה ונשמרה בטהרתה במשך הדורות. השפה האלבנית נכתב תחילה במאה ה15 והופיעה ב2 דיאלקטים עיקריים: גיגרישט שמדוברת בצפון וטוסקריסט שמדוברת בדרום, או בקיצור: גגר וטוסק. הנהר סקומבין במרכז אלבניה מבדיל בין הצפון לדרום. אלבנית היא שפה מדוברת גם בקוסובו, חלקים ממקדוניה, מונטנגרו, ודרום סרביה. האלבנית ידוע גם בצפון מערב יוון.
אלבנים רבים יודעים שפות זרות ובעיקר, איטלקית, אנגלית, צרפתית, וקצת גרמנית.

 

דתות
ישנם שלושה דתות רשמיות באלבניה: אסלאם, נצרות אורתודוקסית ונצרות קתולית, אלא שהמוסלמים מתחלקים ל2 קבוצות עיקריות: בקטשים (זרם שיעי מיסטי מתון) וסונים. הקתולים מהווים 10% מהאוכלוסייה, היוונים אורתודוקסים כ20% הסונים כ40% והבקטשים ה30%. יחד עם זאת הרבה אלבנים רואים את עצמם כחילונים ונישואי תערובת הם מחזה נפוץ באלבניה.
בזמן האימפריה הרומית האלבנים היו קתולים, בזמן השלטון הביזנטי רבים נהיו אורתודוקסים, בזמן העותומאניים רבים נהיו סונים, ובזמן עלי פאשה שליט אפירוס (סוף מאה 18) רבים נהיו בקטשים.
בזמן הקומוניזם נכפתה ההשקפה האתיאיסטית כדת מדינה, לאחר נפילת הקומוניזם יש תחייה של הדתות השונות, בזמן הקומוניזם הייתה קהילה יהודית קטנה באלבניה שעזבה אותה לאחר נפילת השלטון.
אלבניה מחולקת בין דרום לצפון, זה 2 ניבים שונים של שפה, ושני דתות שונות, בצפון יש קתולים, בעיקר בצפון מערב, בדרום יש יוונים אורתודוכסים. החלוקה הזאת מקורה בחלוקה במאה ה11 בין אזורי השפעה של הוותיקן ושל קונסטנטינופול.
מרכז וצפון מזרח אלבניה הוא בעיקרו מוסלמי, ונוטה לזרם החניפי באסלאם. דרום אלבניה ואזור קרויה הוא בעיקרו בקטישי.

 

הבקטשים
דמות האגדית שהביא את הבקטשיות לאלבניה הוא סרי סיטלק. הוא הגיע לאלבניה, שחט דרקון, והקים 7 זאוויות, הוא נקבר בסופו של דבר בקורפו.
ב1826 הסולטן מהמט השני רודף את הבקטישים במה שנקרא "השואה של הבקטישים". הוא נשבע לערוף 70.000 ראשים, וכשאין מספיק הוא עורף ראשים של מצבות. חלק מהבבות בורחות לאלבניה, מקום שם היה עד אותה תקופה ממלכה עצמאית של אפירוס שבראשה עלי פאשה שהיה בקטשי. ב1860 הבקטשים מוצאים שוב מחוץ לחוק, בתורכיה הם ממשיכים להתקיים תחת התחפושת של נקשבנדים. באלבניה הם יכולים להתקיים ללא מפריע.
ב1922 הבבות האלבניות מנתקות את הקשר עם הבקטש הגדול שמעביר את מקום מושבו מאיסטנבול לאנקרה, והם יוצרים מסדר עצמאי. שמרכזיו בטריאנה וקורצה, המלך זוג הושפע מהם רבות. תחת הקומוניסטים הבקטשים נרדפו, נוצרה קהילה גדולה בדטרויט, והיא עוזרת כיום לבנות את הדרגות מחדש.

 

מאמרים על הבקטשים באלבניה - לחצו לקישור

בקטשים באלבניה

עבאס עלי

קתכיזם בקשטי

דפים בקטשים

מסעות עם בבה 1

מסעות עם בבה 2

 

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.
 
מצב עכשווי אלבניה. 
 
תרבות ודתות אלבניה
 
הדרקון של אלבניה
 
הצלת יהודי אלבניה בשואה
 
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 


הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור
טיול לקבוצות -
לחצו כאן
אלבניה ומונטנגרו - לחצו כאן

טיול ג'יפים באלבניה - לחצו כאן

טיול עצמאים אלבניה - לחצו כאןהרשמו לרשימת התפוצה שלנו