הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אפולו - טיולים לרחבי העולם

אפולו - אל השמש היווני

אפולו הוא אל השמש היווני, בנם של זאוס ולטו הטיטנית, אח תאום של ארטמיס.
בהיותה בהריון נדדה לטו על פני תבל כולה בכדי למצוא מקום ללדת. אולם כולם פחדו מזעמה של הרה, אשת זאוס הקנאית. לבסוף הגיעה לטו לאי דלוס, שם סבלה תשעה ימים ולילות מצירי לידה, שכן הרה מנעה ממנה עזרה. אפולו נולד ביום השביעי – והמספר שבע מקודש לו.
ההמנון לאפולו מתאר את לידתו על ידי לטו, קנאתה של הרה, השמחה על לידתו בין האלים, מסעותיו בארץ למצוא מקום לייסוד פולחנו. מאבקו במפלצת הפיתיה, הבאתם מכרתים של כוהני מקדש דלפי וייסוד המקדש בדלפי.
לפי מירצ'ה אליאדה אפולו הוא כוח מאזן, הוא נולד לא רצוי, לא הייתה אדמה שתהיה מוכנה לקבל את לטו – אמו ללידה, מפחד זעמה של הרה, ולאחר לידתו נאלץ להרוג את הדרקון – נחש הפיתון, שאיים על חייו. אלא שלאחר מעשה ההרג בא הטיהור, הוא טיהר עצמו והקים במקום מגורי הפיתון את המקדש של דלפי, המוקדש לאפולו הפיתוני, משלים בתוכו את הניגודים.
 
התאומים אפולו וארטמיס היו קשתים – הוא בקשת וחץ מזהב, מכיוון שהוא השמש הזהובה. היא בקשת וחץ מכסף, מכיוון שהיא אלת הלבנה. החץ של אפולו מסמל את היכולת המנטלית של הקרנה, מודעות, וקווי אנרגיה המרשתים את כדור הארץ. אפולו יכול לראות למרחקים ויש לו פרספקטיבה כוללת, הוא אוהב דברים בהירים ומוגדרים, סדר והרמוניה ומעדיף את המודע על הבלתי מודע.
החזיונות של אפולו ממריצים את התבונה ומכוונים את הדעת למדיטציה, מובילים לחוכמה. החץ קשור לשליטה על המרחק, התנתקות מהמיידי והקונקרטי. השימוש בו מחייב שלווה ורוגע, ריכוז, הקשת והחץ מסמלים את הניגודים והשימוש בהם את חיבורם.
 

 

תכונות אפולו

אפולו ידע לאן הוא רוצה ללכת, מה הוא רוצה להשיג בכדי להצליח. הוא תמך בחוק ובמתינות, סיפק את המבנה החברתי להסדרת מחלוקת כדי שהקהילה תוכל לתפקד. הוא תואר כעלם יפה תואר ונטול זקן, בעל עוצמה גברית. טהור ומרוחק. מסיבה זו ואולי אחרת, באהבותיו לא הצליח, ואלו נגמרו תמיד בטרגדיות או בדחייתו.
הוא לוגי, מחפש את האובייקטיביות ולא את הסובייקטיביות, מתכנן לעתיד, בנו המועדף של זאוס. הוא אל המוזיקה המסודרת, הקלאסית, ההרמונית.
אפולו הוא אל האור – פוביוס הזוהר ולפיכך גם ההשראה, המעניקה לנפש את אשר מעניק האור לעולם. בהיותו מהיר ועז כאור, הוא אדון השירה, המרומם בני אדם באמצעות התפרצות העוז.
 
לפי הוראותיו של זאוס הוא הביא חוקים ותרבות לבני אדם. אפולו הוא הפרשן הלאומי, מביא חוק וסדר, הוא מוסר דבריו באמצעות האורקלים. הוא היחיד שיכול לטהר מרצח.
אפולו הוא אל הנבואה, מייצג השראה נבואית וגם אחרת, אך אין זו השראה אקסטטית כמו זו של דיוניסוס, אלא רצינית, מהורהרת, מרוכזת.
הפיתיה בדלפי מתוארת כשלווה, מאופקת, מרוכזת, כמו האל שאותו היא מייצגת. היא נבחרה מבין האיכרות, והתנבאה במועדים קבועים. בין אם זה על ידי גרגרי קטניות שחורים ולבנים, שסימלו את הכן או הלא, או על ידי פסוקים שיריים אניגמטיים. המוזה שלה הייתה זו של המשוררים. היא מקבלת את אור העתיד בצורת חזיונות. אפולו נכנס לגוף שלה.
 
שני הכלים של אפולו הם הנבל והחץ וקשת. "תנו לי את הנבל ואת הקשת. אני אבשר לבני האדם מהו הרצון הבלתי משתנה של זאוס" (המנון לאפולו 132).
הנבל מסמל את ההרמוניה, הזרימה, הוא מכשף את כל השומע אותו, הוא מסמל שכחה. ומשלים את הקשת.
"הרמוניה היא תוצאה של מתח בין ניגודים, בדומה לזה שבין הקשת והנבל" הרקליטוס
 
אפולו מגלה לאנושות את הדרך המובילה מחזון של הגדת עתידות לחשיבה. "היסוד הדמוני, ההכרחי לכל ידע נסתר, נעקר. הלקח העליון של אפולו מתרכז בנוסחה הנודעת של דלפי, "דע את עצמך" .
התבונה, המדע, החכמה, נחשבות לדגמים אלוהיים, מתנת האלים, ובראשם אפולו. השלווה של אפולו הופכת אצל היוונים לסמל השלמות הרוחנית, ומכאן לסמל הרוחניות עצמה.
אלא ששלווה זו מושגת לאחר מלחמות, הרג, הטהרות, וקונפליקטים, אחד המרכזיים ביניהם הוא זה שבין דיוניסוס לאפולו, שבסופו של דבר משתפים פעולה בצורה הרמונית.
 

 

 
המרכז הנבואי בדלפי

אפולו השתלט על דלפי והפך את דלפי למקום הנבואות שלו, מייסד את האורקל של דלפי.
על מקדשו נחקקו שתיים מאמרותיו "דע את עצמך", ו"הכול במידה".
אמרות נוספות נחקקו באקדמיה באתונה שהייתה בהשראת אפולו.
לאפולו היו כמה אמרות נפוצות:
"רסן את רוחך".
"שים לב לגבולות".
"שנא את הגאווה."
"נצור לשונך."
התהילה אינה כוח".
שלוט בנשותייך."
 

אפולו לפי הוגי דעות גדולים

לפי רודולף שטיינר: האלים היוונים הינם כוחות נפשיים אותם אנחנו קולטים מבחוץ, כשיש יד מכוונת לטוב בכל, זאת השפעת המלאך מיכאל, המכניע תחת רגליו את כוחות התוהו – הדרקון. לאפולו תפקיד חשוב בכך, כמביא סדר לבני אדם
לפי מירצ'ה אליאדה: אפולו מגלה לאנושות את הדרך המובילה מחזון של הגדת עתידות לחשיבה. "היסוד הדמוני, ההכרחי לכל ידע נסתר, נעקר. הלקח העליון של אפולו מתרכז בנוסחה הנודעת של דלפי, "דע את עצמך" .
התבונה, המדע, החכמה, נחשבות לדגמים אלוהיים, מתנת האלים, ובראשם אפולו. השלווה של אפולו הופכת אצל היוונים לסמל השלמות הרוחנית, ומכאן לסמל הרוחניות עצמה.
אלא ששלווה זו מושגת לאחר מלחמות, הרג, הטהרות, וקונפליקטים, אחד המרכזיים ביניהם הוא זה שבין דיוניסוס לאפולו, שבסופו של דבר משתפים פעולה בצורה הרמונית בדלפי. דיוניסוס שולט בחורף ואפולו בשאר העונות


השוואה בין דיוניסוס לאפולו

ההשוואה בין דיוניסוס לאפולו היא השוואה בין אלים כתוניים, לאלים אולימפיים, בין אל שחציו אל חציו אדם, לבין אל שהוא כולו אלוהי, אידיאי, שמימי. המתח שבין שניהם היה המתח הבסיסי בחברה היוונית.  בין אידיאלים ועולם האידיאות מצד אחד. ובין המיסטריות, והיצריות, מהצד השני.
ניטשה עסק הרבה במתח הזה, המתבטא, בין השאר, בטרגדיה האנושית (או הקומדיה, תלוי בנקודת ההסתכלות). 
אפולו הוא אל השמים, ולעומתו דיוניסוס הוא אל שקשור לאדמה, למסתרי האדמה, שהמסתורין הבולט ביותר שלה הוא מוות והתחדשות הצמחייה מדי שנה. בתוך זה יש חשיבות רבה לצמח בשם גפן, שהוא מהמתים והמתחדשים ביותר. הגפן מצליח להוציא מתוך האדמה תכונה מהותית שלה, והיא תכונת התמורה.
האדמה היא פיזית, אך נושאת בחובה מהות רוחנית גבוהה. הגפן היא פיזית, אך נושאת בחובה מהות רוחנית גבוהה של היין ואפשרות האקסטזה של האדם. ייתכן וזה לא יהיה אקסטזה אלא הרס, מפני הפן הכפול של דיוניסוסאך גם הרס זה נושא בחובו זרעים של תמורה, של משהוא שחבוי בתוך משהוא אחר. בתוך הצמחייה חבוי הסוד של הפרי, בתוך הפרי חבוי הסוד של היין, בתוך היין חבוי הסוד של גילוי מהותו הפנימית של האדם, בתוך מהותו הפנימית של האדם חבוי הסוד של שכרון האל.
דיוניסוס הוא גם אל וגם אדם, הוא נוצר מזיווג של אל ואדם, בניגוד לאפולו שהוא בנם הטהור של האלים, בן השמים, בנו של זאוס.

השמש - אפולו הוא בנם של הכוכבים. דיוניסוס הוא תוצר של מיזוג של השמש/כוכבים ואימא אדמה/בני אדם. ובתור שכזה הוא נושא בחובו סוד כמוס, סוד של התמורה, של גילוי המהות הפנימית, והפיכת האדם לאל.  מהות זו מושגת דווקא על ידי החיבור לצדדים הנמוכים של האדם, צדדי השיכרון, התת מודע, וסובלימציה שלהם.

דיוניסוס קשור למים וגם לחום - אש.

דיוניסוס נולד מאש וגדל על ידי מים: הוא נולד לאחר שאמו ראתה את זאוס כאש בוערת ומתה, וגידלו אותו נימפות ההידרות, המבשרות על הגשם. 

 

מאמרים על אלי יוון  - לחצו לקישור
אלי יוון כללי
 
מאמרים על תרבות יוון - לחצו לקישור

סדרת מאמרים אלי יוון
סדרת מאמרים דת יוון
סדרת מאמרים מיסטריות ביוון
סדרת מאמרים היסטוריה יוון
סדרת מאמרים מיתולוגיה יוונית
מסע הגיבור
תיאטרון יווני
פילוסופיה יוונית
הדרך היוונית

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו