הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אטרוסקים - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה של איטליה לפני עליית רומא

 

אטרוסקים 

האטרוסקים הם עם מסתורי, שלא ידוע מהיכן הגיע, בעלי תרבות מתקדמת, שחיו ושלטו על מרכז צפון איטליה לפני עליית רומא. אין לנו את הכתב שלהם ולכן לא יודעים עליהם הרבה מלבד ממצאים ארכיאולוגים ותיאורים של כותבים מאוחרים יותר.
יש לנו שרידים מרשימים ביותר של פיסול וציור שלהם, ארכיטקטורה ואמנות. מתברר שהייתה להם יכולת טכנית גבוהה בעיבוד מתכות (יציקה של פסלים מברונזה), בנייה ופיסול, וחוש אמנותי ואסתטי מפותח ומיוחד.
יש אומרים שהם הפלסגים, התושבים הקדומים של יוון.

לפי איליאדה מירצה האטרוסקים הם תוצאה של מיזוג תושבים מקומיים עם פולשים זרים, אולי הודו אירופאים, אולי לידים, והאגדות שלהם משקפות את המאבק והמיזוג הזה. הם הקריבו קורבנות אדם ומכאן התפתחו משחקי הגלדיאטורים, אבל מעבר לכך הייתה להם תרבות מתקדמת שבה מעמד של שוויון לנשים ואולי גם בכורה. הם חפרו מערכות קבורה מתחת לאדמה שייתכן ששימשו גם לפולחן, לפי אמונתם יש ישויות אנרגטיות באדמה שאפשר לעורר אותם, היו להם ספרים שבהם ידע סודי.

האטרוסקים פיתחו תרבות עירונית באזור טוסקנה (מכאן השם אטרוסק – טוסקן) הייתה להם ברית של שנים עשר ערים, הם התחרו עם הפיניקים על ההגמוניה בים ובסחר העולמי, היה להם מעמד של כוהנים, מעין דרואידים, חכמים, ומסורת של טקסים במשך כל השנה.
הקיום של ברית ערים מתקדמת, עם חופש יחסי לתושבים, מסורת אמנותית גבוה, הישגים בפיסול וציור, לפני יוון הקלאסית ורומא, בטוסקנה מעוררת מחשבות לגבי קשר אפשרי עם הופעת אותו הדבר אלפיים שנה מאוחר יותר, בתקופת הרנסנס,  באותו האזור. נדמה כאילו הגניוס האמנותי ושאיפת החירות והשוויון עברו מהאטרוסקים לפיזה, סיינה, פירנצה. כשבדרך הם משפיעים על האימפריה הרומית והעולם כולו

לפי מריה גימבוטאס, האטרוסקים היו אי של תרבות אם קדומה בתוך עולם הודו אירופאי, לא ברור מאין הם הגיעו, אולי מאסיה הקטנה. מקורות קדומים טענו שהם קשורים לעם הלידי. נשים אטרוסקיות היו בעלות זכויות ושוות. האלוהות הנשית נקשרה לנבואה ורפואה, היה להם מוזיקה וריקודים, חלק גדול מהטקסים היו קשורים למוות שנתפש כמשהו משמח, מעבר לעולם אחר, בעזרת האלה. סביב הלוויה היו עורכים משחקים, ובהם גלדיאטורים, ומכאן זה הגיע לרומא. השיא של התרבות שלהם הייתה במאות 8-6 לפנה"ס, אז הם שלטו בטוסקנה והקימו מושבות בדרום איטליה. הייתה להם שפה ייחודית משל עצמם, בכדי לכתוב הם אימצו את האלף בית הרומאי, ומשם זה הגיע ליוונים, אלא שלא מוצאים כתובות ארוכות שלהם, אלא רק על מצבות, ולכן לא יודעים לעומק את השפה ומשמעותה, אלא רק את צליליה. לאטרוסקים היה מבנה מקדשים ומקומות קבורה מעניין המזכיר את המגליתים העתיקים, כמו זה במלטה. כמו כן הייתה להם תרבות של לחפור חללים, קברים ומקדשים מתחת לאדמה.
האטרוסקים שלטו על רומא והקימו שושלת מלכים שהראשון שבהם או טורקווין שקיבל את נבואות הסיבילה. האמונה בשילוש של אלים הגיע מהאטרוסקים לרומאים, ובהם שתי נשים, יונו ומינרווה. 
במאה ה5 לפנה"ס מרדו הרומאים במלכים, והלטינים ניצחו את האטרוסקים, מנתקים אותם ממושבותיהם בדרום, עד סוף המאה ה4 לפנה"ס הם נכבשו לחלוטין על ידי הרומאים.  

ממלכת לידיה

המלך האחרון היה קרויסוס שתקף את הפרסים לאחר נבואת האורקאל מדלפי שממלכה גדולה תקרוס, והובס בצורה מוחלטת, לפי האגדות העלו אותו על מוקד, אבל אז הוא התפלל לאלים והמלך כורש כשראה שתפילתו נענת הוריד אותו מהמוקד והפך אותו ליועצו. זאת הייתה ממלכה שהשתלטה על כל החוף המערבי של תורכיה, הערים היוונית ועד אנקרה, שם היה מקום מקודש. הייתה להם תרבות זהב מפותחת והם התפרסמו באוצרות הזהב שלהם. 
מאמרים בנושא היסטוריה
 
מאמרים בנושא דת רומאית
 
מאמרים בנושא רומא העתיקה
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו