המלצות מטיילים
התבשמו מטיול עמק הוורדים 2012

שיר הטיול לאוזבקיסטן 2010

שיר הטיול לאלבניה 2008

היסטוריה קוסובו

היסטוריה של קוסובו

ההיסטוריה של קוסובו היא היסטוריה עתיקה מאד המתחילה כבר לפני 6000 שנה. המישור הפורה היווה מקום קדום של התיישבות אנושית ושרידי יישובים התגלו כבר בתקופה הכלכוליתית ובין הממצאים גם פסלים של אלה, המעידים על פולחן האם הגדולה. לפני כ3000 שנה הגיעו לאזור האילירים, עם הודו אירופאי קדום שהאלבנים הם צאצאיו. האילירים חיו בצורה של שבטים המאוגדים ביניהם בפדרציה רופפת, עבדו את כוחות הטבע, האמינו במחזוריות, והונהגו גם על ידי נשים. אחת הגיבורות שלהם הייתה המלכה טאוטה שנלחמה את המלחמה האילירית הראשונה עם הרומאים. לאחר 3 מלחמות של הרומאים באילרים במאות 3 ו2 לפני הספירה. נכבשה איליריה על ידי רומא והפכה למחוז רומאי, ובכלל זה קוסובו. באזור קוסובו חיו שבטים אילירים בשם דנדרים, שהיו תמיד עצמאיים, הקוסוברים רואים עצמם כממשיכי שבטים אלו. 
במאה ה-3 לספירה מחולקת האימפריה הרומאית לשניים וקוסובו שייכת לחלק המזרחי, חלק זה הופך במאה ה-5 להיות האימפריה הביזנטית. במאה ה-7 נחלשת האימפריה הביזנטית ואל קוסובו פולשים שבטים סלאביים. במאות 9 ו10 נשלטת קוסובו על ידי האימפריה הבולגרית סלאבית הראשונה והתושבים עוברים התנצרות לפי דרך הנצרות הסלאבית שמתפשטת ממרכזה שבאוכריד באזור זה של הבלקן. במאה ה-11 כובשים הביזנטים שוב את אזור קוסובו. אבל עם החלשות שלהם מייד אחר כך מתחילים לעלות כוחות חדשים, ממלכות סרביות קטנות עצמאיות.
קוסובו מתחילה לתפוש מקום מרכזי בהיסטוריה של הבלקן ושל הסרבים בסוף המאה ה12. עת עולה לשלטון שושלת סרבית חזקה ומוקמת 
בפגה הפטריארכיה הסרבית העצמאית, בבניין הקיים עד היום. שושלת נמנגק מקימה את המרכזים הדתיים של הסרבים - הפטריארכיה בפגה, מנזר דקני ליד פגה, מנזר גרניקה ליד פרישטינה ומנזר רבי המלאכים ליד פריזרן. בנוסף לכך קובעת את המרכז השלטוני של האימפריה בקוסובו, סטפן דושן מגיע לשיא כוח האימפריה הסרבית כשהוא שולט מהעיר פריזרן בקוסובו. 
מזמן זה ועד סוף המאה ה18, יושב הפטריארך הסרבי בעיר פגה שבקוסובו, בערים אחרות מוקמים מנזרים מפוארים על ידי המלכים של שושלת נמנגק. מתפתח סגנון אדריכלי סרבי דתי עצמאי הנקרא סגנון מורבה, פורחת אומנות הציור הדתית הבאה לידי ביטוי בפרסקאות, איקונין וציורים בכנסיות ובמנזרים.

באימפריה העותמאנית מהווה קוסובו חלק ממחוז שנקרא קוסבה, ובו גם חלקים ממונטנגרו, אלבניה, סרביה ומקדוניה. אזור קוסובו עצמה נשלט מהעיר פריזרן שהייתה הבירה ההיסטורית. האוכלוסייה האלבנית וחלק מהאוכלוסייה הסרבית שבקוסובו מתאסלמים עם הזמן. סדרה לא מוצלחת של מרידות של הסרבים ושלטון אוסטרי קצר של קוסובו בסוף המאה ה-17 מביאים להגירה המונית של סרבים החוצה מקוסובו. האוכלוסייה האלבנית מוסלמית של קוסובו מהווה אחוז ניכר מהאוכלוסייה.

המאה ה-19 היא פרק חדש וחשוב בהיסטוריה של קוסובו. מצד אחד הסרבים משתחררים מהאימפריה העותמאנית ורוצים לצרף את קוסובו לממלכתם החדשה בתור בירתם ומרכזם הדתי ההיסטורי. מצד שני האלבנים שמהווים כבר רוב באוכלוסייה רואים בקוסובו חלק מהטריטוריות האלבניות מימים ימימה. בקוסובו מתכנסת הליגה הלאומית האלבנית הראשונה בראשות האחרים פרשרי, בפריזרן בסוף המאה ה-19. בקוסובו יש התנגשויות ראשונות בין התנועה הלאומית האלבנית לבין השלטונות העותמאנים. ומנגד הסרבים זוכים לעצמאות ומספחים את קוסובו לסרביה לאחר מלחמות הבלקן וההסכמים בברלין.

לאחר מלחמת העולם הראשונה קוסובו היא חלק מהממלכה של יוגוסלוויה. לאחר מלחמת העולם השנייה - בימיו של טיטו קוסובו זוכה למעמד של מחוז עצמאי ביוגוסלוויה, עם פרלמנט וזכויות משל עצמו והכרה בשפה ובתרבות האלבנית. כל זה משתנה עם פירוק יוגוסלוויה ועליית הלאומנים הסרבים לשלטון בסרביה. הפרלמנט הקוסוברי מפורק והאלבנית לא מוכרת יותר כשפה רשמית. התגובה של אנשי קוסובו, שבשלב זה הם כבר 80% אלבנים, היא מאבק לא אלים בסרבים בראשות אדם בשם איברהים רוגובה שנקרא גנדי של הבלקן. ב1996 מאבק זה משתנה ומתחיל להיות אלים בראשות המחתרת לשחרור קוסובו שמשתלטת על הנהגת האומה במקום איברהים רוגובה שנאלץ לעזוב את הארץ.
במשך שלוש שנים מ1996 ועד 1999 מתרחש מאבק גרילה בין אנשי המחתרת הקוסוברית שנעזרים באלבנים ובנשק מאלבניה לבין הצבא הסרבי, המשטרה הסרבית ויחידות לא סדירות שנקראות צטניקים. מאבק זה הופך למלחמה של ממש ב-1999 כשהצבא הסרבי מנהל פעולות טיהור ורצח עם בקוסובו ומנגד כוחות נאטו בהנהגת ארצות הברית מתערבות להכריח את הצבא הסרבי לסגת. מעל מליון וחצי אזרחים נאלצים לעזוב את בתיהם ולברוח לארצות השכנות. לאחר 70 ימי הפצצות מהאוויר נכנעת סרביה ומסיגה כוחותיה מקוסובו והפליטים מורשים לחזור ולבנות מחדש את בתיהם שנחרבו ברובם.
קוסובו עוברת לשלטון כוח מיוחד של נאטו. המגן עתה על הסרבים החיים בקוסובו מפני נקמת האלבנים. בבחירות שנערכות אחרי המלחמה זוכה במפתיע איברהים רוגובה וחוזר להנהיג את קוסובו לקראת הסדרי שלום עם שכניה. ב2005 הוא מת מבלי שהשלים את המשימה. ב2008 מכריזה קוסובו על עצמאותה אל מול התנגדות תקיפה של רוסיה ושל סרביה.

מאמר על המלחמה בקוסובו: מאיר עיניים: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/878/887.html


rhazy@zvia.org.il , "תרבויות" טלפונים: 1-700-50-9992 054-4751080
פרגולות |אודות |מרכז אסיה |אירופה |אפריקה |בלקן |מזרח תיכון |איי בריטניה |המלצות וכתבות |צור קשר. נטסטייל – קידום אתרים בגוגל, בניית אתרים , עיצוב אתרים , מדריך עסקים
חברת תרבויות היא החברה המובילה בארץ להוצאת קבוצות של ישראלים להיכרויות עומק של תרבויות ברחבי העולם. באתר זה תוכלו לקרוא, בין השאר, על , נרטיב על היסטורי, English, טיולי אתיופיה, טיול באוזבקיסטן, פסטיבל מסכות בשלג, אתני בבולגריה, גיאורגיה, טיול לפטרה בירדן, פסח ופסחא בבלקן, אורפיאוס ועמק הוורדים, סמינר מטייל יוון, טג'יקיסטן והרי פמיר, טיול לקירגיסטן, חוויה מוזיקאלית בסרביה, טיול מוזיקאלי מקדוניה, פסטיבל ג'ז בבולגריה, בעקבות הנביאה לאיטליה, דרווישים מחוללים בקוניה, הגביע הקדוש באנגליה, קוסובו וצפון אלבניה, ארץ הפיורדים באיסלנד , בולגריה קבוצות קטנות, מסתרי ארמניה, אלבניה קבוצות קטנות, מקדוניה קבוצות קטנות, מאמרים, קישורים, אלבניה, בולגריה, מקדוניה, קוסובו, מונטנגרו, סרביה, הנקודה היהודית, סלאבים, היסטוריה מקדוניה, מצב עכשווי מקדוניה, תרבות ודתות מקדוניה, אתרים מגאליתיים, אור מיסטי בבלקן , היסטוריה קוסובו, מצב עכשווי קוסובו, תרבות ודתות קוסובו, היסטוריה מונטנגרו, מצב עכשווי מונטנגרו, תרבות ודתות מונטנגרו, מידע מעשי מונטנגרו, הצלת יהודי אלבניה בשואה, מסע בדרום אלבניה, מסלולי יהדות מיוחדים, שבתאי צבי והשבתאות, חידת מלחמות הבלקן, מיסטיקה ביזנטית, סרנדה, אלבניה, טיולים מאורגנים בחול, טיולים בעולם, קוסובו, מונטנגרו, היסטוריה אלבניה, מצב עכשווי אלבניה, תרבות ודתות אלבניה, הדרקון של אלבניה, תוניסיה, אתיופיה, גרמניה, איטליה, צרפת, דרווישים מחוללים, היסטוריה טורקיה, זרם האלווי בטורקיה, גלאל א דין רומי, חניכה במסדר המוולני, היאניצארים והבקטשים, נזירות קפדוקיה, עותומאניים, האימפריה כמשל, היסטוריה אוזבקיסטן, טשקנט, בוכרה, סמרקנד, חיווה, שאחריזבד, סופים מרכז אסיה, פסלים ברומא, דמנהור, היסטוריה רומית 1, רומא העתיקה, פילוסופיה רומאית, אלים רומאים, דת רומאית, האי של אוולון, טינטגל, אתרים בסקוטלנד, מעגלי אבנים, קלטים, דרואידים, טיול בסקוטלנד, פינדהורן, אדום, הדת הנבטית, היסטוריה נבטית, חיי יום יום נבטים, מדיינים וסוד המדבר, אתרים פטרה, סוציולוגיה נבטית, פירמידות, הפירמידה הגדולה, סקרה ודשור, הנילוס, מקדשי מצרים, מצרים התיכונה, מקדשי כרנך, מקדש לוכסור, מקדש קום אומבו, כוהני מצרים, חיים לאחר המוות, יומיים באסואן, גנוסטיקה והרמטיזם, היסטוריה בולגריה, תרבויות ודתות בולגריה, אחווה לבנה, בוגומילים , היסטוריה תוניסיה, דתות ותרבויות תוניסיה, אתרים תוניסיה, היסטוריה קדומה של גרמניה, הרייך הראשון, הרייך השני, קרל הגדול, דונוב על הגניוס הגרמני והנצרות, הנס של אירופה, השושלת המרובינגית, אתרים אתיופיה, היסטוריה אתיופיה, יהודי אתיופיה, נצרות באתיופיה, פרובינציות , חוק ומס ברומא, חופש ועריצות סרביים, אוזבקיסטן, ארמניה, שהא איסמעיל, ירדן, מצרים, טורקיה.
Copyright © 2001-2014 Net-style. All rights reserved