הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אנגליה ההיסטורית - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה אנגלית מהתקופה הקלאסית ועד ימי הביניים
 
הגעת הרומאים

הבריטונים חיו בשלווה באנגליה עד שהגיעו הרומאים וכבשו אותם. מאבק קשה התנהל מול האליטות הדתיות חברתיות שלהם שנקראו דרואידים התמקד באי של אנגלסי בצפון ויילס. בסופו של דבר הבריטונים נכבשו והתמזגו בממלכה הבריטית רומאית, הנשים שלהם נישאו לשליטים הרומאים ונוצר מעמד שליט חדש שחי בערים והוא שילוב של בריטונים מקומיים, מתיישבים רומאים, ואנשים מכל רחבי האימפריה, אנגליה הייתה חלק מעולם גדול ורחב, ובה בעל מאפייני תרבות דומים לכל מקום אחר באימפריה, אך עם גוון מקומי, שהחשוב ביותר שבו היה השימוש בשפה הקלטית העתיקה.
 
בסוף המאה ה4 לספירה מחליטים הרומאים לנטוש את בריטניה, להוציא משם את הצבא, ולמעשה הם מפקירים את התושבים לפלישות של שבטים גרמניים שנעו אז בכל רחבי אירופה, כתוצאה מהלחץ ההוני עליהם והרצון לכבוש אדמות חדשות ופוריות, להתיישב או סתם לזכות בשלל. מהמאה החמישית לספירה אנגליה נתונה לפלישות של שבטים גרמניים שנקראים אנגלו סקסים, הם משתלטים על רוב רחבי האי ודוחקים את התושבים המקומיים לאזורים נידחים כמו ויילס או קורנוול. בסופו של דבר הם מקימים ממלכות חדשות וכתוצאה מהמיזוג שלהם עם התושבים המקומיים נוצר עם חדש שמדבר שפה חדשה, הלא היא האנגלית. אלא שויילס נשארת עצמאית ונהיית במשך מאות השנים לאחר מכן ועד היום מעוז האוכלוסייה הברטונית המקורית שמשמרת את השפה העתיקה ועל כך גאוותה.
 
במאה ה4 נשלטה אנגליה על ידי הרומאים והנצרות הקלטית הקדומה החלה להתפשט בה. אולם במאה החמישית, עם התגברות סכנת הפלישה של השבטים הגרמניים, הן לאנגליה והן לרומא, החליטו הרומאים לעזוב את אנגליה, והתושבים המקומיים הופקרו לנפשם אל מול איום הפלישה הצפוי. דמות מלך אגדתית בשם ארתור הצליחה לאחד אותם ולעצור, לזמן קצר, את השבטים הפולשים, דמות זו היא דמותו של המלך ארתור, שנתפש בהיסטוריה האנגלית כדמות המלך האידיאלית, מלך הצדק, שמלכותו תקדים את בואה של מלכות שמים, בסופו של דבר נתפרקה ממלכתו של ארתור והוא עצמו נפצע והועבר לאי האגדי של אוולון, שם הוא מחכה לזמן שבו אנגליה תצטרך אותו שוב. אבל האגדה נשארה, והיא מופיעה בפעם הראשונה בספר שנקרא "החומר של בריטניה" שנכתב על ידי הנזיר וויליאם ממלברי במאה ה12. גם אגדות הגביע הקדוש מופיעות בזמן הזה, בכמה וורסיות, כשבוורסיות המאוחרות יותר בכמה שנים הם קשורות לסיפור של המלך ארתור וחבורת האבירים שסביבו, הלא הם אבירי השולחן העגול.

לפי האגדות יוסף מארמתיה הגיע לאנגליה בשנת 70 לספירה ובאמתחתו הגביע הקדוש, אותו גביע שממנו ישו שתה בסעודה האחרונה ואליו נאסף דמו לאחר שנצלב. יוסף מארמתיה מייסד באנגליה שולחן וסביבו 12 תלמידים ומתחיל את הנצרות. הגביע הקדוש נשמר בידי צאצאיו של יוסף בטירה מסתורית. בריאות הארץ וברכתה תלויים בשמירה של הגביע על ידי צאצאיו של יוסף. אחד מהצאצאים השומרים על הגביע חוטא בחטא התאווה וכתוצאה מכך הגביע נעלם והארץ סובלת. צאצא זה נקרא המלך הדייג. הגביע מופיע באופן פלאי לפני אחוות השולחן העגול של המלך ארתור והופעתו גורמת לאבירים לרצות לצאת ולחפש אותו. רק אחד מצליח להגיע אליו, הלא הוא גלהד, האביר המושלם, והוא נהפך להיות שומר הגביע במקום המלך הדייג ועל ידי כך מחזיר את הברכה אל הארץ.
במאה ה11 פולשים הנורמנים לאנגליה ומקימים בה מלוכה ומתחילה ההיסטוריה של אנגליה כפי שאנחנו מכירים אותה היום.


 

דואליזם מלכותי

על שלט האצולה הרשמי (הרלדיקה) של מלכי אנגליה המגן האנגלי מופיעים מתנוססות המילים: "הזכות לאלוהים ושלי" (dieu et mon droit). מילים אלו מהוות מוטו (מאיטלקית – התחייבות), המלמדת  יותר מכל אופייה הכפול של השאיפה האנגלית לאידיאלים: מצד אחד חתירה לאינדיבידואליזם – אנשים ייחודיים בעלי זכויות, ומן הצד השני לאמונה דתית, חתירה לשירות הכלל החברתי,  וחיפוש דתי ורוחני. לא בכדי נולדה המגנטה קרטה דווקא באנגליה, ותהליכים דמוקרטיים פרחו בה, בצד שגשוגן של הכנסייה האנגליקנית והממלכה המפוארת ביותר במערב.
דואליות דומה ניתן למצוא  גם בסמליות של חרבו האגדתית של המלך ארתור - אקסליבר (מוצגת באולמות האבירים בטינטג'ל); צדה האחד של החרב קשור למחויבויות כלפי האדם, ואילו צדה השני - לחובות כלפי האלוהים. הנקודה בקצה מסמלת צייתנות, וכשהופכים אותה היא נראית כמו צלב. באופן זה, עשויה החרב לשמש כלי לשלטון טוב, אך גם להרג. החרב, שמסמלת את האופי הגברי, ניתנה לארתור על ידי גבירת האגם בתוך נדן עתיר קסם, המגן על נושאו מפני איבוד דם בקרב,  חרב זו מהווה כלי אבחנה בין טוב ורע הנובעים משילוב של האינדיבידואל ושל הכלל.
 
אוכלוסיית אנגליה היא תערובת של בני האצילות הנורמנית שכובשת אותה בתחילת המאה ה11, יחד עם צאצאיהם של פולשים גרמנים וויקינגים, ועם שרידי מתיישבים רומאים והעמים הקלטים המקוריים. כפועל יוצא מהווים ערכיה שילוב בין אלו של הפרא האציל הגרמני, יחד עם ציוויי מוסר נוצרי קתולי מחד, ומאידך קשר עמוק לטבע, וציות לאינסטינקט ולזרימה קלטיים, וכל זה ממושטר באמצעות הסדר והארגון המעשיים להפליא האנגלוסכסיים.
סמל הממלכה המאוחדת נושא עד היום את דמותו של היוניקורן, בעל חיים פלאי, לבן, טהור, חד הקרן, שאותו רואות רק בתולות בליל ירח מלא, ואריה[1] שהוא סמל השלטון והעוצמה הארציים, הזוהר כמו השמש ונראה לעיני כל. 

נורמנים

הנורמנים הם עם שנוצר כתוצאה משילוב של פולשים וויקינגים, פלמים בלגים וקלטים צרפתים בצפון צרפת במאה ה9-10 לספירה. הם יצרו ישות תרבותית נוצרית חזקה ומתקדמת, והקימו ממלכות בתחילה בנורמנדי בצפון צרפת, ולאחר מכן באנגליה אותה כבשו ב1066, בדרום איטליה וסיציליה, צפון אפריקה, ולימים עם תחילת מסעי הצלב באנטיוכיה וארץ ישראל.
רבים מהצלבנים היו נורמנים, בדרום איטליה הוקמה ממלכה נורמנית חזקה ונכבשה סיציליה מידי הערבים, באנגליה הם יצרו תרבות חדשה וחזקה בשילוב עם האנגלוסקסים, בצרפת הם אימצו את השפה הצרפתית, האמונה הקתולית, אך בשילוב האמונה הנורדית הקדומה. במילים אחרות הנורמנים היו הכוח המוביל באירופה, לוחמים נועזים שניסו לכבוש שטחים (אך כשלו) גם מהאימפריה הביזנטית, ובמיוחד ביוון. אלא שמאחורי הלוחמניות הייתה אמונה דתית עמוקה וערכי תרבות סובלניים. הנורמנים נודעו בפיתוח אמנות האדריכלות ובמיוחד ביצורים וכנסיות רומנסקיות, ובאומנויות המוזיקה והשירה. שחלקה הם למדו מהערבים.

   
 
[1] מקורו של האריות בשלטי הממלכה מעניין במיוחד. הצרפתים ראו את עצמם כצאצאיו של שבט יהודה, שסמלו ארי (לפי ברכת יעקב 'גור אריה יהודה') מנהיגי אירופה הנוצרית ושושלות האצולה (חלקם אף התייחסו באופן פיזי לשושלות בית דוד ונסיכי יהודה). מכאן האריה הצרפתי, משם הוא עבר למלכי אנגליה.

 
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו