הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אוריגנס וישראל - טיולים לרחבי העולם

אוריגן  origen

פעל וחי במאה ה3 לספירה והיה אחד מהוגי הדעות החשובים, לא שגרתיים, מקוריים ושונים, בהקשר של התפתחות רוחניות, פילוסופיה ותיאולוגיה נוצרית, מחשבתו שמרה על המיסטיקה הנאו פלטונית בתוך הנצרות, והשפיעה על גדולי הדור במאה שלאחריו. בגלל השונות של דעותיו מעולם לא הוכרז ככקדוש והיו מספר נסיונות להכריז עליו ככופר, אולם השפעתו הייתה כל כך גדולה שאנשים כמו אתנסיוס ויוחנן כריסוטמוס התנגדו לכך בכל תוקף.
הוא נולד למשפחה נוצרית ענייה באלכסנדריה, שנת 185. בהיותו ילד הוצא אביו להורג בגלל אמונתו והוא עבר להשגחת אישה עשירה. הוא למד בבית ספר לקתקיזם של קלמנט והפך למורה בכיר שם, מחדש את בית הספר ומחזק אותו בזמן תקופת הרדיפות. אוריגן נהיה תומך עיקרי של הנוצרים הנרדפים ומורה של האמונה. בכדי להתקיים מכר את ספרייתו, לימד במשך היום ולמד במשך הלילה. הוא חי חיים סגפניים ויש אומרים שאף סירס את עצמו.
בשנת 212 הוא העביר את מרכז התעניינותו לפרשנות ספרי הקודש, לומד לצורך כך עברית ומוצא אדם עשיר שיתמוך בו (אמברוז מאלכסנדריה – אותו העביר לאורתודוקסיות מאמונה גנוסטית וולנטינית), אוריגן החל מקדיש את כל זמנו לעבודה הדתית ספרותית, הוא החל במפעל אדיר של הערות על  הברית החדשה והתנ"ך, מתחיל ביוחנן, ממשיך בבראשית, תהילים ואיכה. הוא כתב על התחייה מחדש ועל עקרונות הדת הראשונים, לרשותו עמדו שבעה סטנוגרפים (רושמים) ועשרות כותבים ומעתיקי ספרים שמומנו על ידי אמברוז ידידו, את מהשרת ההוראה הוא השאיר לתלמידיו וממשיכי דרכו

האור העולה ממפעלו של אוריגנס הכריזמה שלו והשפעתו, הביאו כנראה לקנאה מצד פטריארך אלכסנדריה שהחל לרדוף אותו. אוריגן מצא מקלט בקיסריה ישראל, שם היו לחברו אמברוז קשרים עסקיים ואנושיים חשובים. בשנת 231 עבר לקיסריה, התקבל בברכה על ידי פרנסי ומנהיגי העיר והקהילה הנוצרית המקומית, והמשיך את מפעלו הספרותי משם. הוא ייסד מעין בית ספר להוראת הנצרות, בו נשא דרשות פעמיים בשבוע. בין הדברים שלימד מטאפיזיקה ופיזיקה. בין לבין הוא הגיע לאתונה, ובילה שלוש שנים בקפדוקיה.
במהלך השנים הפך אוריגן למגן הנצרות ואלופה כנגד הכפירות הגנוסטיות, הוא ידע לשכנע אנשים לעזוב את אמונתם הקודמת ולהפוך לאורתודוקסים  פעל כנגד ה"מאמצים" (קבוצה גנוסטית שטענה שישו הוא בן מאומץ לאלוהים, ולא בן אמיתי) בסוריה בהצלחה רבה וגם בירדן. בשנת 250 עונה קשות על ידי הרומאים שרדפו את הנוצרים מחדש, וכתוצאה מכך מת ב253 בקיסריה, מקום קברו אינו ידוע וויש אומרים שבצור.

אוריגנס ערך את ה"הקספלה" נוסח של התנ"ך בשישה תרגומים שונים בשפות שונות. הוא היה פרשן התנ"ך החשוב ביותר של תקופתו, מפרש את הטקסט הן מבחינת משמעות והן מבחינה אלגורית. בנוסף לכך כיוון במידה רבה אלו טקסטים צריכים להיות כלולים בברית החדשה בעתיד ואלו לא. הנצרות קיבלה החלטה אסטרטגית בתחילת דרכה, לכלול את התנ"ך בספרי הקודש, ולבנות את התפישות הנוצריות המופיעות בברית החדשה על בסיס המבנה הקדום של התנ"ך. אפשר היה להתחיל מהתחלה, אך ההחלטה הייתה לכלול את מה שהיה קודם לכן. לצורך כך היה צריך עבודת פרשנות והתאמה מסיבית שבה אוריגן לוקח תפקיד מרכזי. בנוסף לכך היה צורך בגשר בין הפילוסופיה והמיסטיקה היוונית, כפי שהיא מופיעה בבתי הספר של פיתגורס ואפלטון, ובין הפילוסופיה והמיסטיקה הנוצרית, וגם בזה אוריגן מילא תפקיד מכריע. הוא הראשון שהציע מבנה פילוסופי של דוקטרינה נוצרית הכולל בתוכו אלמנטים נאו פיתגוראים ונאו פלטוניים. התייחס לנושאים כמו גלגול נשמות, קוסמולוגיה ועולמות של מלאכים, אוניברסליות של נשמות והאיחוד של כל היצורים, ונחשב למורה רוחני של דורו. אוריגן מעניק לנצרות רובד נוסף, מעמיק ורוחני, שלא היה לה קודם לכן. ומסיבה זו כתביו משמשים בסיס לכל מי שחיפש רובד זה לאחר מכן. 
 
הוא למד עברית ב212 והשתמש בה בהקסגרמה, הוא ביקור שנה בפטרה 1914, הוא הפך נוצרי וולנטיני בשם אמברוס מאלכסנדריה לעוזר הראשי שלו והכותב של ספריו. הוא הדגיש אסקטיות, פרשנות התנ"ך שלו התחיל ביוחנן עברה לבראשית ומשם לתהילים. 

ספרייה בירושלים
לקלמנט מאלכסנדיר היו שני תלמידים קרובים אוריגנס ואלכסנדר מירושלים שנהיה בישוף והגן על פעולת אוריגנס. הוא יצר בירושלים ספריה של ידע גדולה.
אוריגנס טען לקיום קודם של הנשמות, התאחדות של הכל בסוף העולם, כולל השטן, כנראה שהאמין גם שהבן נחות מהאב. כתב חיבור נגד הפילוסוף הפלטוני קלסוס, פיתח את מדע האלגוריה של כתבי הקודש. בעיקר לגבי הברית הישנה: השמדת שבע עמי כנען אלגוריה לחטאים. יהושע זה ישו. וכו.
 

מאמרותיו של אוריגן

"הכוח לבחור טוב או רע הוא באפשרות כולם"
"יהיה אשר יהיה הידע שנקבל מאלוהים, בין אם על ידי הרהור או תפישה, אנו חייבים להאמין שהוא בהרבה דרגות יותר טוב ממה שאנו חושבים שהוא"
"החיילים האמיתיים של ישו צריכים להיות מוכנים להילחם למען האמת, לעולם, ככל שזה תלוי בהם, לא להרשות לאמונות שווא לחדור אליהם"
"אם כל הדברים נעשו על ידו, וודאי שכך גם ההתגלויות הנפלאות שהיו לאבות והנביאים, ונהיו עבורם סמלים למסתורין הקדוש של הדת".
"אנו מחויבים לכן להגיד שכל מי שמדבר מה שזר לדת משתמש בהרבה מילים, בעוד שזה שמדבר את מילת האמת, גם אם יעבור על כל השדה ויגיד כלום, אומר תמיד את המילה האחת" 
 
מאמרים על הנצרות הקופטית
מאמר כללי על נצרות מונופיזיטית - לחצו כאן
מאמר על אנטוניוס הקדוש, מייסד הנזירות - לחצו כאן
מאמר על אתנסיוס פטריארך אלכסנדריה הכל יכול במאה ה4 - לחצו כאן
למאמר על הנזירות המצרית הקדומה - לחצו כאן
למאמר על ג'ון קסיאן - לחצו כאן
למאמר על מורהו של אוריגן, קלמנט מאלכסנדריה - לחצו כאן
 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו