המלצות מטיילים
התבשמו מטיול עמק הוורדים 2012

שיר הטיול לאוזבקיסטן 2010

שיר הטיול לאלבניה 2008

חידת מלחמות הבלקן


לפענח את חידת הבלקן.

הבלקן הוא אזור הררי פורה בו בקעות ורכסי הרים מבודדים, דבר שאפשר במהלך ההיסטוריה התפתחות של עמים שונים שחיו כל אחד בנפרד שומר על זהותו שלו, והיקשה על אימפריות גדולות להשתלט על האזור הלכה למעשה.

הבלקן איננו עמק נהר גדול שמחייב ציוויליזציה משותפת לשם פריחתו, אלא אזור המאפשר חיים שהם בעיקרם תומכי עצמם, שאפשר לחיות אותם בבידוד מהעולם. כתוצאה מכך מצאו עמים שונים במהלך ההיסטוריה מקלט בבלקן, שהוא היום ערב רב של קבוצות. מתוכם ישנם כיום ארבע קבוצות אתניות עיקריות שמתחרות על הגמוניה בבלקן, כל אחת עם התימוכין ההיסטוריים שלה. ואלו הם:

אלבנים

רומנים

סלאבים - סרבים

סלאבים - בולגרים.

לכל אחד מהם הייתה תקופה של שלטון על הבלקן שבכוחה הוא רוצה לחדש ימיו כקדם.

המאמר יסביר על ארבע הקבוצות השונות והתימוכין שלהם להגמוניה בבלקן. ארבע העמים מסודרים לפי סדר הופעתם בהיסטוריה, כשהאלבנים ראשונים, מכיוון שהם נחשבים לממשיכיהם של האילירים, תושביהם הקדומים של הבלקן.

אלבניה - האילירים:

האילירים היו עם הודו אירופי שפלש לבלקן בסביבות 2000 לפני הספירה ואולי גם קודם לכן, במסגרת הפלישות הגדולות ביותר שידע העולם. היונים והדורים פלשו ליוון, החיתים לתורכיה, הקלטים לאירופה, והאילרים, המקדונים והתרקים לבלקן. האילירים התיישבו במערב הבלקן וייסדו ממלכות עצמאיות, הם האמינו באלוהי הטבע, ובמיוחד באל המחזורי המתחדש. האילירים היו עם חסון של עובדי אדמה שנלחם באומץ על חירותו, אך כוחו לא עמד לו אל מול האימפריה הרומית שהשתלטה על הבלקן. איליריה נהפכה לחלק מהאימפריה הרומית, כשערים מרכזיות נמצאות בשקודרה ודורס. בשלהי האימפריה הרומית קיסרים חשובים, כמו דיוקליטיאנוס הם מצאצאי האילים ואנשיהם ממלאים תפקידים חשובים בצבא הרומי ומשתתפים בפולחני מיתרה.

לגבי הרומאים: לאלבניה ואיליריה חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה, שם עברה הדרך המחברת את רומא עם קונסטנטינופול, דרך דורס ואוכריד. מדורס שבחוף אלבניה חוצים את מיצרי אורנטו לאיטליה - מרחק 70 מיל בלבד.

הקיסרות הרומית נופלת לפני השבטים הגרמניים שפולשים לבלקן, האילרים נסוגו להרי אלבניה והסביבה ושם עומדים את עמידתם האחרונה, באופן עצמאי, וממשיכים את עמם ומסורתם עד היום הזה. השם אלבניה נובע משבט אילירי קדום בשם אלבינו שמיקומו היה בדרום אלבניה. השפה האלבנית משמרת את השפה האילרית הקדומה.
האלבנים טוענים לבכורה בבלקן מכוח היותם התושבים האילירים הקדומים של הבלקן.

רומניה – רומנים.

הרומאים שולטים בבלקן וגם ברומניה, שנקראת על שם רומא. כשפולשים השבטים הגרמניים מתרכזים כל התושבים שאימצו את התרבות הלטינית בהרי הקרפטים ועושים שם את עמידתם האחרונה, ומכאן שרומניה של היום היא המשך של אותה תרבות לטינית שהחזיקה מעמד בהרי הקרפטים, ועדות לכך זה השפה הרומנית שקרובה לשפה הלטינית.
מכוח היותם ממשיכיה של האימפריה הרומית, דבר הניכר אף בשם רומניה, טוענים הרומנים לבכורה בבלקן, שנשלט בזמנו כולו על ידי האימפריה הרומית, היה זה תור הזהב של הבלקן, והגבול היה נהר הדנובה.

בולגריה – סלאבים בולגרים.

במאה ה-9 פולש שבט מונגולי לאזור של בולגריה והבלקן ויחד עם הסלאבים המקומיים מקים אימפריה אדירה ששולטת על כל הבלקן ומאיימת אף על קונסטנטינופול. במסגרת האימפריה הבולגרית יש מאמץ שנתמך על ידי השלטונות של ניצור הסלאבים, בעזרת יצירת שפה כתובה ותרבות מיוחדת משל עצמה. מאמץ זה מתמקד בין השאר באוכריד. האימפריה הבולגרית מובסת במאה ה11, אך קמה לתחייה לתור זהב נוסף במאה ה12-13. בולגריה היא ערש הנצרות הסלאבית והממלכה הסלאבית הראשונה בעולם, ומכאן הטענה של הבולגרים לבכורה בבלקן.

 יוגוסלביה – סלאבים סרבים.

עם פלישת הגותים לבלקן ופריצת גבולות האימפריה הרומית מתחילים להתיישב באזור שבטים סלאבים, שמהווים עד היום רוב בבלקן. יש ענף של סלאבים דרומיים שכולל את הסלאבים של הבלקן: מקדוניה, בוסניה, סרביה, מונטנגרו, קרואטיה וסלובניה. ויש ענף של סלאבים צפוניים שבהם גם הרוסים. הסלאבים הם עם של איכרים בעל שפה משלו, שמתפשט מהאזורים של רוסיה ואוקראינה אל כל מזרח אירופה. הסלאבים מקימים בימי הביניים ממלכות עצמאיות בבלקן שהגדולה וחשובה בהם במאה ה-14 היא זו של הסרבים. הם נלחמים מרה בעותומאניים ומפסידים, הקרב המכריע ניטש בקוסובו. הסרבים ממשיכים בחלום העצמאות והמאבק וזוכים בחירותם רק בתחילת המאה ה-19 ומאז הם כוח עולה הטוען לבכורה בזכות היותו הענף הבכיר של העמים הסלאבים.

(כנראה שמשמעות המילה סלאבי, היא לשמוע, ומכאן שהמילה סלאבים פירושה אנשים שמבינים שפתו של האחר, להבדיל מנוכרים שנקראים "אנשים ללא שפה").

לבסוף:

לערבוב הבלתי אפשרי יש להוסיף עוד עשרות עמים וקבוצות נוספים. עם התפוררות האימפריה העותומאנית ששלטה באזור חלם כל אחד מארבע הגורמים שנזכרו להלן ליצור מדינה גדולה ובת קיימא משלו, לזה יש להוסיף את המקדונים שרואים בעצמם עם נפרד. וכך התחולל מאבק בין רצונות הבולגרים ליצור בולגריה גדולה, הסרבים ליצור סרביה גדולה, הרומנים ליצור רומניה גדולה וכיום גם רצון האלבנים ליצור אלבניה גדולה.  

.

 

 


rhazy@zvia.org.il , "תרבויות" טלפונים: 1-700-50-9992 054-4751080
פרגולות |אודות |מרכז אסיה |אירופה |אפריקה |בלקן |מזרח תיכון |איי בריטניה |המלצות וכתבות |צור קשר. נטסטייל – קידום אתרים בגוגל, בניית אתרים , עיצוב אתרים , מדריך עסקים
חברת תרבויות היא החברה המובילה בארץ להוצאת קבוצות של ישראלים להיכרויות עומק של תרבויות ברחבי העולם. באתר זה תוכלו לקרוא, בין השאר, על , נרטיב על היסטורי, English, טיולי אתיופיה, טיול באוזבקיסטן, פסטיבל מסכות בשלג, אתני בבולגריה, גיאורגיה, טיול לפטרה בירדן, פסח ופסחא בבלקן, אורפיאוס ועמק הוורדים, סמינר מטייל יוון, טג'יקיסטן והרי פמיר, טיול לקירגיסטן, חוויה מוזיקאלית בסרביה, טיול מוזיקאלי מקדוניה, פסטיבל ג'ז בבולגריה, בעקבות הנביאה לאיטליה, דרווישים מחוללים בקוניה, הגביע הקדוש באנגליה, קוסובו וצפון אלבניה, ארץ הפיורדים באיסלנד , בולגריה קבוצות קטנות, מסתרי ארמניה, אלבניה קבוצות קטנות, מקדוניה קבוצות קטנות, מאמרים, קישורים, אלבניה, בולגריה, מקדוניה, קוסובו, מונטנגרו, סרביה, הנקודה היהודית, סלאבים, היסטוריה מקדוניה, מצב עכשווי מקדוניה, תרבות ודתות מקדוניה, אתרים מגאליתיים, אור מיסטי בבלקן , היסטוריה קוסובו, מצב עכשווי קוסובו, תרבות ודתות קוסובו, היסטוריה מונטנגרו, מצב עכשווי מונטנגרו, תרבות ודתות מונטנגרו, מידע מעשי מונטנגרו, הצלת יהודי אלבניה בשואה, מסע בדרום אלבניה, מסלולי יהדות מיוחדים, שבתאי צבי והשבתאות, חידת מלחמות הבלקן, מיסטיקה ביזנטית, סרנדה, אלבניה, טיולים מאורגנים בחול, טיולים בעולם, קוסובו, מונטנגרו, היסטוריה אלבניה, מצב עכשווי אלבניה, תרבות ודתות אלבניה, הדרקון של אלבניה, תוניסיה, אתיופיה, גרמניה, איטליה, צרפת, דרווישים מחוללים, היסטוריה טורקיה, זרם האלווי בטורקיה, גלאל א דין רומי, חניכה במסדר המוולני, היאניצארים והבקטשים, נזירות קפדוקיה, עותומאניים, האימפריה כמשל, היסטוריה אוזבקיסטן, טשקנט, בוכרה, סמרקנד, חיווה, שאחריזבד, סופים מרכז אסיה, פסלים ברומא, דמנהור, היסטוריה רומית 1, רומא העתיקה, פילוסופיה רומאית, אלים רומאים, דת רומאית, האי של אוולון, טינטגל, אתרים בסקוטלנד, מעגלי אבנים, קלטים, דרואידים, טיול בסקוטלנד, פינדהורן, אדום, הדת הנבטית, היסטוריה נבטית, חיי יום יום נבטים, מדיינים וסוד המדבר, אתרים פטרה, סוציולוגיה נבטית, פירמידות, הפירמידה הגדולה, סקרה ודשור, הנילוס, מקדשי מצרים, מצרים התיכונה, מקדשי כרנך, מקדש לוכסור, מקדש קום אומבו, כוהני מצרים, חיים לאחר המוות, יומיים באסואן, גנוסטיקה והרמטיזם, היסטוריה בולגריה, תרבויות ודתות בולגריה, אחווה לבנה, בוגומילים , היסטוריה תוניסיה, דתות ותרבויות תוניסיה, אתרים תוניסיה, היסטוריה קדומה של גרמניה, הרייך הראשון, הרייך השני, קרל הגדול, דונוב על הגניוס הגרמני והנצרות, הנס של אירופה, השושלת המרובינגית, אתרים אתיופיה, היסטוריה אתיופיה, יהודי אתיופיה, נצרות באתיופיה, פרובינציות , חוק ומס ברומא, חופש ועריצות סרביים, אוזבקיסטן, ארמניה, שהא איסמעיל, ירדן, מצרים, טורקיה.
Copyright © 2001-2014 Net-style. All rights reserved