הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אמונת האחווה - טיולים לרחבי העולם

האמונה והדרך של האחווה הלבנה
להלן הנושאים השונים המודגשים בתלמודו של דנוב כפי שנאספו וסוכמו על ידי מהמקורות הכתובים הרבים שנחשפתי אליהם, הן הכתבים המקוריים עצמם, והן המחקרים האקדמיים.
 
אהבה
הדגש העיקרי בתורתו של דנוב זה אהבה. הוא בא ללמד את העולם שיעורים על החיים והמרכזי שביניהם זה אהבה  (Toncheva 2015: 81)
אהבה מתקשרת לשירות, סבלנות, וחוקים אוניברסליים
ישנם שלושה סוגים של אהבה
אהבה יצרית
אהבה של הנפש – אנשים אוהבים את ילדיהם לא משנה מה התנהגותם
ואהבה של אלוהים, הוא אוהב את הכל ללא תנאי
פטר דנוב מלמד את סוג האהבה השלישית
מילותיו האחרונות היו: "רק דרך אהבה העולם יתוקן".
 
התכונה הראשונה של אהבה היא סבלנות, זו דורשת שלושה תכונות בסיסיות: חוכמה, אמת ומעלה. נדיבות היא הצד הפוזיטיבי אקטיבי של האהבה. שני הידיים של האהבה הם סבלנות ונדיבות. מאחורי אשליית האהבה הארצית, התשוקה, חבויה אהבה שמימית שהיא מקור החיים, מים לצמא (carr 2016: 170).
ישנם שני חוקים שלפיהם עלינו לחיות: לאהוב את אלוהים ולאהוב את שכננו, אלו נקודות המשען שלפיהם נבנה הבסיס של חיינו, חיי החברה והמשפחה.
האהבה של דנוב היא אהבה נוצרית, ללא גבולות, גם את האויבים, והוא מלמד אותה למול המאורעות הקשים של מלחמות העולם, מלחמות הבלקן, והמאבקים האישיים והחברתיים שהוא מתנסה בהם, זהו הדגש העיקרי של תלמודו, מהותו וליבו. הוא נוהג לפי עיקרון זה כל חייו וזהו גם סוד כוחו. האהבה איננה דואלית, אלא היא מאחדת בין הניגודים.
 
דואליות
המוטיב המרכזי המופיע לאורך כל הפרשנות הוא החלוקה בין רוח וחומר, גוף, נפש ורוח. ישנם שני עולמות מקבילים, העולם שלנו הוא עולם פיזי, אך הרוח יכולה לבוא ולשכון בתוכו.
דנוב מפתח את הנושא של כוחות טוב או רע – מלאכים נופלים, שמושכים את האדם לכאן או לכאן, בכדי שאדם יוכל לבנות את עצמו ולכוון את דרכו אל האמונה הנכונה עליו להכיר אותם. הדואליות היא מוטיב בסיסי בחברה, אמנות והדת הבולגרית  (Carr 2016: 82)
דנוב נוגע במפורש בתפישות גנוסטית של דואליות (Carr 2016: 96) ושל אפשרות להפוך לילדים של אלוהים, כמו המאמצים (כת גנוסטית מהמאה ה6 לספירה). לפי דבריו אלוהים התגשם תחילה בבנים אנושיים, אך הם הפסיקו ללמוד ממנו ולא שמעו לא, ולכן הוא ציווה על המלאכים ליצור את האדמה ריקה וללא צורה. זהו מוטיב גנוסטי של יצירת האדמה
התפישה של שני בנים לאלוהים מופיעה אצל דנוב בסיפור יצחק וישמעל: הבן של שרה – יצחק הוא בן הרוח, בעוד שהבן של הגר – ישמעאל הוא בן הבשר. בני אדם הם בנים ללוציפר השולט באדמה, שליט סטורן הוא אב הבשר, רוח אור שנפלה בשל הגאווה ונהייתה אדון החושך. אנחנו עבדים וסובלים בגללו
אלא שאלוהים שלח את רוח, בנו האמיתי, כדי שניוולד מחדש, נטבל בלב שקורא אבא, ונהיה ילדים מאומצים לאלוהים דרך ישו. בתוכנו יש את בן לוציפר, הגר, והבן השני של אלוהים, ישו, שרה, ישו יכול להיוולד בתוכנו והרוח תצטרף אלינו.
משל יצחק וישמעאל הוא משל מקורי של דנוב שנשען על יסודות בוגומילים מובהקים.
הדואליות של דנוב היא גם רוחבית ושווה – שני בנים, וגם מדורגת – אלוהים מעל השטן.
דנוב כמו מיסטיקנים רבים לפניו מתאר שני סוגים של הופעת אלוהים, האחד הוא האלוהים הנסתר, המקור, והשני זה האצלות שלו, מה שנקרא בקבלה ה"ספירות".
במקרה של דנוב ניתן ללמוד שאלוהים הוא המקור ואילו ישו הוא האור, ההאצלה שלו. זה מתבטא בשני עמודים שעליהם חיי נצח נשענים והם ישו ואלוהים (carr 2016: 262)
אלוהים הוא ההנחה הגדולה וישו ההנחה הקטנה וחיי נצח.
אלוהים זה מקור הרוח והתנאים, כוחות, חוקים בטבע, שעליהם נשען הסדר הגדול של הדברים, ישו משמעו בריאה חכמה רוחנית שנאצלת מאלוהים ומכוונת את כל החיים.
חיי נצח זאת התנועה הנבונה רוחנית של הנפש.
 
דנוב מסיק לגבי מקור – אלוהים, ועולם האצלות – ישו (חיי נצח), שזאת התנועה כלפי האלוהים.
כולנו צריכים סביבה לחיות, לגדול בה, חיי נצח זאת הסביבה של הנפש, העולם הרוחני.
הנפש התקיימה באלוהים ביליונים של שנים במצב ברכה שמימי לפני שהפכה אינדיבידואלית. נפרדת. היא באה לאדמה כדי ללמוד, לצבור ניסיון, ולהשיג את הנצחיות שלה, להיהפך לאזרח שווה זכויות בשמיים, בזכות.
דנוב מתאר קשר בין עולם פיזי לרוחני בדוגמא של עץ (מזכיר קבלה): השורשים יונקים מהאדמה – פיזי, ואילו הענפים נמצאים בעולם של מלאכים – רוחני, זהו העולם האסטרלי. אלוהים הוא מקור הידע בעולם הרוחני, אבל הקרקע של האדם צריכה להיות מוכנה בכדי שייתן פרי. שני העולמות צריכים לפעול יחדיו. אבל יש פערים ביניהם, הם לא באותו התדר.
דנוב מתאר עצמו כמנסה לתרגם את העולם המלאכי, רוחני, לשפה של העולם הזה. הדואליות במקרה זה מתקרבת לזו של המיסטיקה היהודית והנוצרית. אין לי ספק שדנוב היה בקיא בלימודי המיסטיקה היהודית, ובכלל זה הקבלה.
אלוהים הוא נסתר (carr 2016: 331) העיקרון הבורא הוא ישו, אלוהים מופיע דרך ה"אמא" שבוראת, מזינה ומחנכת. את ישו אנחנו יודעים, בדיוק כשם שאנו רואים שמש נקבית וכדור הארץ נקבי, לא רואים את השמש הזכרית שנמצאת מאחורי השמש שהיא בלתי נראית, בטבע העיקרון הנקבי גלוי, הזכרי נסתר. ישו הופיע על פני האדמה כדי לגלות לנו את אלוהים
 
המסע הרוחני והתפתחות אישית
לפי דנוב האדם צריך לעבור מחיים בעולם הפיזי לחיים שהדגש בהם הוא העולם הרוחני, בדרך זו דמות אלוהים יכולה לבוא ולשכון בתוכו, אדם יכול להפוך להיות בן אלוהים בעצמו. זאת המטרה שלנו בחיינו, להגיע לחיי נצח וגאולה, עושים זאת דרך פיתוח תכונות מוסריות ותרגול רוחני, ישנו סולם עם כמה שלבים (דנוב מציין במספר פעמים שבעה שלבים ומתאר אותם). שהם שלבים בדרך הרוחנית, בהגעה מהמצב הפיזי למצב המואר, וישנם כמה תכונות שאיתם עובדים: חוכמה, אהבה ואמת, מעלה וצדק.
דנוב מלמד טכניקות של תרגול רוחני בהתבסס על פסוקי הברית החדשה ובהשתמש בהם, הבנת המשמעות האמתית מביאה את האדם לשלבים הבאים בהתפתחותו. תורתו של ישו הייתה עבודה רוחנית ומעשית, ולא אמונה.
דנוב לא בא ללמד דת אלא מדע של החיים, מדע שאנשים שכחו (Toncheva 2015: 82) האחווה הלבנה היא בית ספר המבוסס על ניסיון שמביא ליישום ממשי בכל תחומי החיים. באחווה הלבנה יש ידע מעשי הקשור לעולמות הנסתר.
אדם צריך לעשות מסע בחייו שבו הוא נפטר מקרמה של גלגולים קודמים ומצטרף לזרם התודעה החדש המאפשר לידת ישו בתוכו, חזרתו של ישו לעולם באופן פנימי והבאת השלב הבא באבולוציה האנושית
 
סבל וצליבה
לפי דנוב סבל זאת אחת הדרכים העיקריות לעבור מחיים בעולם הפיזי לרוחני, כל אחד מאתנו סוחב את הצלב שלו, וצריך לקבל זאת באהבה. מהותה של הדרך הרוחנית והחיים זה הקרבה, הצמחים מקריבים עצמם בשבילנו, לתת לנו אפשרות לגדילה.
הצלב הוא הסמל של החומר, דנוב משתמש בסמל הצלב אבל מתמיר אותו לסמלים גבוהים יותר כגון הפנטגרם והעיגול. הצליבה היא תהליך רצוי של מוות ולידה מחדש, דנוב משתמש בסמל והמשל של גרגר החיטה המקריב את עצמו בשמחה למען תזונת האדם. הוא רואה את הצלב והצליבה במשמעות עמוקה ושונה מאחרים. באחד המאמרים שלו הוא ממשיל את הצלב לכינור וקשת, הצליבה היא דבר רצוי, הדרך היחידה לעבור מעולם הפיזי לרוחני, אלא שאנשים בורחים מכך, במקום לבקש זאת ולקבל את התהליך באהבה
המשמעות הגבוה של החיים היא סבל, אלא שצריך לסבול בשמחה, את הצלב נושאים בלב. כל אחד צריך לשאת את הצלב שלו. ישו נצלב כל יום מחדש, יש דרך ימנית ודרך שמאלית של מאגיה שחורה, הדרך הלא נכונה היא לבקש סוף לסבל, להתלונן, במעבר בין מצבים יש סבל, צריך לקבל אותו בשמחה
הצלב הוא בתוכנו, בלב ובמחשבה, צריך לטהר אותם, כל אחד מאתנו הוא צלב חי. צריך להפוך את הצלבים לעיגולים – הסמל של הנצח (ישנם סמלים כאלו ברילה). הצלב הוא הכלי שדרכו נציל את עצמנו (carr 2016: 322)
 
טיהור ותפילה
בכדי להתחבר לחלקים הרוחניים בתוכנו צריך לנקות את הגוף, המחשבות והנפש מתשוקות, השפעות לא רצויות. ישנו מאבק בעולם בין טוב לרע, בני אור לחושך. הדרך היחידה עבור הטוב לנצח זה באמצעות אהבה וטיהור, מלחמה לא תוביל לשום מקום.
אחד הכלים החשובים ביותר שבעזרתם אפשר לנהל את המאבק – מלחמה זה תפילה. תפילה היא נשימה לנפש המטהרת המיינד והלב, צריך להתפלל לאל שיטהר ליבנו המכסה על הנפש, הוא כמו אדמה, בתוכו יכולים לגדול מחשבות טובות  (carr 2016: 93)
 
מחשבה וידיעה
מחשבה משלימה את הלב, הדרך הנכונה להגיע לאלוהים זה דרך ידיעה, דנוב מאיר את המחשכים של הידיעה האנושית בנוגע לעולמות הרוח. הנצרות היא מדע החיים  (carr 2016: 160)
דנוב מדגיש עבודה של המחשבה – מיינד (carr 2016: 270), זה מקרב אותנו לאמת. ידע, בניגוד ללב אי אפשר לגנוב אותה. צריך לעשות סדר בניירות שלנו. הוא שם את המילים הבאות בפי ישו "כאשר אתה יודע בתוך עצמך את אלוהים האחד האמיתי, שהוא הסיבה שלך, היסודות והתנאים, תשיג חיי נצח".
 
"שלושה יסודות אלו בחיים, התנאים, הכוחות והחוקים – צריכים להיות מושמים במקומם המתאים". זאת המשמעות של הנצרות - המדע של החיים. נצרות זה פעולה נכונה של החוקים, סידור של האדם, פילוסופיה המשחררת את הנפש האנושית מדברים שליליים וגורמת למערכת לעבוד נכון. כך משיגים ישועה, כשהמחשבה והלב פועלים נכון התנאים לחיי נצח יופיעו.
כשכל הברגים והאומים יחוזקו למקומם, המין האנושי יכנס לתקופה חדשה ויגלה את חיי הרוח והנצח. כוחות שמופיעים בזמן הזה יגרמו לתהליך לקרות. אביב רוחני שיתגבר על החטא, מוות, פשע, עם אמונה וידע חיוביים. ירפא חסרונות אנוש, אירוע שנמצא בפתח העידן שלנו יביא את הסביבה הנכונה לנפש, ובסופו של דבר למודעות חדשה שתופיע תחילה בתת מודע, ולאחר מכן למודעות על שתחבר אותנו לעולם המלאכי.
דנוב משרטט את הדרך לידיעת האל צריך שיהיה לנו מיינד גמיש ומקבל, לחשוב חיובית ומרומם, לדחות מחשבות רעות. ישו אומר "אני הדרך, האמת והחיים", הדרך זה שיטה, האמת זה המיינד, שבעזרתו אדם לומד להבדיל בין טוב לרע, החיים זה האמנות שבה הוא יוצר את הבגד שהוא לובש.
דנוב במהלך חייו עודד לימוד אקדמי ושלח את תלמידיו הקרובים ביותר להשלים את השכלתם (אייבנהוב לדוגמא). בתוך חומר הלימוד ישנם ניצוצות של אור שאפשר לחלץ אותם רק בדרך של גנוסיס, ידיעה בלתי אמצעית.
לפי טונצבה אחד הדגשים החברתיים של דנוב זה ההשכלה, ובכך הוא ממלא חלל בחברה הבולגרית שנטתה לדת ואמונות טפלות. אלא שהשכלה זו מובילה, כמו במקרה שלו, לידיעה מסוג אחר
 
האדם השמימי וחיי נצח
דנוב מתאר ארכיטיפ של אדם, המתגלה גם בדמותו של ישו, אדם רוחני שיכול לבוא ולשכון בתוכנו, אדם שהוא המשלים של האל. לאדם תפקיד מרכזי ביקום, הוא מקשר בין העולמות, בין הפיזי לרוחני, ויכול להגיע לדרגה של מלאכים, שרפים ואף אלוהים (Toncheva 2015: 86).
לפי דבריו האדם נוצר לפני 250 מיליון שנה בעזרת ירידה של רוח האדם לאדמה, הוא עדיין לא השלים את ההתפתחות שלו, וזה יעשה דרך השפעה של גופים שמימיים ופיתוח גופים רוחניים. ישנם סוגי אדם מפותחים יותר ביקום, האדם הוא מיקרוקוסמוס ונמצא ביקום כולו  (Toncheva 2015: 92)
המטרה של האדם החי בכדור הארץ כיום היא להגיע לחיי נצח, להתחבר לארכיטיפ האדם היקומי ועל ידי כך להתגבר על חוק הקרמה ולהתחבר לחוקיות גבוהה יותר, לעולם של מלאכים, אפשר להגיע לישועה גם ברמה העולמית, וגם ברמה האישית. חיי נצח הם אפשרות המופיעה בפסוקי הברית החדשה, לא משהו שאין להשיגו.
האדם הארכיטיפי מתגלם בדמותו של ישו. ישו הוא מסתורין ולא נדע אותו עד שיתגשם בתוכנו, יהפוך לבשר מבשרנו. אנחנו נהפכים לישו, ואז מתגברים על המוות. בדרך צריך ללמוד איך לסבול. יש כאן תפישה של האדם השמימי שבא לחיות באדם הרוחני, התיאוזיס של הנזירים ההיסכיים, או ספר חנוך של הבוגומילים. דנוב מתייחס רבות לפסוק "הנה האדם" ecce homo המופיע בברית החדשה בכדי להסביר את המבנה הדואלי של האדם המורכב מחומר ורוח, והאפשרות שלו להפוך לאדם שמימי ולזכות בחיי נצח.
 
פוזיטיביזם וחיים מוסריים
דנוב מציג תורה קוהרנטית פוזיטיבית מוסרית המעודדת אדם לפעילות, התפתחות, עשיית טוב בעולם, שירות לחברה.
בעולם יש שני חוקים: חוק הניגוד שהוא שלילי, וחוק הדומה שהוא מקדם וחיובי. חוק הדומה קשור לביטול העצמי.
ישו רוצה שנהיה משרתים, ואז האל אוהב אותנו, אם אתה רוצה להיות אדון, אין מקום לשני אדונים ואדם עובר לחוק הניגוד. ישו הגיע לכאן לבסס חוק הדומה, וזה מייצר את פירות הרוח (carr 2016: 287) אותם מתאר פאולוס באגרת אל הגלטיים. דנוב מרחיב לגבי התכונות הנדרשות מהאדם המוסרי:
בעולם האלוהים: אהבה זה האב. שמחה זה האם. שלום זה הבן
בעולם המלאכים: ארך רוח זה האב. נדיבות, חמלה זה האם. טוב לב זה הבן
בעולם בני האדם: נאמנות, אמונה זה האב. ענווה זה האם. רסון עצמי זה הבן.
הצעד הראשון בדרך רוחנית היא שיהיה לך אבא ואמא – אמונה וענווה, וזה הופך אותך לבעל ריסון עצמי, אחרת אתה בן ממזר.
אם אדם רוצה להתהלך בין מלאכים הוא צריך סבלנות ונדיבות ואז הוא נהיה חומל
בכדי להיות עם אלוהים אדם צריך קודם כל אהבה, ופועל יוצא שלה: שמחה ושלום.
דנוב מדבר על שלוש תכונות שהם הבסיס לחיים נכונים: אהבה, חוכמה ואמת. ואלו נתמכים על ידי צדק ומעלה.
נצרות היא מדע פוזיטיבי (carr 2016: 334) שמלמד אותנו איך לחיות. נשים וגברים מיישמים אותה באופן שונה. הדרך הגברים היא להיות אקטיבי באופן פיזי, מנטלי ורוחני, הדרך לנשים היא יותר פנימית מכיוון שיש את המפתח למלכות אלוהים.
 
חוקים טבעיים
ישנם חוקים אוניברסליים ששולטים ביקום ובחיים, כמו חוק הדואליות, עיקרון החמש ועוד. שני החוקים הבסיסיים החוזרים ומופיעים בתורתו ושולטים על החיים הם חוק הניגוד – הפועל ברמה הפיזית, וחוק הדמיון/האהבה הפועל ברמה הרוחנית.
ברמה אחרת שלהם דנוב מדבר על חוק החיבור וחוק ההכפלה, אהבה מביאה להכפלה כמו במשל של הלחם והדגים. דנוב משתמש באופן מפורש במילה "חוקים".
ישנם שני זרמים ביקום, אחד מלמעלה למטה, והשני מלמטה למעלה, האדם צריך לשים עצמו במקום הזרם העולם.
בנוסף לדואליות דנוב מתייחס הרבה לשילוש ולפנטגרם – המחומש. השילוש מהווה אחד מחוקי היקום, מדובר על זרמי אנרגיה ועל שלוש תכונות באדם: חוכמה, אהבה ואמת. דנוב משתמש בשילוש בהתייחסויות שונות המדברות על דרך רוחנית ומבנה העולמות הלא נראים.
הפנטגרם מייצג חמש השפעות, חמישה צבעים, חמש תכונות של הנפש הפועלות באדם. זהו סמלו של האדם הקשור לחמישה החושים, חמישה הפתחים בראש, חמש האצבעות ועוד.
מעבר לחוקים המספריים דנוב מתייחס הרבה לחוק הקרמה שהוא אחד מהחוקים הבסיסיים השולטים ביקום, אין ספק שבהשפעה מזרחית.
הלימוד של החוקים באחווה הלבנה קשור להיבטים המעשיים שלה הקשורים לאוכל, נשימה, סדר יום ועוד, הנשענים על המדעים האזוטריים המערביים, ולאו דווקא על הנצרות. וניתן למצוא בהם השפעה של תורות מזרחיות, התיאוסופיה ואולי גם האנתרופוסופיה.
 
אור ועולמות רוחניים
האור הוא מוטיב חוזר בהרצאותיו של דנוב המתבסס על פסוקים בברית החדשה, השמש לה סוגדים בבוקר היא אך סמל של האור הרוחני, מה שהנזירים ההיסכיים קראו "האור של הר תבור".
הנפש האנושית שואפת לאור כמו זרע באדמה, הזרע מצמיח עץ נושא פירות שהם מעשים טובים שנובעים ממחשבות ורצונות נכונים. האור מביא בהירות ואהבה, גן עדן הוא בלב ולא בשמיים. מי שמטהר נפשו מסוגל לקבל את האור הרוחני.
השם: אחווה לבנה, מרמז על האור הלבן, הנסתר, שנברא ביום הראשון של הבריאה, וממנו נובעים כל הדברים, אלא שאור זה נשבר לצבעים. דנוב משתמש בחמישה צבעים כדי לאפיין את הקדושה: אדום, כחול, צהוב, לבן וירוק. אחד הספרים המרכזיים והחשובים שלו, שקשור להתגלות שהייתה לו בארבנסי Arbanasi  ב1905 נקרא עדות קרני הצבע Testimony of Color Rays בו הוא מחלק את פסוקי הברית החדשה והישנה לחמשת הצבעים ומתאר אותם כחמש השפעות יקומיות.
אור וצבע מעבר להיותם כוחות בפני עצמם משמשים כדימוי טוב לתאר את העולמות הלא נראים. היקום מורכב מחומר ורוח שלובים זה בזה, העולם הרוחני מורכב משמימי ורוחני, ויש בו מדרג של אנרגיות וישויות כגון כרובים, שרפים, רבי מלאכים ומלאכים. ביקום ובאדם חלקים לא פיזיים שונים: אסטרלי, מנטלי, סיבתי, אטמי, בודהי. גופים אנרגטיים שונים (Toncheva 2015: 85), אדם מסוגל לצאת מגופו ולטייל במרחבים האסטראליים.
בן האור מתעלה מעל הסבל של העולם, מתקשר עם רוחות אור חזקות ומשתמש בשני הצדדים, טוב ורע של החיים להתפתחות הוא מאוזן, שמח ומשדר זאת לעולם
 
הכרייסט – ישו
ישו נתפש על ידי דנוב כזרם, השפעה, חלק מהותי מהאלוהות, ויחד עם זה אדם שהופיע היסטורית. ישו מדבר דרך דנוב, ומזוהה אתו, הוא ראש היררכיה של ישויות אנרגטיות הנקראת האחווה הלבנה, ישו מופיע בזמן הזה, אבל לא בצורה פיזית, אלא בצורת אנרגיה של אהבה שמתעוררת בתוך בני האדם, ויחד עם זאת הוא פועל, מנקה ומטהר את העולם.
ישנו מדרג של מלאכים – אנרגיות שישו נמצא בראשם – אבל זה לא ישו הפיזי אלא אנרגיית הכרייסט
ישו וכרייסט הם שתי נקודות משען: ישו זה האדם שסבל על פני האדמה, הנפש האנושית, כרייסט זה האדם שניצח, שמשרת את האל. צריך להיות גם ישו וגם כרייסט
הכרייסט של דנוב מזכיר במידה רבה את הכרייסט של שטיינר  stiener חזרתו של ישו בזמן הזה תהיה אור פנימי שיזרח "במוחותיהם וליבם של האנשים"
בני אדם צריכים ללמוד איך להזין עצמם בדברים הנכונים, לתרגל ריקון המחשבות ונתינת מקום רק לאל, אפילו כמה דקות ביום. להתמלא בישו,
 
האוכריסטיה
באחווה הלבנה לא מייחסים משמעות רבה לטקס האוכריסטיה, במקום זאת דנוב מעביר את המשמעות שלו לאכילה היומיומית, אנחנו אוכלים כל יום, גרגרי החיטה והצמחים מקריבים עצמם בשבילנו. זה המשמעות של לאכול את בשרו של ישו (carr 2016: 332). (ההרצאה גרגר החיטה מתייחסת לכך במרומז.
גם באופן מעשי, דנוב מדריך את חניכיו איך להכין לחם מיוחד, אותו הם אוכלים במחנה הקיץ שלהם – בית הספר בהרי רילה. החזון שלו הוא לחם בחינם לכולם. בזמן האוכל אומרים ברכה, היין נחשב על ידי דנוב כמטמא את הגוף, בדומה לתפישה הבוגומילית, ולכן לא משתמשים בו בטקסים ובארוחות. מים תופשים את מקום היין כמרכיב של הקדושה, דנוב מקדש מעיינות בהרים ומכוון לשתייה של מימיהם כמביאים ברכה ובריאות.
 
העולם הזה והכנסייה
לפי דנוב העולם שלנו נמצא במצב לא טוב, נפילה של עץ הדעת, אנשים מבוססים בחלקים הנמוכים שלהם, החברה חומרנית, הכנסייה מעוותת ורחוקה מתורתו של ישו, אין בה קדושה, והביקורת שלה עליו נובעת מכך.
אלוהים הוא מציאות פנימית, סביבה פנימית שדרכה הנפש יכולה לחזור לחיים המקוריים שלה. כשאדם מאבד את הקשר עם הסביבה הטבעית שלו המשמעות היא מוות, ולכן על הלב והמיינד להיות שני סוכנים שיחברו את הנפש עם הסביבה הטבעית שלה שהיא אלוהים, ואז לא נדע מוות.
הכנסייה האמיתית היא הטבע.
דנוב אומר שהכנסייה הרגילה טועה, הבישופ זה הרוח, המקהלה זה הרגשות והרצונות. המקדש זה האדם ולא הבניין, כמו הבוגומילים הוא יוצא נגד מבנה הכנסייה הרגיל, הם לא יודעים את המשמעות האמיתית של הנצרות שהיא רכישת חיים חדשים, ידע, כוח, אצילות, חיי רוח (carr 2016: 232)
דנוב הוא מבקר חריף של החברה והלאומיות הבולגרית בראשית דרכו, עד כדי כך שבמלחמת העולם הראשונה הוא מושם במעצר בית לאחר שמטיף כנגד המעורבות של בולגריה במלחמה. הוא טוען שהמנהיגים הלאומיים לא מוכשרים להנהיג את עמם.
 
מורה ואחווה
המורה האמיתי הוא ישו, אין מורים ארציים, דנוב רק מעביר את דבריו של ישו, העבודה הנכונה היא בין האחים והאחיות, כפי שהיה בכנסייה הנוצרית הקדומה, במטרה לחדש את מסורת האחריות הדדית והמשימה משותפת.
דנוב מגבש הוראתו סביב שלושה מושגים: אהבה, חוכמה ואמת. אלו מכוונים
1 לעורר את הנפש האנושית לחיים שמימיים וליצור את הגוף הרוחני של האדם.
2 ללמד את דרך החיים הרוחנית ולתת את האינפורמציה הנחוצה על היקום, לגלות בהדרגה את האמת הגדולה של החיים והידע הקדוש של המבנים, תפקודים ומטרות של האבולוציה הקוסמית.
3 לשחרר את הנפש האנושית מאשליות הקיום החומרי ולחשוף את העתיד המזהיר של החיים במודעות גבוה.
האחווה הלבנה קיימת מתחילת הבריאה, ישויות של אור שהדריכו את המין האנושי במהלך ההיסטוריה ובראשם הכרייסט – ישו. כל המורים הגדולים וכל התורות קשורות אליהם. הם יצרו את כל בתי הספר האזוטריים במהלך ההיסטוריה וניתן למצוא את עקבותיהם וחוכמתם בכל הדתות והתרבויות  (Toncheva 2015: 83), ואכן השם של האחווה בתחילה היה ה"שלשלת".
 
המושלמים
דנוב מתייחס לעשרת הדברות כמו אל תרצח ומרחיב את משמעותם אף מעבר למה שהרחיב ישו, "לא להרוג" את הכוונה הטובה של האחר, את ההרגשה והתשוקה, לא להרוס אמונה של אחר.
הסימנים של אדם הורג הם חוסר שביעות רצון, חמיצות, כעס, חוסר סיפוק.
דנוב מרחיב על "לא לגנוב", מחשבות ורצונות טובים של אדם, אהבות, אנרגיות
"אל תישא עדות שווא", אם אדם מקבל מחווה הוא צריך להחזיר באותו מטבע.
"כבד את אביך ואת אימך" – הנפש זה האם והרוח זה האבא, הגוף הוא ילד הנפש והרוח. האב והאם הם בתוך האדם, המשך המצווה הזאת לפי מתי הוא "ואהבת לרעך כמוך". דנוב אומר שהרע (השכן) של האדם זה המחשבות והרצונות הטובות שלו, לאהוב את רעך משמעו לשתול בגן את הפירות הטובים ביותר. דנוב אומר שהרחבת המשפט היא לתת את כל מה שיש לך לעניים, לשרת את העולם, בצורה מכובדת ואמתית, בלי להכריח אף אחד, להיות אמתי לנפש ולרוח שלנו, להשתחרר ממחשבות שליליות. אנשים רעים זה בגלל חיים קודמים שלהם, הם צריכים לשרוף את הקרמה.
מעבר על המצוות מנתק את הקשר שלנו עם אלוהים ויכול לגרום לנו להיות חולים.
ובכן מה הדרך?
היא רק למושלמים perfect יש כאן רמיזה לתורה של הבוגומילים.
 
עץ החיים ועץ הדעת
כמו רבים לפניו דנוב משתמש במשל ובדוגמא של עץ הדעת ועץ החיים, ובעצים באופן כללי.
עץ החיים (carr 2016: 316) זה השאיפה של הטבע אל האלוהי, לנשגב, למעלה.
עץ הדעת זה התנועה למטה.
ישו הזיז את המין האנושי אל הזרם העולה, וזה נקרא התחייה.
רוח הקודש – זה התורה של התפתחות אנושית הרמת האדם. ישועת האדם.
בעולם יש שני חלקים, אחד שואף למעלה, רוחני וטהור, השני מושך כלפי מטה, זמני וארצי, התכחשות לעולם היא לחלק הארצי. אנחנו קשורים בחבלים דקים לעולם הארצי אותם צריך לנתק.
ישנם אנשים עם תדרים מוארים וכאלו עם תדרים חשוכים, כשישו מת האדמה הוחשכה, הוא ירד לשאול ולימד שם, גם אנחנו בשאול. התדר של ישו נכנס בכל מקום ויעזור לנו לעלות למעלה. העץ שורשיו בקרקע וענפיו בשמיים, הוא עוזר לעשות את המעבר מהארץ לשמיים, ונותן פרי
 
העידן החדש
מרכיב מרכזי בתלמודו של דנוב הוא התייחסות לעידן החדש שמתחיל לפי דבריו ב1914. יש בתורת האחווה מרכיב נבואי חזוני אבל לא בהכרח אפוקליפטי, דנוב מפרש את נבואות האפוקליפסה בברית החדשה בצורה מרוככת ואיננו נביא זעם, אלא מטיף לאהבה ותקווה ברוח היואכיזם הפרנציסקני מהמאה ה13. הוא מאמין שהעידן החדש הוא זמן שבו הרוח תשלוט בעולם ואנשים יעברו התפתחות של המוח וחלקים רוחניים, זה יביא למהומה והרס מהצד האחד, ולתחילת הגאולה והחזרה למצב המואר הראשוני של האדם מהצד השני.
העידן הזה הוא צעד ראשון לקראת מודעות קולקטיבית גבוהה, הביטוי של זה הוא שאנשים יחיו למען הכלל, ולא למען עצמם, יתגברו על האגו. זאת תהיה התכונה של התקופה השישית שיובילו הסלאבים הידועים בהקרבה העצמית שלהם (Toncheva 2015: 84), מה שישלוט זה האהבה.
פריצת מלחמת העולם הראשונה ב1914 כמו הוכיחה את נבואותיו של דנוב והטפותיו כנגד השתתפות בולגריה במלחמה התגלו כנכונות והביאו לחיזוק התמיכה בו והערכתו גם על ידי גורמי ממשל וממסד רשמיים.
 
היבטים מעשיים של התורה
האחווה הלבנה מאופיינת בכך שהיא בית ספר אזורטי מעשי שבו מלמדים פרקטיקות יישומיות לכל תחומי החיים, החל מרפואה וכלה בגידול ילדים. הכלים שבהם משתמשים להתפתחות אישית הם : תפילות, מדיטציות, חזרות, שימוש במקורות – ברית חדשה, כדרך להתחבר לאלוהים.
הכלים שבעזרתם עובד האדם על עצמו הם: התבוננות עצמית וניתוח עצמי, בקרה עצמית. כיוון של מחשבות, רגשות, פיתוח איכויות, תכונות טובות. יצירת קשר בין גוף ונפש והחלקים השונים של הנפש והגוף, תנועה, מילה, מוזיקה, יציאה לטבע.
הריקוד הפניאוריתמי הוא תרגולת מרכזית בעבודה הפנימית וגם בסוג נוסף של עבודה הקשור להרמוניה בין אנשים ובחברה, עזרה הדדית ותמיכה
הספרות על האחווה הלבנה עשירה בתרגולים שונים והנחיות בתחום המזון, נשימה, מחשבה, ריפוי ועוד.
 
תפילת אבינו שבשמיים
תפילה זאת הייתה מרכזית אצל הבוגומילים (וקבוצות גנוסטיות אחרות כגון המסליאנים) שחזרו עליה שמונה פעמים ביום. וראו רק בה אמת מוחלטת, היא אומצה ומשמשת ככלי מדיטציה מרכזי במסגרת מסורת התיאוזיס וההיסכייה הנוצרית. רבים מהמיסטיקנים הנוצרים התייחסו אליה ונתנו לה פרשנות משל עצמו, ומעניין לבדוק את התייחסותו של דנוב אליה. וכך הוא אומר:
אבינו שבשמיים (carr 2016: 55מתי פרק ו' 9-10
הפסוק מתחלק לשלושה: ראשית עלינו לקדש שם אלוהים בהתייחסות לגוף, שנית לרצות את ביאת מלכות אלוהים שמתייחסת ללב, ושלישית למלא רצון אלוהים שמתייחס למיינד.
רק אנשים שמודעים לעצמם יכולים ללכת בעקבות האל. יש מצב גבוה יותר של מודעות על,
צריך להבין תחילה את שם אלוהים – יתקדש שמך, לפתוח עצמנו אליו לסדר את הלב, הגוף והמחשבה. ולשמור את שם האל טהור בלב
דנוב לימד טכניקה של נשימה המלווה תפילה המתייחסת לתפילת אבינו שבשמיים, הטכניקה מזכירה את טכניקות ההיסכייה של הנזירים בהר אתוס (carr 2016: 77)
נשימה פנימה – מלווה בפסוק: "לוואי ששם אלוהים יתקדש בתוכי".
עצירת הנשימה – מלווה בפסוק: "לוואי שממלכת אלוהים וצדקתו ישלטו בי".
נשיפה – מלווה בפסוק: "לוואי שרצון אלוהים ייעשה".

 
קראו את המאמרים הבאים על האחווה הלבנה - לחצו לקישור:
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו